Minimálbéres vagy? Akkor 1863 lejt keresel. Vagy 2362 lejt. Vagy 3150 lejt.
Január 1-től elméletileg négy, gyakorlatilag három különböző nettó minimálbér lesz Romániában, ahol hivatalosan egykulcsos adórendszer van.
A közelmúltban elfogadott 1447/2022-es kormányhatározat értelmében január 1-től a jelenlegi 2550 lejről 3000 lejre nő a bruttó minimálbér. Ez 17,6 százalékos bruttó bérfejlesztésnek felel meg. Nettóban azonban nagyobb mértékben, 22,2 százalékkal nő a minimálbér, mivel a 450 lejes emelésből 200 lej adómentes. Tehát az idei 1524 lej helyett, jövőre 1863 lejt vihetnek majd haza a minimálbéresek. Pontosabban egyes minimálbéresek, azok, akik nem az építőiparban, az élelmiszeriparban vagy a mezőgazdaságban dolgoznak.
Az élelmiszeriparban és a mezőgazdaságban jelenleg is 3000 lej a minimálbér, s a kormány úgy látta jónak, hogy jövőre is így legyen. Ennek ellenére ezen két ágazat minimálbéres munkavállalói jobban keresnek, mint más tevékenységi területek dolgozó kollégáik, mivel sem személyi jövedelemadót, sem pedig egészségbiztosítási hozzájárulást nem fizetnek, a nyugdíjbiztosítási hozzájárulás pedig az esetükben nem 25, hanem csak 21,25 százalék.
Az adómentesség/adókedvezmény következtében az élelmiszeripari és mezőgazdasági munkavállalók esetén a nettó minimálbér 2362 lej. Ők jelenleg 838 lejjel többet kapnak kézbe, mint azok, akiket a kormány nem részesített adóügyi privilégiumokban. Jövőre ez 499 lejre csökken, vagyis a január 1-től életbe lépő módosításokkal a romániai adórendszer, ha kismértékben is, de a normalitás és a méltányosság irányába mozdul el.
Most még az építőiparban dolgozók is 3000 lejes adókedvezményes minimálbérre jogosultak, azonban ez változik a jövő év elejétől. A kormány illetékesei úgy találták jónak, hogy 4 ezer lejre emeljék az építőipari minimálbért, s fenntartsák a most is érvényes adókedvezményeket. Ennek eredményeként az ágazati nettó minimálbér 3150 lejre emelkedik, vagyis az építőiparban egy minimálbéres többet fog keresni nettóban, mint például egy textilipari vagy bőripari dolgozó bruttóban.
Idén nettó 838 lej az eltérés az építőipari és az adókedvezménnyel nem kényeztetett minimálbéresek között, jövőre azonban már 1287 lej lesz, előbbiek 69 százalékkal több pénzt kapnak majd kézhez. Tehát az építőipari minimálbéresek és az adót fizető „balekok” viszonylatában a bérrendszer a jelenleginél is torzabb és méltánytalanabb lesz.
Elméletileg jövőre lenne egy negyedik nettó minimálbérérték is. A minimálbéres informatikusok nettó 1950 lejt kapnának, mivel ők csak a személyi jövedelemadó fizetése alól vannak felmentve. Ez azonban színtiszta teória, ebben a szakmában senkit nem fizetnek minimálbérrel.
A 22,2 százalékos általános nettó minimálbérfejlesztés tekintélyes, azonban összevetve a novemberben már 17 százalék körében járó inflációval egyáltalán nem egetverő. Azt se felejtsük el, hogy egy ilyen mértékű béremelés, mely 1 millió körüli dolgozót érint, tovább gerjeszti az inflációt. „Egyes munkáltatók ezt nem fogják túlélni, a többség pedig megpróbálja majd ezt a költségnövekedést átvinni az árakba, legalábbis részben” – nyilatkozta a Ziarul Financiarnak Nadia Oanea, a Tax & Training adótanácsadási és könyvelési cég vezetője.