Ezeket a megszorító intézkedéseket javasolja a Pénzügyminisztérium

Többek között, az év végéig teljesen leállítanák az alkalmazásokat az állami szektorban.

Megszorító intézkedéseket tartalmazó sürgősségi rendelettervezetet dolgozott ki a Pénzügyminisztérium, adta hírül az economedia.ro. A tervezett intézkedések célja a horribilis költségvetési hiány növekedésének mérséklése.Fotó: mfinante.gov

A pénzügyi tárca a sürgősségi rendelet hatályba lépésétől azonnali hatállyal leállítaná az alkalmazásokat az állami szektorban. Az állami intézmények dologi kiadásai szeptembertől kezdődően nem haladhatnák meg az év első hét hónapjának átlagos havi szintjét. Ez sokat nem fog javítani az államháztartás helyzetén, hiszen az év első hét hónapjában ez a tétel 25,7 százalékkal volt nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.

A minisztérium megtiltaná az állami intézményeknek a szakmai továbbképzések szervezését, valamint bútor, szolgálati gépkocsik és tanácsadási szolgáltatások beszerzését. A tervezet korlátozná az uniós projekteken dolgozó közalkalmazottaknak kifizethető bérpótlékok értékét.   

Egy másik javasolt intézkedés az év végéig felfüggesztené Országos Tulajdon-visszaszolgáltatási Hatóság (ANRP) kifizetett kárpótlásokat az ingatlanjaiktól jogtalanul megfosztott korábbi tulajdonosoknak.

Ha a kormány rábólint a javaslatra, azok az állami intézmények, melyek augusztus 31-ig nem költötték el valamely költségvetési tétel legalább 70 százalékát, kötelesek lesznek befizetni az államkasszába a teljes összeg 10 százalékát.

Ha az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében és más uniós forrásokból finanszírozott projektek költségvetésének legalább 50 százalékát nem költötték el az állami intézmények, akkor a kormány átirányítaná a teljes megmaradt összeget a központi költségvetésbe. A Pénzügyminisztérium feltételekhez kötné a béremelést az állami vállalatoknál.

A tervezetet egyik következő ülésén fogja tárgyalni a kormány. A Ciolacu-kabinetnek tennie kell valamit a kiadások csökkentéséért, mivel a héthavi GDP-arányos deficit 4,02 százalék, abszolút értékben 71,04 milliárd lej. Az idei költségvetés tervezetében 5 százalékos deficitcél, 86,6 milliárd lejes költségvetési hiány szerepel. A független elemzők szerint az éves költségvetési hiány 7-8 százalék lesz, bőven meg fogja haladni a 100 milliárd lejt.

A sürgősségi rendelettervezetben szereplő intézkedésektől csodát nem lehet várni, kissé azonban lassíthatják a deficit növekedését.    

Kapcsolódók

Kimaradt?