Elméletileg csökken a hazai tej ára – a gazdák attól tartanak, hogy az ő kárukra

Elméletileg 20 százalékkal csökken a hazai tej bolti ára május 1-jétől, miután a versenyhivatal zöld utat adott a tejfeldolgozók és a kiskereskedők megállapodásának, hogy hat hónapon keresztül lemondanak a nyereségük 10-10 százalékáról. A Maszol által megszólaltatott érintettek szerint félő, hogy végül a gazdákon csattan az ostor, mert a szabadpiacnak minden beavatkozás nélkül kellene szabályoznia önmagát.

A tejpiac egyértelműen válságban van: egyrészt a gazdák arra panaszkodnak, hogy meredeken zuhan a felvásárlási ár, másrészt a statisztikai hivatal adatai szerint a fogyasztók ez év márciusában 31,1 százalékkal fizettek többet a tejért, mint az elmúlt év hasonló időszakában.

Petre Daea mezőgazdasági miniszter tette fel a költői kérdést, hogy ha a gazdáknak két lejt fizetnek a tej literéréért, a boltban végül miért kerül akár 10 lejbe is?

Illusztráció | Fotó: Pixabay

Nicolae Ciucă miniszterelnök a termelőkkel, a feldolgozókkal és a kiskereskedelmi hálózatok szövetségeivel tartott találkozott, és abban állapodtak meg, hogy hat hónapra önkéntesen 20 százalékkal csökkentik a tej fogyasztói árát. A minimum 20 százalékos polcár-csökkentés a hazai tejre vonatkozik, amelynek jelenleg 7 lej felett van a literenkénti ára, és egyformán oszlik meg a feldolgozók és kereskedők között. Mivel az egyezmény önkéntes, így nem lehet számon kérni.

Elemzők szerint, ha a feldolgozók már korábban csökkentették az áraikat, hogy fellendítsék az eladást, fennáll a lehetősége, hogy újabb árcsökkentést már nem léptetnek életbe, vagy áthárítják a gazdákra az árnyomást. A kereskedők viszont önkéntes megállapodások nélkül is csökkenthetik az árrésüket, és ezzel az árakat, ha pörgetni akarják a forgalmat.

A tej árképzésében legnagyobb árrés a kereskedőké

A gazdák már érzik a bejelentés hatását, első lépésben 10 banival csökkentették a felvásárlási árat, ami öt százalékos veszteséget jelent – mondta el a Maszol megkeresésére a biotehénfarmot működtető Zsigmond Péter közgazdász, vidékfejlesztő agrármérnök.

Illusztráció | Fotó: Pexels

„Attól tartok, sem a felvásárlók, sem a kereskedők nem fognak veszíteni a nyereségükből a döntés hatására, hanem leverik a gazdákon” – fogalmazta meg aggályait a szakértő. Mint mondta, a felvásárlási ár további esése körvonalazódik, ami nehézséget okoz a gazdáknak. A termelők nem tudnak azonnal alkalmazkodni, mert bankhiteleik, több éves pályázati felelősségvállalásaik vannak, ezért kiszolgáltatottak. Ha leviszik a tej felvásárlási árát, kénytelenek azt „lenyelni”, nem zárhatják be a farmokat a vállalásaik miatt.

Zsigmond Péter szerint a piac szabályozza az árakat, ha egy termék túl drága, a vásárlók nem veszik meg, a kereskedő kénytelen csökkenteni az árrést. Ha csak nem egyeztettek a mostani nagyon magas árakról, és azokat mesterségesen tartják fenn, értelmetlen a megegyezés az árcsökkentésről, hiszen a piac szabályozza az árakat – taglalta a közgazdász. Rámutatott: a tej árképzésében a legnagyobb árrése a kereskedőnek van, utána a feldolgozónak, a gazda dolgozik a legkisebb haszonnal. Zsigmond Péter hangsúlyozta, a támogatási rendszerekkel vannak gondok, jelenleg a 2013-as, 2018-as adatokban szereplő állományokra, tehát nem létező tehenekre nyújtanak támogatást.

Az árcsökkentés elkerülhetetlen, külföldön is meglépik

Negatívan érinti a kis feldolgozókat az egyezség, amit a nagyok megkötnek – mondta el érdeklődésünkre Bakó Zoltán vállalkozó. A háromszéki Illyefalván tejfeldolgozót működtető üzletember kifejtette: a piac már rákényszerítette őket, hogy csökkentsék egyes termékeik árát, és ezt akkor is megtették, amikor visszaesett a felvásárlási ár.

Az import termékek ára nagymértékben meghatározza az árpolitikát. Bakó Zoltán azt tapasztalta, hogy külföldről is olcsóbban érkezik a tejtermék. Cége 17 lejes áron szállította a szállodáknak, cukrászdáknak a tehéntúró kilogrammját, ám nemrég megjelent egy hasonló lengyel termék 16 lejért. Ha fenn akarnak maradni, igazítani kell az árakat, viszont a napi 800 literes kapacitással működő feldolgozó nehezen tartja a versenyt azzal, amelyik napi egymillió liter tejet dolgoz fel. A láncban megvan a helyük, hiszen a kisebb gazdáktól felvásárolják a tejet, megvan az ügyfélkörük is, ám az európai agrárpolitika nem támogatja a túlélésüket.

Bakó Zoltán ugyanakkor úgy vélte, mindenképpen csökkenni fog a tej és a tejtermék fogyasztói ára, mert külföldön is esnek az árak, a gazdáknak is kevesebbet fizetnek a nyers tejért, bár még mindig többet, mint egy évvel ezelőtt.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?