Kitartóan kúsznak fölfelé az üzemanyagárak, de a kormány, ha akarná, visszafoghatná a drágulást

Csak idő kérdése, hogy az olcsóbb benzin ára is 8 lej fölé emelkedjen.

Történelmi csúcsot ért el az üzemanyagok ára Romániában február elején, a drágulás pedig azóta is folytatódik, és egyelőre nem is látszik a vége. Február 10-én A. 6,81 lej/literes áron tankolt az olcsóbbik gázolajból az egyik kolozsvári kútnál. Egy hétre rá már 6,86 lejt fizetett ugyanazon üzemanyag literjéért, 26-án 7,11 lejt, március első hetében pedig 7,47 lejt. Ez azt jelenti, hogy négy hét alatt a gázolaj közel 10 százalékkal drágult.Egyre többe kerül a tankolás | Fotó: Agerpres

A. arra is felfigyelt, hogy szombaton, a benzinkútnál, amely mellett rendszeresen elhajt, 7,07 lejbe került az üzemanyag, másnap pedig, tehát vasárnap már 7,17 lejbe. Korábban nem volt rá példa, hogy hétvégén változtassák az árakat, mondja A.

A 95-ös oktánszámú benzin is hasonló mértékben drágult. Február elején a 6,6-6,7 lejes intervallumban mozgott ennek az üzemanyagtípusnak az átlagos ára, jelenleg azonban, a Versenyhivatal monitorulpreturilor.info árösszehasonlító portálja szerint Nagyváradon 7,26 és 7,5 lej közti áron forgalmazzák. Az árak, bár cégtől és kúttól függően némiképp eltérnek, más településeken is ebben az értéktartományban találhatók. A prémium benzin két forgalmazó kútjainál is 8,14 lejbe kerül, legolcsóbban pedig 7,84 lejért lehet megvásárolni.

Elszabadult a kőolaj ára

A legnagyobb baj nem is a jelenlegi árszint, hanem az, hogy az üzemanyagok drágulása folytatódik. A kőolaj világpiaci árának a változásai mindig jópár hetes eltolódással jelentkeznek a benzinkutaknál. Az üzemanyagoknak az elmúlt hetekben bekövetkezett drágulása annak a következménye, hogy a kőolaj ára december vége óta folyamatosan emelkedik.

Az oilprice.com portál adatai szerint 2021 utolsó napjaiban a Brent-olaj hordónkénti ára 79 és 80 dollár között volt. Február legelején átlépte a 90 dolláros határt, jelenleg pedig 125 dollárnál jár. Az elmúlt napokban volt már drágább is, azonban ez nem jelenti azt, hogy lezárult volna a növekvő ciklus, a kilengések ellenére a tendencia továbbra is egyértelműen növekvő. A 125 dollár az áprilisra lekötött kőolajszállítmányok ára, ami majd a tavasz végén, a nyár legelején jelenik meg a kutak üzemanyagáraiban.

A 125 dollár hozzávetőleg 25 százalékkal magasabb az egy hónappal korábbi árnál, és mivel az üzemanyagok önköltségi ára 50 százalék körüli mértékben van jelen a kiskereskedelmi árban, borítékolható a 10 százalékot bőven meghaladó mértékű drágulás az elkövetkező időszakban. Ez azt jelenti, hogy a legolcsóbb benzin ára is 8 lej fölé emelkedhet.

A drágulás fő oka a világpolitikai helyzet, az ukrajnai háború keltette általános bizonytalanság, a félelem, hogy hiány jelenhet meg a kínálati oldalon, ami globális ellátási nehézségekhez vezetne.

Beleszólhatna a kormány

Bárhogy is alakul a kőolaj világpiaci ára, a kormánynak, ha valóban akarná, lenne lehetősége a drágulás mérséklésére, mivel a kiskereskedelmi ár tetemes részét az adók teszik ki. Az áfa 19 százalék, a jövedéki adó pedig 1,892 lej/liter az ólommentes benzin és 1,734 lej/liter a gázolaj esetében. A koalícióban született is egy megállapodás a jövedéki adó 50 százalékos csökkentéséről, azonban azt nem ültették gyakorlatba.

Hivatalos indoklás azóta sincs, kormányközeli források azonban azzal magyarázzák az intézkedés elmaradását, hogy az szembemenne az uniós szabályozással, illetve hogy nem lenne hatással az üzemanyagok kiskereskedelmi árára. Ezek egyértelműen mondvacsinált indokok, Magyaroszágon ugyanis a kormány maximálta az üzemanyagok árát, ami semmiféle retorziót nem vont maga után az EU részéről. A valóság minden bizonnyal az, hogy a Ciucă-kabinet nem szeretné, hogy a költségvetés jelentős bevételtől essen el a jövedéki adó mérséklése miatt.

Európa más országaiban is növekszik az üzemanyagok ára. Németországban már a benzin és a dízel literje is 2 eurónál többe kerül. Jelenleg a gázolaj Svédországban, a benzin pedig Hollandiában a legdrágább, előbbinek literje körülbelül 2,3, utóbbié pedig körülbelül 2,2 euró.

(Nyitókép forrása: Pixabay)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?