Gáz van!
Bécs megint darázsfészek! Ahhoz kis túlzással már hozzászoktunk, hogy az Utolsó Generáció (Letzte Generation) aktivistái töretlen makacssággal odaragasztják magukat a Ring és a Gürtel fő csomópontjaihoz, ezáltal több órás zűrzavart okozva a város közlekedésében. Olyat is láttunk már, hogy festékkel, levessel locsolták a múzeumokban a műalkotásokat, más nagyvárosok aktivistáihoz hasonlóan. De ez a helyzet most más.
Az OMV meghívására, a Ring egyik luxusszállójában, a Marriott hotelben rendezik meg március 27–29. között az Európai Gáz Konferenciát. Ez az esemény aktivista körökben teljesen kiverte a biztosítékot. Soha nem látott számban és jól összehangolt, nemzetközileg megtámogatott haditervvel csapnak most le az aktivisták a rendezvényre – és a városra. A Gáz Konferencia fő témája az európai gázellátás biztonsága, illetve az LNG – a sűrített amerikai palagáz – ebben játszott központi szerepe lesz. A környezetvédő szervezetek meg vannak győződve arról, hogy a konferencia három napja alatt a környezetre nagyon előnytelen kulisszák mögötti megállapodások születnek. Ebben nincsenek egyedül, és tegyük hozzák, hogy nem csak a környezetre, de az európai fogyasztók érdekeire nézve is káros egyezségek jöhetnek létre. Ez persze sem a kormányokat, sem a környezetvédőket már nem érdekli.
Egy megelőző írásomban, a múzeumi műtárgyak védelmében, szemrehányást tettem a klímaharcosoknak, hogy ne Van Gogh meg Klimt ártatlan képeire vadásszanak, hanem – még ha nem is hiszem, hogy segít – legyen bátorságuk a harcot közvetlenül a nagy cégekkel, a nagy szennyezőkkel felvenni. Nem hiszem, hogy olvasták volna írásomat, de most pontosan ezt teszik!
A bécsi rendőrség teljes mozgósításban van. Néhány napja az aktivisták hidakat foglaltak el és a Duna-csatorna vizét zöldre festették. Ez még belefért a bécsi joviális toleranciába, de az aktivista hadsereg – több százan – most a schwechati OMV központ és olajfinomító megbénításával és a szomszédos repülőtér működésének alapos megzavarásával kísérletezik – nem eredménytelenül. Megkezdődtek a letartóztatások, a feszültség fokozódik. Pesszimista vélemények szerint a konferencia három napja alatt teljes káoszra kell felkészülnünk. A rendőrség ígéri, hogy minden tőle telhetőt megtesz, hogy csökkentse a zűrzavart, viszont egyáltalán nem biztos, hogy sikerrel járnak. Az aktivisták máris szimbolikus jelentőségű győzelmet arattak! A Marriott hotelt és környékét a lehető legszigorúbban lezárta a rendőrség, mégis sikerült a Greenpeace-nek a szálloda fő homlokzatára molinóját kifeszíteni! End Fossil Crimes írta a fél óráig lobogó hatalmas vásznon. Elég a fosszilis bűnözésből! – fordíthatnánk szabadon. Zsenáns ez a molinó a rendőrségnek nagyon, hiszen, ha még a konferencia helyszínét sem képesek biztosítani, hogy biztosítják a rendet az egész városban?
Ezek az események nagyon elgondolkodtatóak. Egyelőre csak elnézően mosolygunk, vagy komolyan bosszankodunk a lelkes aktivisták reménytelen útlezárásain, egyéb akcióin, de félő, hogy elindultunk a zöld fundamentalizmus útján. Nincs ugyanis semmi garancia arra, hogy egyes képviselőik vagy csoportjaik, megunva a békés, de eredménytelen módszereket, nem vetemednek sokkal drasztikusabb tettekre. Azonban mielőtt haragunkat az aktivistákra zúdítanánk, jegyezzük meg, hogy minden fundamentalizmus kialakulása több fél felelősségét veti fel, ezért a fundamentalizmus egy elhanyagolt vagy nagyon rosszul kezelt, összetett problémára adott nagyon helytelen, kétségbeesett, szélsőséges válaszként értelmezhető. Ha a kormányokat, a multinacionális cégeket több is érdekelné, mint pusztán saját hatalmuk bebetonozása, illetve az annyit hangoztatott profitmaximálás, és a fogyasztók tömegei sem magatehetetlen juhnyájként viselkednének, akkor sokkal értelmesebb, következésképp eredményesebb együttműködésre kerülhetne sor a társadalom és az üzleti szféra szereplői között. Míg ez nem történik meg – megtörténik egyáltalán? – addig a fanatizmus és a szélsőséges magatartás felfokozódására számíthatunk, mely nem megoldja, de jelentősen súlyosbítja a már meglévő problémákat. Hogy a konferencia három napja alatt mekkora lesz Bécsben a felfordulás nem tudom, de az biztos, hogy világszerte még zavarosabb idők jönnek.
(Nyitókép forrása: Adobe Stock)
CSAK SAJÁT