banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Csökkenő burgonyaföldek Hargita megyében – Utánanéztünk az okoknak, további lehetőségeknek

Hargita megye hagyományosan az egyik vezető burgonyatermesztő térség Romániában, de a termőterület csökkenőben van, aminek számos oka van a szakértők meglátásai alapján. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság szerint a visszaesés oka többrétű, ezek között szerepel a keresletcsökkenés és gazdasági nehézségek. A csíkszeredai Vadászati és Hegyvidéki Erőforrások Kutató és Fejlesztő Intézetének (ICDCRM) kutatói is hasonlóan látják a helyzetet, ugyanakkor több kitörési lehetőséggel is számolnak, amelyek alternatívát jelenthetnek a gazdák számára.

A tavaly alig több mint 6000 hektáron termesztettek burgonyát Hargita megyében, ami 400 hektáros visszaesést jelentett 2023-hoz képest, viszont egy évtizeddel ezelőtt még 14-15 ezer hektáron kultiválták, ami jól mutatja a csökkenés mértékét. A mezőgazdasági igazgatóság szerint a visszaesésre több magyarázat is van. Egyrészt csökkent az egy főre jutó fogyasztás, és növekedett az egy hektárra jutó átlagos termelés, ugyanakkor az Európai Unióból is jelentős a behozatal. Nem mellesleg gyenge a termelők szerveződése, valamint probléma, hogy a kistermelők számára nehézséget jelent a szupermarketekben való értékesítés. Emellett az emelkedő ráfordítási árak – mint például az üzemanyag, műtrágya, növényvédő és permetszerek – is hozzájárulnak a termőterületek csökkenéséhez. Különösen a kistermelők körében szembetűnő a csökkenés, akik egyre inkább csak saját felhasználásra és takarmányozásra termesztenek burgonyát.

Tíz év alatt megfeleződött a burgonyvával beültetett területek mérete Hargita megyében | Illusztráció: AdobeStock

Szép Róbert, a csíkszeredai Vadászati és Hegyvidéki Erőforrások Kutató és Fejlesztő Intézetének (ICDCRM) igazgatója érdeklődésünkre átfogóan elemezte a Hargita megyei burgonyatermesztés jelenlegi helyzetét. Mint kifejtette, bár Hargita megye továbbra is az ország egyik vezető burgonyatermesztő térsége, az utóbbi években egyértelmű visszaesés tapasztalható. Mindez különösen a kistermelőket sújtja, akik egyre inkább csak saját szükségletre termesztenek, az eladásról lemondva. Ennek okai között szerepelnek az értékesítési nehézségek: a szupermarketek ritkán vásárolnak közvetlenül a gazdáktól, inkább közvetítőket részesítenek előnyben, miközben szigorú minőségi előírásokat követelnek. A helyi piacok pedig telítettek és alacsony árakat szabnak meg, amelyek gyakran nem fedezik a termelési költségeket.

A kutató rámutatott, hogy a gazdasági nehézségeket tovább súlyosbította az úgynevezett inputanyagok – műtrágya, permetezőszerek, üzemanyag – árrobbanása. „A COVID-19 világjárvány idején világszerte megbomlottak az ellátási láncok. Gyárak álltak le, szállítások akadoztak, az alapanyagok pedig hiánycikké váltak. Ez magával hozta a műtrágyák, permetezőszerek és üzemanyagok árának drasztikus növekedését. A járványt követő infláció, majd a 2022-es ukrajnai háború újabb lökést adott az áremelkedéseknek: az ukrán és orosz műtrágyaexport megszakadása különösen érzékenyen érintette az európai, és ezen belül a Hargita megyei gazdákat is” – magyarázta az igazgató.

Az importburgonya olcsóbb, kelendőbb | Illusztráció: Pexels

Megtudtuk: mindeközben a piacokat elárasztotta a külföldről – főként Nyugat-Európából – érkező burgonya, gyakran olcsóbban, mint amennyiért a helyi gazdák elő tudnák állítani. Ebben a helyzetben sokan már nem látják a gazdasági értelmet abban, hogy eladásra termesszenek. Inkább csak saját fogyasztásra dolgoznak, így próbálják csökkenteni a veszteségeiket.

A kilátások azonban nem teljesen reménytelenek, véli Szép Róbert, aki szerint összetett megközelítésre lenne szükség a helyzet javításához. „Először is bővíteni kellene a helyi értékesítési lehetőségeket: több termelői vásár, közösségi értékesítési platformok kellenének, hogy a gazdák közvetlenül juthassanak el a fogyasztókhoz. Emellett nagy szükség volna arra is, hogy a termelők szövetkezetekbe tömörüljenek. Így közösen, nagyobb mennyiségben, egységes minőségben és csomagolással tudnának a nagy áruházláncok felé is nyitni, javítva piaci pozícióikat.”

Az igazgató szerint további kitörési pont lehetne a feldolgozás fejlesztése: „ha nemcsak nyers burgonyát tudnánk eladni, hanem például burgonyachipset, fagyasztott burgonyát vagy burgonyalisztet is elő tudnánk állítani, az jelentősen növelné a termék hozzáadott értékét” – fogalmazta meg a szakember. Hozzátette, ehhez természetesen tároló- és feldolgozókapacitások kiépítésére is szükség lenne, amit Szép Róbert szerint helyi, megyei vagy uniós fejlesztési források is támogathatnának.

A gazdák jobb szerveződése az lehetséges megoldás lehet a problémára | Illusztráicó: Pixabay

„A fogyasztók szerepe is kulcsfontosságú. Tudatosítani kellene, hogy helyi terméket vásárolva nemcsak jobb minőséget kapnak, de a helyi gazdákat is támogatják. A »vásárolj helyit« jellegű kampányok, helyi védjegyek mind segíthetnek abban, hogy újra megerősödjön a hargitai burgonyatermesztés” – zárta gondolatait Szép Róbert.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?