Kritizálja Romániát az Európai Bizottság a hatalmas költségvetési hiány miatt
Az uniós testület szerint tavaly leállt az államháztartás konszolidációja Romániában.
Kemény kritikát fogalmaz meg Romániával szemben az Európai Bizottság (EB) az Európai Szemeszter című jelentésében. „…nem hoztak elég intézkedést a magas költségvetési hiány megoldására” – olvasható a dokumentumban.
Az Európai Bizottság megállapítja, hogy tavaly megállt az államháztartás konszolidációja, a költségvetési hiány szinte ugyanakkora volt, mint 2022-ben.
Tavaly 5,68 százalék volt a GDP-arányos deficit, jóval meghaladva a kormány által vállalt 4,4 százalékot. A jelentés szerzői szerint Románia idén is túl fogja lépni a Ciolacu-kabinet által meghatározott 5 százalékos deficitcélt, ami egyébként is jóval meghaladja az Európai Unióban megengedett 3 százalékot.
Az Európai Bizottság szerint a tavaly elfogadott adóügyi változtatások nem elégségesek ahhoz, hogy az államháztartás fenntartható pályára álljon. „Bár ez a csomag egy lépés a helyes irányba, elégtelennek tűnik” – idézi a jelentést az economedia.ro.
Az EB kifogásolja azt is, hogy a fizetések a termelékenységnél sokkal gyorsabban nőttek tavaly, ami alááshatja az ország versenyképességét. 2023-ban a minimálbér 32 százalékkal emelkedett, nagyban hozzájárulva az átlagfizetés kb. 15 százalékos növekedéséhez.
A jelentés felhívja a figyelmet, hogy mivel Románia két messze legfontosabb kereskedelmi partnere Németország és Franciaország, az azokban zajló gazdasági folyamatok erősen befolyásolják a román gazdaság teljesítményét.