Gyanúsan kevés tejet vásárolnak a multik a hazai termelőktől

A felvásárlási adatok azt sugallják, hogy a multinacionális cégek termékeinek jelentős része importból származó tejből készül.

A hazai multinacionális tejipari vállalatok következetesen állítják, hogy főleg vagy kizárólag hazai alapanyagot dolgoznak fel, azonban az adatok egyértelműen azt mutatják, hogy ez nem felel meg a valóságnak.

Tavaly a feldolgozók 476 millió liter tejet vásároltak a romániai termelőktől, derül ki a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) adatiból. Ez 1,78 százalékkal nagyobb az egy évvel korábbi mennyiségnél.

Az APIA nem hozza nyilvánosságra az egyes cégek által felvásárolt mennyiségeket, azonban közölte a legnagyobb felvásárolók toplistáját. Ezt a francia tulajdonban levő Lacatalis Románia vezeti, megelőzve a görög Olympus márka tulajdonosát és a Temes megyei Simultant. Ez utóbbi egy hazai vállalkozó tulajdonában van, s olyan nagyvállalatokat előz meg, mint a Danone, a Hochland és a FrieslandCampina.

A Simultan annak ellenére vásárol sokkal több tejet a hazai termelőpktől, hogy az árbevétele meg sem közelíti az említett konkurens cégekét.

A Simultan forgalma 2022-ben 440 millió lej volt, de több tejet vett át a romániai termelőktől, mint a 932 millió lejes árbevételt elérő Danone és a 728 millió lejes árbevételt realizáló Hochland. A FrieslandCampina bevételei 576 millió lejt tettek ki, azonban nem csupán a Simultan előzi meg a felvásárolt tejmennyiség tekintetében, hanem a Carmo-Lact Prod is, pedig a Beszterce-Naszód megyei cég árbevétele csak 209 millió lej volt. A tavalyi év pénzügyi adatai még nem nyilvánosak.

A multinacionális cégek általában nem hozzák nyilvánosságra, hogy mennyi tejet vásárolnak a hazai termelőktől, de vannak kivételek. „A begyűjtött tej mennyisége több tényezFotó: Pixabayl függ, melyek közül a szezonalitás a legfontosabb. A nyári hónapokban vannak időszakok, amikor napi 700 tonnát meghaladó mennyiséget veszünk át” – közölte korábban a Fabrica de Lapte Brașov (Olympus) a Ziarul Financiar megkeresésére.

A romániai tejtermelők évek óta arra panaszkodnak, hogy a feldolgozó nagyvállalatok gyakran az önköltségi árnál olcsóbban szeretnék átvenni tőlük a tejet, s jelentős mennyiségű alapanyagot importálnak.

Kapcsolódók

Kimaradt?