Marcel Boloș: az Európai Bizottság felfüggesztheti a hozzáférésünket minden uniós forráshoz

Ennek az oka az, hogy a költségvetési hiány nem haladhatná meg a 3 százalékot, a kormány 4,4 százalékot vállalt, a valóságban azonban bőven 6 százalék fölött lesz.  

Hosszú hetek óta totojázik a kormány a költségvetési hiányt orvosolandó megszorító intézkedésekkel, egyelőre eredménytelenül. Az intézkedéscsomag bevezetését eredetileg szeptember 1-re ígérték, s bár már szeptember 14-e van, a Ciolacu-kabinet még mindig nem hozta nyilvánosságra, hogy milyen lépéseket tervez.Marcel Boloș | Fotó: Agerpres

Marcel Boloș drámai hangvétellel nyilatkozott a helyzetről. „Ha nem hozzuk meg ezeket az intézkedéseket, ugyanolyan helyzetbe kerülhetünk, mint 2010-ben” – idézi a pénzügyminisztert az economedia.ro. A tárcavezető a napokban lemondással fenyegetőzött, állítása szerint azért, mert a kormány nem képes dűlőre jutni a szükséges megszorítások ügyében.

„Be akartam nyújtani a lemondásomat, mert egyetlen tervezett intézkedéssel sem tudok haladni. (…) Megmondtam, hogy ha mi, belföldön nem vagyunk képesek meghozni ezeket az intézkedéseket, akkor külső segítségért fogunk folyamodni a Nemzetközi Valutaalaptól. Pénzügyminiszterként nem játszhatsz Románia pénzügyeivel. (…) A Pénzügyminisztérium nagy nehézségek árán tartja ellenőrzés alatt a deficitet” – jelentette ki  Boloș.

A pénzügyminiszter szerint katasztrofális következményekkel járhat, ha a kormány nem lép. „Hangsúlyoznom kell, hogy az Európai Unió éltal végzett modellezés nem sok jót jósol. A költségvetési hiány aggasztó szintre emelkedik. Megmondták, hogy mi vár ránk, az uniós források felfüggesztése, az összesé, a kohéziós alapoké és az országos helyreállítási tervé is. Nem újdonság, felfüggesztik, amíg vissza nem áll a normalitás állapota. Az óra ketyeg” – figyelmeztetett a pénzügyminiszter.

Marcel Boloș elmondása szerint, ha a kormány nem vezeti be mihamarabb a megszorító intézkedéseket, a költségvetési hiány az év végére a GDP 6,87 százalékára nőhet. A kormány a 2023-as költségvetés elkészítésekor 4,4 százalékos deficittel számolt. Az Európai Unió tagállamainak a költségvetési hiánya nem haladhatja meg a 3 százalékot, ellenkező esetben túlzottdeficit-eljárás indul ellenük. Románia jelenleg ilyen eljárás alatt áll.  

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?