Így fejleszt Románia: „véletlenül” egymásra tervezték egy sztrádaszakasz és egy gyorsforgalmi út nyomvonalát
A nevetséges baki miatt törölték az A6-os autópálya megvalósíthatósági tanulmányára kiírt versenytárgyalást.
Már eddig is közröhej számba ment az, ami Romániában több mint két évtizede folyik a közúti infrastruktúra korszerűsítése címén, azonban bebizonyosodott, hogy még ezt is lehet fokozni, az inkompetenciának és az ostobaságnak vannak magasabb dimenziói is. A közúti infrastruktúráért felelős állami vállalat (CNAIR) törölt egy közbeszerzési eljárást, mivel a szóban forgó autópálya egy 30 kilométeres szakasza szinte egybeesett volna egy másik, szintén tervezés alatt álló gyorsforgalmi útéval.
A szóban forgó beruházás a Lugos és Craiova közti 250 km autópálya, melynek a megvalósíthatósági tanulmányára tavaly írtak ki közbeszerzési eljárást. A tanulmányt négy konzorcium szerette volna elkészíteni. A CNAIR december végén az Egis Románia Rt. vezette román-olasz konzorciumot nyilvánította győztesnek, mely a becsült 107 millió lej plusz áfa helyett 92,75 millióért vállalta volna a megbízást. Ez lett volna minden idők legdrágább hazai megvalósíthatósági tanulmánya, a szerződést azonban nem sikerült megkötni, mivel az egyik pályázó óvást nyújtott be, amit idén februárban elfogadott az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC).
A szerződéskötést most már el is lehet felejteni jó hosszú időre, mivel a CNAIR törölte a közbeszerzési eljárást. Az intézmény vezetősége azzal indokolja a váratlan döntést, hogy az A6-os autópálya tervezett nyomvonala Filiași térségében, egy 30 kilométeres szakaszon nagyon közel húzódik a Craiova-Târgu Jiu gyorsforgalmi útéhoz. A pályázókhoz eljuttatott indoklás szerint „lehetetlen korrekciós intézkedéseket hozni anélkül, hogy annak „negatív hatásai lennének az állami költségvetésre és az európai alapokra”.
A CNAIR arra is hivatkozik, hogy a Szállítási Mesterterv értelmében az A6-os nyomvonalának Filiași mellett kell elhaladnia. „…két autópálya/gyorsforgalmi út egymásra tevődése ugyanazon szakaszon nem megengedett” – szögezi le az indoklás végén a CNAIR.
A másik, Craiova és Târgu Jiu közti gyorsforgalmi út nyomvonala eredetileg jóval keletebbre húzódott volna, azonban a megvalósíthatósági tanulmányra vonatkozó versenytárgyalás kiírása előtt módosították. Hogy miért ily módon, elvégre az A6-os nyomvonala ismert volt, arról a CNAIR nem nyilatkozott, s arról sem adott tájékoztatást, indul-e vizsgálat annak megállapítására, kik a felelősek a történtekért.
Cătălin Drulă korábbi szállításügyi miniszter, az USR-Plus ügyvivő elnöke hallatlannak nevezte a történteket egy Facebook-bejegyzésben. „Valami bűzlik a végső fázisban levő versenytárgyalás törlése körül” – írta a politikus.