Régiós viszonylatban is jól keresnek a romániai informatikusok
Jobban fizetik őket, mint a magyarországi, litvániai, a lengyelországi és a bolgár kollégáikat.
Romániában az informatikusok az átlagember számára elérhetetlen összegeket keresnek, főleg pár nagyvárosban, ahol hatalmas a kereslet a számítástechnikai szakemberekre. A hazai IT-seket azonban nemzetközi viszonylatban is jól fizetik, jobban mint a térség több, Romániánál fejlettebb országában.
Az informatikusok képzésére szakosodott Codecool összehasonlító tanulmánya szerint idehaza a kezdő informatikusok éves nettó átlagbére 11 300 euró, a középszintű szakirányú tapasztalattal és kompetenciákkal rendelkezőké 21 800, a legjobbaké pedig 35 500 euró.
Ezzel, Bulgárián kívül megelőzünk három olyan EU-tagállamot is, melyekben az átlagbér nagyobb, mint nálunk: Litvániában a programozók keresete 5930 és 18600 euró között van, Magyarországon a 7900-25 100, Lengyelországban pedig a 10 ezer – 31 700 eurós sávban mozog. A hazai kezdő informatikusok fizetése szinte azonos a lettországiakéval, s a hierarchia csúcsán állóké is csak minimális értékkel, kb. havi 75 euróval marad el az ottaniakétól. Ez részben annak az eredménye, hogy Romániában, más európai államoktól eltérően, a programozók nem fizetnek személyi jövedelemadót.
A Codecool 29 európai országot hasonlított össze, melyek közül Svájcba keresnek legjobban az informatikusok, évi 62 és 195 ezer euró közti összeget. A következő pozíciókat Nagy-Britannia (43 400-136 300 euró), Belgium (41 – 117 ezer euró), Dánia (34 – 107 ezer euró) és Hollandia (31 400 – 94 800 euró) foglalja el.
A Codecool felállított egy olyan rangsort is, melyben a nettó jövedelem mellett figyelembe veszi a megélhetési költségeket is. Ebben a hazai informatikusok még jobban állnak, a 16. helyen. A már említett 4 országon kívül a romániai programozók a ciprusi, lett, horvát, észt, cseh, görög, szlovák, szlovén és ír kollégáiknál is jobban élnek, s alig valamivel maradnak le az osztrákok mögött. A megélhetési költségeket figyelembe véve a brit informatikusok életszínvonala a legmagasabb, megelőzve a belgákat, a svájciakat, a máltaiakat és a hollandokat. Magyarország ebben a rangsorban is az utolsó előtti helyen áll.