FRISSÍTVE – Megszavazta a kormány az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban alkalmazott minimálbér emelését

 Elfogadta a kormány keddi ülésén az építőipari, mezőgazdasági és élelmiszeripari minimálbér emeléséről szóló sürgősségi rendeletet. A kabinet közleménye értelmében az építőiparban 4582 lej, a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektorban 3436 lej lesz a bruttó minimálbér.

Ezekben az ágazatokban dolgozók november 1-jétől már nem mentesülnek az egészségügyi hozzájárulás (CASS)  kifizetése alól, a kormány által felelősségvállalással elfogadott adócsomag értelmében.

Emiatt a kormány és a szakszervezetek megállapodtak, hogy az építőiparban a bruttó minimálbért 4582 lejre, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban pedig 3436 lejre emelik, hogy a dolgozók bére ne csökkenjen, miután újra kell fizetniük az egészségügyi járulékot.

Illusztráció: Pexels

A kormány eredetileg 4500 lejre akarta emelni az építőiparban alkalmazható legkisebb béreket, de visszavonta a rendeletet, mert a nettó fizetések egy része csökkent volna az egészségügyi járulék bevezetése után.

Jelenleg az építőiparban a bruttó minimálbér 4000 lej, de egészségügyi járulékot nem fizetnek, így a munkavállaló nettó 3150 lejt kap kézhez. A szakszervezetek azzal érveltek, hogy ha a bruttó bért 4.500 lejre emelik, de újra bevezetik az egészségügyi hozzájárulást, akkor a nettó 56 lejjel 3.094 lejre csökken.

A mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban a bruttó minimálbér korábban 3.000 lej volt, október 1-jétől az országos bruttó minimálbér emelésével együtt 3.300 lejre emelték. Ha az egészségügyi járulékokat újra bevezetik a 3.300 lejre, az 94 lejes nettó csökkenést jelentene az ágazatban dolgozók számára.

A kabinet becslései szerint az építőipari minimálbér emelésének 423.110, a mezőgazdasági és élelmiszeripari minimálbér növelésének pedig 168 ezer kedvezményezettje van. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?