Gyengécske a turisztikai szezon: Székelyföldön 70 százalék alatt van a szálláshelyek kihasználtsága

Még mindig jobban állnak, mint a Duna-delta, ahol negyedannyi turista sincs, mint tavaly.

Biharfüred az Erdélyi-szigethegység egyik népszerű üdülőtelepe, bár az, aki idén a nyáron fordul meg ott, nem feltétlenül marad ezzel a benyomással. Egy júliusi hétvégén az üdülő legnagyobb szállodája, a Iadolina teljesen kihaltnak tűnik, az előcsarnokban egy lélek sincs. A személyzetnek szóló csengőszóra előkerül a recepciós, s ígéri, hogy előkeríti a bárost. Nem jár sikerrel, így maga próbál meg sört tenni az asztalra, ami nem egyszerű, mivel a hűtött italokat lakat alatt tartják, vastag kulcscsomón kell megkeresni, melyik nyitja a hűtőpultot.A Gyilkos-tó Székelyföld egyik fő látványossága | Fotó: Hegyi Barna

Bár főszezon van, a kalandpark parkolójában jó, ha kéttucat autó parkol, a létesítmény éttermének tágas teraszán alig pár asztalnál ülnek vendégek.

Hasonló a helyzet az ország más vidékein is. A Duna-deltában május és június folyamán 8103 turista bérelt szobát hivatalos szálláshelyeken, írja a Ziarul Financiar (ZF) gazdasági napilap. Ez kevesebb, mint negyede a tavalyi létszámnak, amikor ugyanazon időszakban 38 ezren foglaltak szállást a Duna-deltában. Ehhez a brutális visszaeséshez minden bizonnyal hozzájárult Ukrajna, illetve a háború közelsége, de másfelé is ez a tendencia, ha nem is épp ilyen mértékű. Florin Ioani, a Fogaras-vidéki Közösségi Fejlesztési és Turisztikai Promoválási Egyesület elnöke arról számolt be a ZF-nek, hogy a látogatók száma 20 százalékkal elmarad a tavalyitól.

Jobbra számítottak

Székelyföldön sem kivétel, a turisták Erdély legmagyarabb tájain sem tapossák egymás lábát. „Sokkal jobbra számítottam. Ahhoz képest, hogy július közepén is túl vagyunk, senkitől sem hallottam, hogy 100 százalékos kihasználtság lenne nála” – nyilatkozta a Maszolnak Daragus Attila idegenforgalmi vállalkozó, az Antrec faluturisztikai egyesület Kovászna megyei elnöke.

Becslései szerint a turisztikai ügynökségekkel dolgozó háromszéki szálláshelyek kihasználtsága 50 és 70 százalék között van az idei szezonban, a forgalom elmarad a tavalyitól. Véleménye szerint ennek az egyik fő oka, hogy megszűntek az utazási korlátozások, ezért sokan azok közül, akik tavaly az országban nyaraltak, idén külföldre mentek, tengerparton, egzotikus helyszíneken töltik a szabadságukat.

Elmondása szerint a magyarországiak sem jönnek olyan számban, mint a koronavírus-járvány előtt. Ennek az egyik oka, hogy magyarországi üdülést utalványokkal, kedvezményekkel támogatja a budapesti kormány, ezért olcsóbb, mint a székelyföldi. Fontos szempont az is, hogy a jelenlegi üzemanyagárak mellett érdemesebb repülővel utazni, mint személygépkocsival, márpedig Háromszéknek nincs repülőtere.

Az általános drágulás, a magas infláció szintén a turizmus ellen dolgozik. „Mindenki a bukszája után kell igazodjon” – mondja Daragus Attila, s hozzáteszi, hogy az emberek idén az olcsóbb szálláshelyeket, a kempingeket részesítik előnyben.

Véleménye szerint a hazai idegenforgalomnak évekre lesz szüksége ahhoz, hogy visszakapaszkodjon a járvány előtti szintre.

Borszéken szintén érezhetően kevesebb a turista, mint tavaly, mondja a helyi idegenforgalmi információs iroda egyik munkatársa, hozzátéve, nehezen tudná megtippelni a visszaesés mértékét. A Bogrács Fesztiválon teltház volt, s hétvégéken is elég jó a forgalom, hétközben azonban, a főszezon ellenére, kevés a turista. Az elkövetkező időszakban eseményekben, programokban gazdag lesz, ami várhatóan megdobja majd a látogatók számát.

Kapcsolódók

Kimaradt?