Magyar Kultúra Ünnepe: Negyed évszázados hagyomány töretlen lendülettel
Immár negyed évszázados múltra tekint vissza Nagyváradon a Magyar Kultúra Napjának megünneplése. A rendezvénysorozat ráadásul túlnőtt egyetlen napon és városon: a kezdetben még csak Berettyóújfaluval indult partnerség Debrecennel és Margittával bővült, hogy a négy helyszínen összesen közel kétszáz program várja januárban az érdeklődőket.
Szabó Ödön, az RMDSZ Bihar megyei ügyvezető elnöke az ünnepséget felvezető keddi sajtótájékoztatón úgy vélte, hogy unikumnak számít az, hogy egy rendezvény ilyen hosszú időt megéljen. Idén már kedden, filmvetítéssel elkezdődött a Magyar Kultúra Ünnepe és a hónap végéig minden napra jut majd valami program a változatos eseménykínálatból.
Puskás István, Debrecen alpolgármestere rámutatott arra, hogy az idei rendezvényt nem csak a 25 esztendős évforduló teszi különlegessé, hanem Románia schengeni csatlakozásával megszűnt határellenőrzés is. „Ez a szabadságérzés ott lesz velünk a magyar kultúra napján is” – vélekedett az elöljáró. Szerinte ez az újfajta lelkület érezhető lesz a rendezvénysorozat alatt.
Debrecenben egyébként csütörtökön kezdik az ünnepséget egy kiállítással, ők is szinte minden napra terveznek valamilyen eseményt, de a Magyar Kultúra Napján, december 22-én Nagyváradon ünnepelnek, ahol a színházban tartandó gálaest alkalmával fellépnek a Kodály Filharmonikusok. Az alpolgármester rámutatott, hogy az filharmonikusok 75 éves jubileumi műsorral készülnek az eseményre.
A berettyóújfalui szervezők részéről Kolozsvári István kiemelte, hogy a 25 év alatt szoros együttműködés alakult ki. „Szinte hazajárunk egymáshoz” – mondta. Megjegyezte, ők is változatos programmal készülnek, többek között január 21-én nyitják meg Páll Antalné virágozó és Páll Antal korondi fazekad kiállítását, míg például Margittára január 25-én „viszik el” a Kárpáti Gusztáv Képzőművészeti Kör kiállítását.
Azáltal egyébként, hogy ismét magyar polgármestere van Margittának bővült az ünnepi paletta. Január 20-án „kezdenek”, amikor is magyar filmművészeti napot szerveznek. Mint elhangzott: minden korosztály találhat magának kedvére való produkciót a gyermekeknek szánt Vuk című filmtől a Csinibabán át a Kincsemig.
Nagyváradon ezúttal is a január 22-ei gála során adják át A magyar kultúráért életműdíjat, díjakat és emlékplaketteket, valamint az In Memoriam Jakobovits Miklós Társasággal közösen a Jakobovits Miklós-díj átadása is sor kerül. Díjazzák ugyanakkor a diákoknak szánt „Egy perc József Attilával” verseny győzteseit is a nagyváradi állami színházban 18 órától kezdődő ünnepségen.
Meleg Vilmos, a Varadinum alapítvány kuratóriumi elnöke felidézte, hogy Nagyvárad volt annak idején az első város, amelyik „áthozta” a magyar kultúra ünnepét. Kezdetben még csak egy napot jelentett a Berettyóújfaluval partnerségben szervezett ünnepség, de azóta az elő- és utórendezvényekkel együtt több naposra bővült.
A váradi programok közül kiemelte, hogy most szerdán nyitják meg a Kiss Stúdió Színházban Szilágyi Irén különleges ruha-alkotásainak kiállítását, a Századfordulói hangulat – szűrrátéttel díszített nagyváradi polgári viselet című tárlatot. Aztán január 22-én megnyitják a Nagyváradi Kézműves Házat (Liszt Ferenc utca 36/A) és fotókiállítás is nyílik aznap a várban Deák Árpád nagyváradi szobrászművész köztéri szobrairól.
Január 23-án az érdeklődők betekintést nyerhetnek a Magyar Házzá avanzsált Sonnenfelt Palotába, majd január 28-án, Csokonai Vitéz Mihály halálának 220. évfordulója alkalmából Meleg Vilmos színművész előadóestjére várják a nagyérdeműt.
CSAK SAJÁT