Morton Commander

Ki ne emlékezne a kilencvenes években annyira népszerű, mert nagyon hasznos, MS-DOS alatt futó fájlkezelő programra, a Norton Commanderre? Van, aki még ma is használja. De most a Morton Commander ideje jött el. Margrethe Vestager EU-s versenybiztos Fiona Scott Mortont nevezte ki versenybiztos-főközgazdásznak. Morton magasan képzett szakember, az Obama adminisztráció monopóliumellenes irodájának tagja, professzor a híres Yale egyetemen – akkor mi a baj?

A baj nagyobb és szerteágazóbb, mint azt gondolnánk. Morton professzor az amerikai big tech cégek konzulense, a Google, a Meta, az Apple tanácsadója, és most nagy hirtelen az EU versenyhivatalának egyik elfogulatlan vezetőjévé kellett volna válnia, ráadásul amerikaiként! Hogy Amerika Európát sok mindenben kihasználja, kényszergeti és nyomorgatja, azt alaposan megtapasztalhattuk a Covid-járvánnyal, illetve az ukrán–orosz háborúval kapcsolatban. Az amerikai covid-oltások nagyarányú beszerzése körüli le nem zárt vizsgálatok rendellenességei az előbbire, míg az Európát meggyengítő Oroszország elleni szankciók az utóbbira jó példák. Ettől függetlenül az érintettek eddig legalább valamelyest vigyáztak a formaságokra, és igyekeztek az Európának szánt keserű pirulákat színes cukormázzal bevonni. Morton professzor kinevezése az első példa arra, hogy az amerikaiak már nyíltan nem törődnek az európaiak érzékenységével, és saját emberüket kulcsfontosságú pozícióba helyeztetik: egy amerikait az EU-adminisztrációba!

 

Képzeljük el fordítva a helyzetet: ki lehetne nevezni főhivatalnoknak az amerikai elnöki adminisztrációba, a Fehér Házba egy európai szakembert? Nem. Ráadásul ezzel a kinevezéssel kecskére bíznák a káposztát, hiszen Morton professzor hogyan érvényesíthetné a tech-versenyben az EU érdekeit, tudván róla azt, hogy pontosan a legnagyobb és bizonyítottan monopóliumra törő amerikai tech-cégek volt (?) tanácsadója? Mégis Morton professzor fog parancsolgatni nekünk? Bizony, ennyire még nem köpték szembe az európaiakat.

De lássunk csodát, valamiféle európai immunrendszer mégiscsak működésbe lépett! Macron francia elnök kemény szavakkal illette ezt a szerencsétlen kinevezést, hangsúlyozva, hogy nem Morton professzor asszonnyal van neki baja, hanem a durván megszegett európai érdekekkel és princípiumokkal. Nincs nekünk Európában megfelelő szakember erre a pozícióra? – teszi fel a kérdést Macron. Nagy baj lehet az akadémiai képzéseinkkel Európában, ha nincsen, teszi hozzá.

De nem csak Macron elnök tiltakozott. Az Európai Bizottság néhány tagja is határozottan számonkérte Vestager asszonyon ezt a kinevezést, míg négy európai pártcsoport is felemelte a hangját ellene. A politikai nyomás eredményes volt! Morton professzor visszalépet, mondván ilyen körülmények között nem foglalja el a felkínált csúcsállást. Európa, Amerika lehetséges vazallusa, ismét Macron elnök szavaival élve, végre valamiben sikeresen nemet mondott az elszemtelenedő Uncle Samnek!

Az eset éles fényt vetett Európa fő problémájára: Amerikától való erőteljes függőségére. Európa kardinális problémája, hogy az Amerikai Egyesült Államok nélkül teljesen védtelen. Ez így van már lassan egy évszázada, a második világháború óta, ezért vagyunk ennyire kiszolgáltatva Amerika kénye-kedvének. Ez a sikeresen visszavert Morton-ügy csak aprócska szépségtapasz Európa önérzetén, de a lényegen nem változtat. Mindaddig míg Európa nem képes ellátni saját védelmét, addig Amerikához kell fordulnia, vastagon megfizetve ennek a katonai-geopolitikai „szolgáltatásnak” az árát. Macron elnök nem is olyan rég, az orosz – ukrán (amerikai) háború kitörése előtt még a saját európai hadsereg felállítását szorgalmazta, de amióta kitört a háború ő is elhallgatott. Megérjük egyáltalán valaha, hogy Európa képes lesz saját magát megvédeni?

(Nyitókép forrása: Wikipédia)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?