Meghaladják a havi 100 ezer lejt a legnagyobb romániai fizetések

A hivatalos nyilvántartásban tíz olyan munkavállaló szerepel, akit ilyen fejedelmi módon fizetnek.

Idén januárban 6,67 millió munkaszerződést tartottak nyilván Romániában. A Munkaügyi Felügyelőség adatai szerint ezek közül 1,76 millió minimálbéres volt. Ez azt jelenti, hogy minden negyedik hazai munkavállalót minimálbérrel fizetik, a pontos arányuk 26,3 százalék.Fotó: Agerpres

A legtöbb minimálbéres dolgozót a kis-, illetve a nagykereskedelemben foglalkoztatják, a számuk meghaladja a 355 ezer főt. A feldolgozóiparban 324 ezer minimálbéres dolgozik, közülük azonban 42 ezren nem bruttó 3 ezer, hanem 4 ezer lejt keresnek, írja a Ziarul Financiar.

Nagy szerencse ugyanakkor, hogy vannak olyanok is Romániában, akiknek nem okoz fejfájást az általános drágulás, s azért sem kell izgulniuk, hogy mekkora lesz a fűtésszámla. A Munkaügyi Felügyelőség tájékoztatása szerint a legnagyobb hazai fizetések bruttó értéke 190 és 200 ezer lej között van. Félreértés ne essék, nem éves, hanem havi összegekről van szó. Három ekkora, a nettó 111 150 – 117 000 lejes tartományban elhelyezkedő fizetés szerepel a nyilvántartásban, az egyiket a biztosítási ágazatban, a másikat az informatikai ágazatban, a harmadikat pedig a kereskedelemben kapja egy szerencsés.

Bruttó 180 – 190 ezer lejt, ami nettó 105 300 – 111 150 lejnek felel meg, hatan keresnek. Közülük hárman a kereskedelemben dolgoznak, egy-egy személy pedig a szállítmányozás/raktározás és a műszaki/kutatási tevékenységek területén, illetve a feldolgozó iparban. Egyetlen további nettó fizetés haladja meg jó eséllyel a 100 ezer lejt, ez a bruttó 170 – 180 ezer lejes tartományban helyezkedik el, s szintén egy kereskedelemi vállalat alkalmazottja kapja.

Összesen tehát 10 a nettó 100 ezer lejt meghaladó bérek száma, s mindegyikre 176 ezer minimálbér jut.

Ezeket a béreket jól teljesítő nagyvállalatok vezérigazgatói kapják, s általában nagyon konkrét üzleti eredmények eléréséhez kötöttek. A vezérigazgatók javadalmazásának az alapfizetés általában csak egy része, amihez tekintélyes részarányú teljesítményalapú prémium és más kiegészítő juttatások társulnak.

Valószínű, hogy ezen béreknél nagyobbak is vannak Romániában, azonban a multinacionális vállalatoknál bevett gyakorlatnak számít, hogy a topmenedzserek bérét alacsony adókulcsot alkalmazó országokban bejegyzett leányvállalatok fizetik, ezért aztán nem jelennek meg a hazai nyilvántartásban.

Kapcsolódók

Kimaradt?