Trükkös emelés: halasztották az ágazati minimálbér-növelést, mert kevesebb pénzt kaptak volna az érintettek

Egyelőre nem emelik a minimálbért az építőiparban és a mezőgazdaságban, mert kiderült, valójában az érintettek zsebére menne. Marcel Ciolacu miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy a kormány visszavonja az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban alkalmazott minimálbér emeléséről szóló rendelettervezetet, mert ezek egy része az egészségügyi járulékok (CASS) bevezetése után csökkent volna.

A pénzügyminisztérium csütörtökön reggel bemutatta a számításokat, miszerint ha minden alkalmazott a tevékenységtől függetlenül fizetni fogja az egészségbiztosítást, az ágazati minimálbér-növelésével az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban dolgozók egy részének csökken a nettó bevétele.

Fotó: BNS/Facebook

Azt ígértük, ez nem fog megtörténni, a nettó minimálbér nem csökkenhet. Ezért úgy döntöttünk, hogy levesszük napirendről ezt a tervezetet. Az illetékes minisztériumok újra át fogják vizsgálni a szöveget" – mondta Ciolacu a kabinet csütörtöki ülésén.
Addig is az építőiparban, a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban minden fizetés változatlan marad,
egészségügyi hozzájárulást sem kell fizessenektette hozzá.
Mint ismeretes, a deficitcsökkentő törvényben visszaállították ezekben az ágazatokban a járulékfizetési kötelezettséget. Az Economedia gazdasági portál számításai szerint, jelenleg egy 4000 lejes bruttó bér esetében, ha nem fizetnek utána egészségügyi járulékot, a munkavállaló nettó 3150 lejt kap. Ha a bruttó bért 4 500 lejre emelték volna, de újra ráterhelik a járulékot, a nettó bér 3094 lejre csökken.

A kormány csütörtöki ülésének napirendjén szerepel, hogy az átlag bruttó minimálbért október elsejétől 3000 lejről 3300 lejre emelik, ezt el is fogadják.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?