15 éves a rockrajongók kultikus erdélyi helye – a nagyszebeni Artmanián jártunk
Progresszív és régisulis kemény dallamokkal is várta a szebeni Artmania a rajongókat – a 15. születésnapját ünneplő fesztivál kultikus helynek számít a rockrajongók körében. A szász építészeti remekek között megbújó színpad és a város történelmi központja a nyár egyik erdélyi fénypontjává varázsolja a várost.
Románia – és ezen belül Erdély – legidősebb művészeti ágakat és szórakozást ötvöző fesztiválja 2006 óta várja elsősorban a rock és metál, illetve más dark és alternatív (gothic, synthpop, darkwave) műfajok rajongóit Nagyszebenben, ahol a főtér impozáns történelmi épületei között élvezhetik a koncerteket a rajongók. 15 évvel ezelőtt is, és az azóta eltelt idő alatt is ugyanolyan színvonalas felhozatallal rukkoltak elő a szervezők: lényegében egy hosszú hétvégés eseményről van szó, amely nem csupán az esti koncertekről szólt – legyenek ezek bár az est fénypontjai –, hanem kiállítások, komolyzenei koncertek, filmvetítések, workshopok és újabban gyerekprogramok által is gazdagodott.
Utoljára a fesztivál 2019-ben dübörgött teljes gőzzel, hiszen a 2020-as totális karantén minden kulturális rendezvényt ellehetetlenített. 2021-ben mégis, a korlátozások adta kevéske lehetőséget kihasználva a fesztivál Artmania Evenings néven futott limitált résztvevővel és romániai zenekarokkal, de 2022-ben újraindult minden – még ha nem is zökkenőmentesen. Az év elején bejelentett zenekarok közül két húzónév, a svéd progresszív metál rajongóinak kedvence, a Pain of Salvation mondta vissza a koncertet szinte utolsó pillanatban (de 2023-ra bejelentkezve!), a brit death-doom-gothic legendája, a My Dying Bride pedig szintén sok fan szívét megdobogtatta volna, ha nem jelentik be, hogy az összes júliusi európai koncertet lemondják egészségügyi okok miatt. Mindkét együttes járt már az Artmanián – reméljük, hamarosan találkozhatunk velük.
Fontos lépést tett az Artmania az ukrán Music Export Ukraine-nel és a szlovák Pohoda fesztivállal karöltve, amikor közzétették az ARTery platformját, amely egy független kezdeményezés annak érdekében, hogy támogatást nyújtson a kreatív területeken dolgozó ukránoknak, például a zeneiparban vagy rendezvényszervezésben tevékenykedőknek Európa-szerte. Codruţa Vulcu, az Artmania főszervezője ezzel kapcsolatosan elmondta: „Európa olyan új valósággal néz szembe, amelyet a mi generációnk még soha nem tapasztalt meg. Ez egy olyan pillanat, amikor Európa-szerte össze kell fognunk, szolidaritást kell vállalnunk, támogatnunk kell egymást. Az ARTery az artéria definíciójának átültetése – egy véredény, amely oxigénben gazdag vért szállít a szívből a test minden szövetébe – mindabban, amit az európai kreatív szektor jelent, amely ezt a Kultúra nevű testet képviseli.” Az ARTery projektjét korábban a londoni Live Music Conference keretén belül mutatták be, ahol a globális zeneipar figyelmének középpontjába került.
Július 22-24. között 15 együttest láthattunk a nagyszínpadon, valamint idén, a lounge helyszínek közelében egy kisebb színpadon is (pl. Taine, Revolver együttesek). Pénteken a Bucovina (RO), a Stoned Jesus (UA), Alternosfera (RO) és az ex-Dream Theateres mesterdobos, Mike Portnoy supergroup-ja, az amerikai Transatlantic lépett fel. Szombaton főként az elszállós, ámde súlyos riffeket pattogtató virtuóz bandák sorakoztak: Taine (RO), az izlandi hippikből verbuválódótt gyönyörű bluesos The Vintage Caravan, a technikás-melodikus progresszív Leprous Einer Solberg felejthetetlen falzett-tenorjával, a fájdalmas hörgéseket vaskos riffekkel teletűzdelő svéd Cult of Luna, valamint mindenki kedvenc műfajteremtő fémkalapácsa, a földbe döngölő szintén svéd Meshuggah.
Vasárnap azonban a régivonalas metálosok sem maradhattak ki a buliból, főként a sátáni színházat mesteri szintre vivő dán Mercyful Fate miatt, akiknek egyetlen eljátszott dalukban sincs ismétlés. Őket előzte meg a fiatal szebeni srácokból álló Revolver, a melodikus black metál román ászai, a Dordeduh (Costin Chioreanu Európa-szerte underground körökben ismert grafikus remek rajzainak vetítésével egyetemben), a brit prog vonal húzóereje a The Pineapple Thief, valamint a kaliforniai thrash metál nagyágyúi, a Testament. A színpadon velük tetőzött a híres dobosok találkozója: Mike Portnoy és az ígéretes, fiatal, versenyeket halomra nyerő leprousos Baard Kolstad mellett megjelent Szeben színpadán Dave Lombardo is (ex-Slayer, Suicidal Tendencies, Mr. Bungle, Misfits).
Érezhető volt az áremelkedés
A fergeteges koncertek a főtér közepén vaskordonnal elkerítve kerülhettek sorra, bár a kerítésen kívül állók is tisztán hallhattak mindent. A kerítésen belül azonban érezhető volt az áremelkedés és a hőhullám egyaránt: nagyon drága italok nagyon átmelegedve – sajnos nem minden pultnál tudták megoldani, hogy behűtött itallal szolgáljanak, de ahol igen, ott tisztességes kiszolgálásban volt részünk. Ez is, mint sok más európai fesztivál, feltöltőkártyás módszerrel működött, a visszamaradt összeget pedig mindig aznap éjfél előtt lehetett visszaváltani a kártyáról.
Ami viszont elképesztő volt: 7 lejért lehetett egy fél liter vizet venni a sátraknál, ezért sokan inkább a módszeresen elkerített főtéri közkutat csapolgatták meg óvatosan poharaikkal, arról nem is beszélve, hogy a vize sokkal finomabb is volt. A kutat egyébként biztonsági okokból kerítették el, ugyanis egy kovácsoltvas díszítéssel rendelkezik – könnyen megmászható. Csak a kordonok között meghagyott apró résen beslisszolva lehetett megközelíteni.
Ami a kiegészítő programokat illeti, az idén Francisco de Goya és Salvador Dalí grafikái és metszetei voltak megtekinthetők a Brukenthal-palota területén működő múzeumban. A kiállítás Nagyszebenben először mutatja be Francisco Goya spanyol művész metszetsorozatát. Goya metszetei közül a leghíresebb Az értelem álma szörnyeket szül, amellyel megmutatta, hogy a művészetnek felül kell kerekednie az emberi hibák és bűnök felett. A Tauromaquia, a háborús katasztrófák és a szeszélyek témájú metszetek mellett Dalí Goya munkái által ihletett rajzait is láthattuk, amelyek George Șerban gyűjteményéből származtak.
CSAK SAJÁT