Stabil energia, erős gazdaság: Udvarhelyszék fejlesztése a tét

Négy évvel ezelőtt az energiahálózatok fejlesztését ígérte az udvarhelyszéki választóknak Antal Lóránt. Egy újabb mandátumra készülve, megvalósításairól számolt be a Hargita megyei RMDSZ-es szenátor, a szenátus energiaügyi bizottságának elnöke.

– Miért fontos az energetikai infrastruktúra?

– Szoktam mondani, hogy fejlett energetikai infrastruktúra nélkül utópia gazdasági fejlődésről beszélni. Ott, ahol nincs földgáz, ott, ahol a villamos hálózat nem bírja meg a vállalkozások, a termelők és vendéglátók energiaszükségletét, nem lehet terjeszkedésben, új cégekben, új munkahelyekben gondolkodni.

Fotók: RMDSZ

– Milyen előrelépéseket értek el Udvarhelyszéken?

– Az RMDSZ által elindított Anghel Saligny fejlesztési programon keresztül sikerül 72 millió lej értékben Udvarhelyszék 9 településén – Parajdon, Etéden, Korondon, Farkaslakán, Székelykeresztúron, Bögözben, Oroszhegyen, Zetelakán, illetve Homoródfürdőn – kiépíteni a földgázhálózatot. Másrészt, a villamos hálózatok tekintetében az energiaügyi minisztérium Modernizálási alapjának forrásaiból fejleszteni tudjuk az alacsony- és középfeszültségű hálózatokat Székelyudvarhely, Székelykeresztúr, Zetelaka, Varság, Korond és Parajd térségeiben. Évtizedek óta nem látott fejlesztésekről van szó ebben a térségben, főleg, ami az energetikai infrastruktúrát illeti.

– Mire volt szükség, hogy mindez négy év alatt megvalósulhasson?

– Ha például a földgáz esetét nézzük, a romániai törvénykezés teljesen oktalanul, a józan ész megoldásait figyelmen kívül hagyva, évekig tiltotta azt, hogy az önkormányzatok földgázhálózatok építésére közpénzeket költsenek el. Ez csak az energiaügyi minisztérium hatásköre volt. Ez olyan szituációkhoz vezetett, hogy például Farkaslaka közelében, a Baknya-tetőn már 2006 óta létezik egy földgáz-mérő és szabályozó állomás (SRM), amin keresztül a község települései rá tudtak volna csatlakozni az országos hálózatra, de nem tehették, mert nem szabadott gázprojektekre pénzt elkölteniük, a minisztérium pedig meg se moccant. 2020-ban, az RMDSZ munkájának hála el tudtuk törölni ezt az abszurd korlátozást, megnyitva az utat a hálózatbővítés projektje előtt.

– Mire van szükség a továbbiakban?

– Erős magyar képviseletre Bukarestben, hiszen csak így tudjuk véghez vinni az elkezdett projekteket és csak így tudjuk józan, ésszerű intézkedésekre bírni a kormányt. A kis és közepes vállalkozásokért, az emberekért végzett munkát folytatnunk kell. Ez november 24. és december 1. tétje.

Cod MFC: 13240004

(Támogatott tartalom)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?