BNR-alelnök: Érthetetlen, hogy az informatikusok nem fizetnek személyi jövedelemadót

A politikusok populista intézkedései vezettek a jelenlegi romániai adórendszert jellemző torzulásokhoz.

Az elszabaduló költségvetési deficit oka nem az, hogy az állam túl sokat költ, hanem, hogy a szükségesnél kevesebb a bevétele, állítja Eugen Rădulescu, a Román Nemzeti Bank (BNR) alelnöke. „Az adórendszer egy lyukakkal teli sajthoz hasonlít. Annyi kedvezmény és mentesség van, melyekben egyes iparágak és adófizetők részesülnek, hogy  az emberek már több kategóriára oszlanak. Egyesek adókötelesek és fizetnek is adót, míg mások nem adókötelesek. S egyes adóügyi felmentések szemet szúrnak, nehezen megmagyarázhatóak. Számomra rejtély, hogyan lehetséges, hogy az informatikai ágazat, ahol a legnagyobbak a fizetések, adómentességet élvezzen. Hogyan lehetséges ez? Emberek, akik 2-3-4 ezer eurót keresnek nem fizetnek személyi jövedelemadót. Számomra az is egészségtelennek tűnik, hogy egyes iparágak fel vannak mentve az egészségbiztosítási hozzájárulás fizetése alól. Mit is jelent ez? Azt, hogy azok a százezrek, akik ezekben az ágazatokban dolgoznak, a mások zsebére részesülnek egészségügyi ellátásban” – nyilatkozta Eugen Rădulescu.Eugen Rădulescu | Fotó: Facebook/Eugen Radulescu

Véleménye szerint az adórendszer torzulásai a populista intézkedések eredménye. Ugyancsak populista és nem helytálló érvnek tartja, hogy az adóügyi privilégiumok felszámolása ártana a gazdaságnak. „Azt halljuk, hogy elmennének az informatikusok. Na, ne! Minek mennének Nyugatra, ahol vérre menően adóztatják meg őket? Szeretnén én látni azokat az informatikusokat, akik külföldre mennek, mert ott jobban fizetik őket” – mondja a BNR-alelnök.

A mikrovállalkozások és az egyéni vállalkozók adóztatása szintén privilegizált, állítja. „Itt van a mikrovállalkozásnak nevezett csoda is. Egy mikrovállalkozásnak évi félmillió euró bevétele lehet, s egy személy lehet akár három mikrovállalkozás tulajdonosa, de lehet három mikrovállalkozása a feleségének és a fiának is, amik elképesztő, meg nem adóztatott jövedelmeket eredményeznek. Aztán ott van egy csomó ember, aki nem munkavállaló, hanem egyéni vállalkozó. Miért? Mert egy munkavállaló 48 százalék adót fizet, míg ők 10, 12, 15 százalékot. Ez nincs rendjén” – véli Eugen Rădulescu.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?