banner_VpBVFWkY_GYAM - maszol webbanner 970x250.png
banner_rvYtcHzr_GYAM - maszol webbanner 728x90.png
banner_CyymSrg3_GYAM - maszol webbanner 300x250.png

Az élenjárók közé tartozik a két székely megye a mezőgazdaság és az élelmiszeripar terén

Hargitában 60, mezőgazdasági termékeket feldolgozó üzem működik, ennél több csak három megyében van.

Temes megye az ország legnagyobb hústermelője 115 ezer tonnával, a tejtermelés terén pedig Suceava az éllovas 2,87 millió hektoliterrel. A legtöbb zöldségfélét szintén Suceavában termesztik, évi 490 ezer tonnát, ami az országos termelés 13 százaléka, a legnagyobb gyümölcstermesztő pedig Dâmbovița 141 ezer tonnával.Fotó: Pixabay

Hargita a tej és a zöldségfélék tekintetében is a 7. helyen áll 1,7 millió hektoliterrel, illetve 135 ezer tonnával, derül ki a Ziarul Financiar összeállításából. Ez utóbbi mennyiségnek a javát valószínűleg a krumpli teszi ki. Kovászna, köszönhetően ugyancsak a pityókának, a zöldségtermesztés terén jeleskedik, 300 ezer tonnával a 3. helyet foglalja el.

Maros megye tejtermelésben a 6. 1,81 millió hektoliterrel, Bihar hústermelésben és gyümölcstermesztésben, Szilágy és Szatmár pedig gyümölcstermesztésben került be a Top 10-be. Máramaros tejtermelésben és gyümölcstermesztésben is az élenjárók közé tartozik, előbbiben 3., utóbbiban pedig országos 6.

Hargita az élelmiszeripar terén is jól áll. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) adatai szerint a nagyobbik székely megyében 60 élelmiszeripari egység működik: 42 gyümölcsöt és/vagy zöldséget dolgoz fel, 11 tejet, 7 pedig húst. Ennél több élelmiszeripari gyár csak Biharban (63), Kolozsban (94) és Suceava (88) megyében van.  Kovászna a középmezőnyben tanyázik 30 feldolgozó egységgel.

Az élelmiszeripar Krassó-Szörényben és Ialomița megyében a legfejletlenebb, előbbiben 8, míg utóbbiban 10 gyár működik.

Ugyanakkor a feldolgozó üzemek száma nem igazán mérvadó, a többségük ugyanis kiskapacitású, melynek a termékeit csak egy szűk régióban forgalmazzák. A tejfeldolgozóknak csupán a 10 százaléka fedi le a termékeivel az ország teljes területét.

A hazai élelmiszeripar alulfejlettsége az egyik fő oka annak, hogy nem tudunk annyi élelmiszert termelni, amennyit elfogyasztunk. Tavaly a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek terén a külkereskedelmi deficitünk meghaladta az 1 milliárd eurót.

Kapcsolódók

Kimaradt?