Kelemen Hunor: a halasztás csak „mese”, nem tudnak hiteles deficitcsökkentő tervet küldeni
„Az mese, hogy kaptunk 7-10 nap halasztást. (…) Nem tudnak hiteles tervet küldeni és utána még kampányt is folytatni” – mondta Kelemen Hunor a B1 televíziónak kedden, miután információk szerint Románia az október 15-ei határidőig nem küldte el Brüsszelbe a költségvetési hiány csökkentésére vonatkozó tervét.
Arról a Profit.ro értesült, hogy állítólag a kormány tíz nap haladékot kapott az Európai Bizottságtól, hogy ezt a hét évre vonatkozó, deficitcsökkentő fiskális tervét elküldje. Három százalékra kellene csökkenteni a hiányt, amit – Marcel Ciolacu kormányfő többszöri tagadása ellenére – a szakértők szerint adóemelés nélkül lehetetlen megvalósítani.
Csakhogy az ország választások előtt áll, ezért a miniszterelnök korábban már közölte, hogy szeretnék, ha már említett tervet csak jövő év januárjában kellene iktassák Brüsszelben.
Arra Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke mutatott rá, hogy Marcel Boloș pénzügyminiszter már csak azért küldhette el a tervet, mert a kormánykoalíció nem működik. „Három-négy évre kellene megállapodnotok, amit a majdani kormánynak is be kellene tartania. Most, amikor kampány van, küldjék el a tervet Brüsszelbe, hogy megmutassák honnak vágnak? Az csak mese, hogy kaptak még 7-10 napot. Nem tudnak hiteles tervet küldeni és utána még kampányt is folytatni” – fogalmazott a B1 televíziónak.
A gazdasági fejlődés túl alacsony, az infláció sokkal magasabb, a deficitet kölcsönökkel kell pótolni. Románia nagyon drágán vesz fel hitelt a nemzetközi piacról (…), azt pedig nem beruházásokra fordítja, sorolta a problémákat Kelemen Hunor, aki szerint a 7 százalék felletti deficit az év végéig megközelíti majd a 8 százalékot.
Figyelmeztetett, hogy a hitelekkel mindössze toldozgatnak, egy ilyen mértékű hiány a romániai gazdaság számára fenntarthatatlan. „Csökkentenünk kel. Ez azt jelenti, hogy lefaragunk a kiadásokból és növeljük a bevételeket” – húzta alá. Megjegyezte, a bevételeket plusz adókkal vagy az adóhátralékok behajtásával lehet növelni, a kiadások csökkentéséhez pedig a felesleges költekezés visszaszorítása és a központi adminisztráció megreformálása az út. „Vagy csökkentjük a fizetéseket és a nyugdíjakat, amit nem ajánlanék senkinek, mert elfogadhatatlan” – mondta Kelemen.
CSAK SAJÁT