Sok tejet fogyasztunk, de annak több mint fele importból származik
A tejfogyasztás tekintetében meghaladjuk az Európai Unió átlagát.
Románia lakossága az Európai Unió nagy tejfogyasztói közé tartozik, azonban a fogyasztás 60 százalékát importból fedezzük, írja a Ziarul Financiar (ZF). Az Élelmezési Világszervezet (FAO) adatai szerint az Európai Unióban az egy főre jutó éves tejfogyasztás, amiben benne vannak a tejtermékek is, 201 liter.
Az éllovas Dánia 402 literrel, míg a másik végletet Szlovákia képviseli 146 literrel. A hazai fogyasztás az uniós átlag fölött van, évi 219 liter. Magyarországon egy átlagos lakos évi 182 liter tejet fogyaszt tej, tejpor és tejtermékek (sajt, túró, joghurt stb.) formájában.
„A Romániában fogyasztott tejtermékeknek körülbelül a 60 százaléka importból származik különféle formákban: nyers tej, tejpor, félkész- és késztermékek. Az első és a legfontosabb lépés az állattenyésztés prioritásként történő kezelése kellene legyen. A hazai gyárakban van kihasználatlan kapacitás, de ez fokozatosan csökken, mert az alapanyag más országokban van. A meglévő farmok termelésének a növelésére és új farmok létesítésére lenne szükség” – nyilatkozta a ZF-nek Adrian Cocan, az Agroserv Măriuța nevű, tejtermék- és tejgyártó cég vezérigazgatója.
Az elmúlt években az importált tej és tejtermékek mennyisége folyamatosan nőtt, 2023-ban 1 milliárd euró volt az értéke. A hiány a nyers tej tekintetében a legnagyobb, amelynek az 50 százaléka külföldről érkezik. A legtöbb tejet Magyarországról, Lengyelországból és Csehországból importáljuk.
Ennek az alapvető oka az, hogy miközben a fogyasztás többé-kevésbé változatlan maradt, az elmúlt másfél évtizedben a szarvasmarha-állomány drasztikusan csökkent. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint 2007-ben még 2,8 millió tehén volt az országban, tavaly azonban már csak 1,8 millió.
„Az iparnak kis távolságban található alapanyagra van szüksége” – véli Adrian Cocan.
Dorin Cojocaru, a tejipari munkáltatók érdekvédelmi szervezetének elnöke azt állítja, hogy az idehaza megtermelt mennyiség 1 millió tonnával nagyobb annál, ami a hivatalos statisztikákban szerepel, mely mennyiség a háztáji gazdaságokból származik, s ott is használják fel.
CSAK SAJÁT