Egy év alatt közel megduplázódott a hazai minimálbéresek száma

Jelenleg minden negyedik romániai munkavállalót minimálbérrel fizetik, ami csak a túléléshez elég.  

Romániában nem csak a minimálbér nő, hanem az abból élők száma is. Jelenleg 90 százalékkal nagyobb a minimálbérrel fizetett munkavállalók száma, mint egy évvel korábban, írja az economedia.ro. A Munkaügyi Felügyelőség tájékoztatása szerint július végén 1,549 millió romániai dolgozó keresett bruttó 3 ezer lejt. Egy évvel korábban még csak 815 ezer személyt fizettek minimálbérrel a munkáltatók.Fotó: Molnár Boglárka

Jelenleg bruttó 3 ezer lej az országos bruttó minimálbér, míg egy évvel korábban 2550 lej volt. Az építőiparban dolgozók számára az állam bruttó 4 ezer lejes minimális keresetet állapított meg, ami 1000 lejjel haladja meg a tavalyi értéket. Az ágazati minimálbérrel 2022 júliusában 414 ezer dolgozót fizettek, idén azonban már csak 349 ezer főt. Ez azt jelenti, hogy ebben az ágazatban 16 százalékkal csökkent a minimálbéresek száma.

Az építőiparban a bruttó 4 ezer lej nettóban lényegesen többet jelent, mint más ágazatokban, mivel sem személyi jövedelemadót, sem egészségbiztosítási hozzájárulást, sem pedig a kötelező magánnyugdíj hozzájárulást nem kell fizetni utána.

A hazai munkavállalók száma 5,6 millió körül van. Ez azt jelenti, hogy minden negyedik dolgozót minimálbérrel fizetik, a teljes munkavállalói állomány 27,6 százaléka havi bruttó 3 ezer lejből él. A fentebb ismertetett okok miatt az építőipari dolgozókat nem lehet valós minimálbéreseknek tekinteni.

Minimálbéres informatikusok?

Több oka van annak, hogy a minimálbért keresők száma ennyire megugrott a hazai évhez képest. Először is a minimálbér 2550 lejről 3 ezerre való növelése jelentős mértékű volt, főleg, hogy egy évvel korábban csak 2300 lej volt az értéke. „Egymást követő és egységes emelések esetén mindig ez a tendencia” – nyilatkozta Florin Jianu, a Románia Kis- és Középvállalkozások Országos Tanácsának elnöke.

Hozzájárult a részmunkaidősök túladóztatása is, ami miatt egyes dolgozók teljes munkaidős minimálbéresek lettek. Minden bizonnyal sok mikrovállalkozásnak a tulajdonosa is munkavállalóként vetette magát nyilvántartásba, másként ugyanis a cége elvesztette volna a mikrovállalkozási minősítést, ami hátrányos lett volna az adófizetés szempontjából. Mivel ezen kategória tagjai számára a fő jövedelemforrás a nyereségből felvett osztalék maradt, ők is a minimálbéresek táborát gyarapították.

A legtöbb minimálbéres a kiskereskedelemben (375 ezer), a feldolgozóiparban (273 ezer) és a szállításban (176 ezer) dolgozik. Látszólag meglepő módon az informatikai és telekommunikációs ágazatban is dolgozik 31 550 minimálbéres. A valóságban ők minden bizonnyal mikrovállalkozások tulajdonosai, akiknek a valós jövedelme többszöröse a minimálbérnek.

Az utóbbi években végrehajtott jelentős mértékű emelések ellenére Románia még mindig utolsó előtti az EU-ban a minimálbér tekintetében. A sereghajtó Bulgária 399 euróval, míg az éllovas Luxemburg 2508 euróval.

A hazai minimálbéresek zöme hozzávetőleg 1900 lejt kap kézhez. Az EY pénzügyi tanácsadó cég számításai szerint ez mintegy 1000 lejjel kevesebb annál, amennyire egy személynek havi szinten a méltó életkörülmények biztosításához szüksége van.  

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?