Az állami vállalatok nyereségével tömné be a költségvetési lyukakat a kormány

A Cîțu-kabinet csak a Hidroelectricatól 1 milliárd lejt irányít át az államkasszába, miközben a cég bankhitelt vesz fel beruházás céljára.

Utasította a Kormányfőtitkárság az államnak a Transgaz igazgatótanácsában levő képviselőit, hogy a vállalat tavalyi nyereségének minimum 90 százalékát osszák szét osztalék formájában. A dokumentumot a Transgaz hozta nyilvánosságra. A pénz a költségvetésbe kerül majd, a tetemes mértékű és összegű deficitet hivatott mérsékelni.

Az állami tulajdonban levő gázelosztó vállalat 1,4 milliárd lejes árbevétel mellett 175 millió lej profitot ért el 2020-ban. Az átirat nem fogalmaz egyértelműen, nem derül ki belőle, hogy az utasítás kizárólag azon vállalatokra vonatkozik, melyek a Kormányfőtitkárság tulajdonában vannak, vagy azokra is, melyeknek tulajdonosa az Energetikai Minisztérium.

Azt követően, hogy a sajtó nyilvánosságra hozta az átiratot, megszólalt Virgil Popescu energetikai miniszter, mondván, hogy az alárendeltségébe tartozó Romgaz és Nuclearelectrica nem kell befizesse a tavalyi nyereségét az államkasszába. „A kormányfővel és a pénzügyminiszterrel folytatott megbeszélést követően úgy döntöttünk, hogy ennek a két vállalatnak felmentést adunk” – nyilatkozta Popescu. Ebből egyértelműen látszik, a kormány eredeti szándéka az volt, hogy a Romgaz és a Nuclearelectrica profiját is átirányítsa a költségvetésbe.

Újságírói kérdésre válaszolva Florin Cîțu kormányfő kifejtette, semmi abnormálisat nem lát abban, hogy állami vállalatok nyereségével tömködje be a költségvetési lyukakat, már csak azért sem, mivel azoknak nincsenek beruházási terveik. A Cîțu-kabinet ezzel a PSD-kormányok gyakorlatát folytatja, amit a Nemzeti Liberális Párt, ameddig ellenzékben volt, hevesen bírált.

A kormány eljárása azért is visszás, mivel a hazai energetikai szektor fejlesztésére az elmúlt évtizedekben az állam, illetve az állami vállalatok a kelleténél jóval kevesebb fordítottak, aminek eredményeként Románia nettó elektromos energia importőrré vált.

Korábban két másik állami vállalat, a Conpet és a Hidroelectrica jelentette be, hogy teljes tavalyi profitját osztalék formájában kiadja a részvényeseknek. A Hidroelectrica esetében tekintélyes összeg, 1,28 milliárd lej kerül szétosztásra. 256 millió lejt az Állami Tulajdonalap kap meg, kb. 1 milliárd lej pedig a költségvetést gazdagítja.

A dolog pikantériája, hogy a vízierőműveket üzemeltető Hidroelectrica a közelmúltban jelentette be, 1,25 milliárd lejes hitelt vesz fel a Román Fejlesztési Banktól (BRD) új termelési kapacitások kiépítésére. Ha a tavalyi nyereséget a kormány nem szivattyúzná át a költségvetésbe, a vállalat hitelfelvétel nélkül is könnyedén finanszírozhatná a beruházást.

(Nyitókép: Facebook/Hidroelectrica)

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?