Tíz EU-tagállamban rosszabb minimálbéresnek lenni, mint Romániában

A minimálbér vásárlóerejét tekintve, többek között Portugáliát, Csehországot és Magyarországot is megelőzzük.

Romániában mintegy másfél millió dolgozót fizetnek minimálbérrel, legalábbis papíron, a törvény által előírt minimális juttatás összegének a tekintetében, mely nálunk bruttó 663 euró, pedig csak Bulgáriát előzzük meg az Európai Unióban. Ha azonban az árakat is figyelembe vesszük, akkor uniós viszonylatban nem is állunk olyan rosszul, ha hinni lehet az EU statisztikai hivatalának, az Eurostatnak.Fotó: Molnár Boglárka

A vásárlóerő-paritáson számolt minimálbér tekintetében a középmezőnyben vagyunk, 10 tagállamot megelőzünk, 11 pedig előttünk áll a rangsorban, míg öt tagországban nincs országos minimálbér. Romániában a mutató értéke 1129, míg az éllovas Németországé 1883, a sereghajtó Bulgáriáé pedig 816.

Románia csökkenő sorrendben Ciprust, Portugáliát, Görögországot, Máltát, Magyarországot (1007), Csehországot, Szlovákiát, Észtországot és Lettországot előzi még meg.

A legnagyobb vásárlóerőt biztosító minimálbért garantáló országos közé tartozik még Luxemburg, Hollandia, Belgium és Franciaország. Az egykori szocialista államok közül Lengyelországban van a legnagyobb vásárlóereje a minimálbérnek, a mutató értéke 1491.

A bruttó minimálbér jelenleg az EU leggazdagabb tagországában, Luxemburgban a legmagasabb, 2571 euró. A minimálbér törvényi szabályozása nem feltétele a magas életszínvonalnak. A minimálbér nélküli államok közül Dánia, Ausztria, Svédország és Finnország a leggazdagabb EU-tagországok közé tartozik, de Olaszország is az unió módosabb fertályának a része.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?