Romániát ajánlotta a brit befektetőknek Marcel Ciolacu

Románia biztonságos ország a tőkeberuházások és a profittermelés számára – üzente a brit befektetőknek a londoni munkalátogatáson tartózkodó Marcel Ciolacu miniszterelnök.

A kormányfő Alastair King londoni lordmajorral együtt részt vett a román-brit gazdasági fórum megnyitóján.

Felszólalásában emlékeztetett arra, hogy legutóbb 17 évvel ezelőtt járt munkalátogatáson román miniszterelnök Nagy-Britanniában. „Ez a tökéletes pillanat arra, hogy határozottan jelezzük: készek vagyunk új dimenziót adni stratégiai párbeszédünknek” – jelentette ki. Úgy vélekedett, hogy a román-brit gazdasági fórumnak fordulópontot kell jelentenie a két ország között több mint 20 évvel ezelőtt kötött stratégiai partnerségben, számolt be az Agerpres.

Fotó: gov.ro

Ciolacu rámutatott arra, hogy „a minden szinten kiváló” kétoldalú párbeszéd alapja a hosszú ideje fennálló és mély román-brit barátság, ami az idők során folyamatosan erősödött. A két ország közötti legfontosabb kapocsnak a Nagy-Britanniában élő 1,2 milliós román közösséget nevezte. Szerinte a közösség tagjai aktívan hozzájárulnak a brit társadalom és gazdaság fejlődéséhez, tudományos és szakmai téren egyaránt kiemelkedő teljesítményt nyújtanak.

Brit befektetőkkel tartaná itthon a munkaerőt

A kormányfő elmondta, hogy érdeke csökkenteni a külföldön munkát vállaló román állampolgárok számát, mivel a román gazdaságnak jól képzett, megbízható munkaerőre van szüksége. Ebben szerinte segíthet a brit nagyvállalatok vezetőinek meggyőzése arról, hogy Románia a külföldi befektetések számára nagyon kedvező ország. „Ez win-win helyzetet teremtene: a brit befektetők új fejlesztési lehetőségeket találnak Romániában, mi pedig otthon tartjuk a munkaerőt” – magyarázta.

Emlékeztette ugyanakkor a gazdasági fórum résztvevőit arra, hogy az elmúlt években a román gazdaság fejlődésének köszönhetően számos iparágban az európai átlaghoz közelített a jövedelmek szintje.

A román kormányfő kitért az energetikai együttműködésben rejlő lehetőségekre is. Elmondta, hogy Románia az energiaellátás szempontjából a második legfüggetlenebb ország az EU-ban, az 57 százalékos uniós átlaghoz képest mindössze 28 százalékos importra szorul. Emellett Románia a második legnagyobb földgáztermelő az EU-ban, és a célja energiafüggetlenné válni 2030-ra. „Ez nagy előny minden befektető számára” – szögezte le Ciolacu.

A miniszterelnök beszélt arról is, hogy Románia Ukrajna újjáépítésének regionális csomópontja lehet, illetve kitért a zöld gazdaságra való áttérést és az innovatív technológiákat célzó beruházások jelentőségére.

Beszéde végén kijelentette, hogy a román kormány álláspontja szerint a két fél együttműködésének sokkal gyakorlatiasabbnak kellene lennie, és meggyőződését fejezte ki, hogy a román-brit gazdasági fórum megszervezése is ehhez fog hozzájárulni.

Történelmi kapcsolatok

A fórum megnyitója alkalmával Alastair King is hangsúlyozta, hogy Románia és az Egyesült Királyság kölcsönösen előnyös partnerséget ápol, amely erős diplomáciai, katonai és gazdasági kapcsolatokra, valamint a béke, a barátság és a szabadkereskedelem értékeire épül.

A londoni lordmajor szerint a gazdasági kapcsolatoknak köszönhető, hogy a két ország közötti kereskedelmi forgalom értéke tavaly 9,5 milliárd fontra nőtt, míg a két nemzetet összekötő emberi kapcsolatok abban is megmutatkoznak, hogy a román ma már a második leggyakrabban beszélt idegen nyelv az Egyesült Királyságban.

A polgármester felidézte, hogy rövidesen 30 éve annak, hogy újraalapították a bukaresti tőzsdét. Ennek apropóján azt üzente a romániaiaknak, hogy a britek együtt akarnak „dolgozni és kereskedni” velük. Kifejtette, a két nép tanulhat egymástól és hasznossá válhat egymás számára.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?