Matricák bűvöletében 1990 óta

Kivételes világ a gyűjtőké. A különböző tárgyak gyűjtése nem pusztán hobbi, jóval túlmutat azon és gyakorta nem kevés anyagi áldozattal is jár. Mi mozgat egy vérbeli gyűjtőt? Milyen célok vezérlik, és mi motiválja újabb és újabb darabok megszerzésére? Mindezen kérdésekre keressük a válaszokat a Maszol legújabb sorozatában, amelyben olyan erdélyi magyarokat szólaltatunk meg, akik az általuk kiválasztott területen jelentős kollekcióval rendelkeznek. Elsőként ismerjétek meg a csíkszeredai Szabó Előd-Zsoltot, akit több mint harminc évvel ezelőtt ejtett rabul a futball-matricák színes világa.

Önmagát fanatikus gyűjtőként határozta meg Szabó Előd-Zsolt, amikor leültünk, hogy különleges szenvedélyéről beszélgessünk. Mint megosztotta, az 1990-es, olaszországi labdarúgó-világbajnokságra kiadott matricás-album volt az első, amivel találkozott. „Akkor megjelent nálunk, az újságárusoknál a vb-re kiadott matricás album. Nagymamámmal sokat jártam a piacra hét éves gyerekként. Általában cserébe, hogy segítettem neki cipekedni, kaptam egy-egy csomag matricát. Voltak ismerőseim, akiknek ugyancsak volt matricájuk, és hárman úgy döntöttünk, hogy egy albumot próbáljunk meg kigyűjteni” – idézte fel a kezdeteket. És hogy mi lett az első „közös” album sorsa? Néhány matrica híján torzóban maradt, majd az idők során elveszett, a gyűjtőtársak valamelyikénél maradt, aki nem őrizte meg. (Utólag, évtizedekkel később, sikerült megvásárolnia ezt az albumot egy másik gyűjtőtől - szerk. megj.).

UEFA Bajnokok Ligája matricás albumok Előd gyűjteményéből | Fotók: Szabó Előd Zsolt személyes archívuma

Beszélgetőtársunk 1992 óta önállóan gyűjti a különböző világeseményekre kiadott matricás albumokat, és azóta 2024-ig minden európa- és világbajnoki szett megtalálható a gyűjteményében. Előd gyermekkorától szereti a sportot, élénken él emlékezetében édesapjával „az erdőre” kivitt televízió készülék előtt végigizgult Szovjetunió – Hollandia Eb-döntő. „Öt évesen az az első emlékem. A sport szeretete az, ami megragadott, illetve akkor más időket éltünk, telefonmentes idők voltak, és el kellett foglalni valamivel magát az embernek” - mondja.

Előd az 1998-as világbajnokságra kiadott album kigyűjtésének fogott először neki tudatosan. „Akkor már a zsebpénzem is erre ment általában, amit kaptam. Utólag a '92-es, '94-es és '96-os albumokat is be tudtam fejezni, amire büszke vagyok, de a '98-as volt az, amit miután megjelent, pár hónapon belül be tudtam fejezni” – mondta el.

Az Európa- és világbajnokságokra kiadott albumok mellett folyamatosan szélesedett a gyűjtött sorozatok köre – mondtja. „Miután az egyetem befejeződött, és pénzügyileg is többet tudtam áldozni a dologra, akkor már jöttek a Bajnokok Ligájás albumok, sőt, kézilabda-szeretőként van kézilabdás albumom is. Igaz, hogy hiányzik még öt matrica belőle, de lehet, hogy nem is lesz meg soha. Egy 2010-11-es Bundesliga albumról van szó. Premier League-es albumom is van, ami ki van teljes mértékben gyűjtve, Bundesliga, Serie A-s album is van, de ezek nem ölelnek fel minden évet, eléggé nehéz lenne, illetve költséges is” – fogalmazott.

Az évek során 72 teljes albumot sikerült kigyűjtenie Elődnek, ezen túl mintegy harminc további olyannal rendelkezik, amelyekből néhány darab hiányzik. Ezeket azonban már az évek múltával csaknem lehetetlen teljessé tenni.

A gyermekkorban vonzónak talált színes csomagocskák, matricák szeretete megmaradt felnőttként is. Előd úgy érzi, fontos a folytonosság. „Ha már elkezdtem, akkor ne hagyjam abba. Miért hagynám abba? Hogyha ezt szenvedélyként megéltem gyerekként, akkor miért ne lehetne felnőttként, miért ne folytatódhatna ugyanaz a szenvedély? Szerintem ez az, ami engem tovább vitt” – foglalta össze gyűjtői hitvallását.

Labdarúgó-világbajnokságok albumai

Arra bizonyságképpen, hogy a matricák gyűjtése nem holmi gyerekes elfoglaltság, Előd egy érdekes találkozást elevenített fel. „A hozzám hasonló témában gyűjtőket nagyrészt csak az online térből ismerem, de jó pár emberrel találkoztam személyesen is. A legnagyobb élményem 2021-ben volt, amikor egy 72 éves gyűjtővel ismerkedhettem össze, aki úgyszintén több mint 30 éves gyűjtői múlttal rendelkezik, és nyugdíjasként még mindig gyűjti a matricákat, ez a szenvedélye” – idézi fel.

Manapság ritkán van arra ideje Elődnek, hogy a matricás albumokat kézbe vegye, forgassa. „Ha visszagondolok húsz évvel ezelőttre, akkor bizony napi szinten forgattam az albumokat, főleg a frissebben kigyűjtötteket. Manapság erre már nagyon ritkán van idő, illetve ahogy nő a gyűjtemény, nem is igazán tudom ezt megtenni. Természetesen, amikor frissen kigyűjtöttem egy albumot, akkor az kuriózum, egy picit még belenézek, hogy milyen hasznos információk vannak a színes matricák mellett még az albumban. A 2024-es évben több mint fele az albumoknak nem járt a kezemben, be vannak fóliába szépen csomagolva azért, hogy a minőségük ne romoljon, és ott vannak a polcon. Ha azt mondod, hogy a ’92-es albumot meg szeretnéd nézni, akkor én azt húsz másodperc alatt tudom, hogy honnan kell elővegyem, és már forgathatjuk is” – mondta el a matricák szerelmese.

Ahány világesemény, annyi album

Az albumokat külön szekrényben tartja, a bútor teteje pedig a dupla példányban megtalálható matricákkal megrakott dobozokkal van tele. „Azt is nehéz tárolni, egyre nehezebb, mert minél nagyobb gyűjteményed van, annál több a dupla példány. Meg kell oldani azt is, hogy számon tudjam tartani, hogy miből van, illetve mi hiányzik. Vannak speciális internetes oldalak, ahol ezt már meg lehet oldani, ennek ellenére folyamatosan kell mindig frissítsem, hogyha valami történt, egy csere, vagy bármi, akkor naprakész legyen” – mondta Előd.

Könnyebb volt cserélni régen

Mint gyűjtő, természetesen folyamatosan csereberél a hasonló érdeklődési körbe tartozó társakkal, mint elmondta: ez elengedhetetlen. Ugyanakkor hozzátette, hogy harminc évvel ezelőtt jobban lehetett cserélni, mint manapság. „Pedig most már az online térben nincsenek határok. Érdekességképpen megemlíthetem, hogy Chilében, Ausztráliában, Tajvanban is vannak partnerek, akikkel már cseréltem. Chilébe Romániából az ajánlott levél elment 17 nap alatt, Chiléből jött több mint két hónapot, de megérkezett az a lényeg” – meséli Előd.

Bukarestben, illetve nagyobb városokban manapság is szerveznek alkalmakat a csereberére, ahol személyesen is megszerezhetjük a hiányzó darabokat, vagy megszabadulhatunk a fölöslegesektől.  A '90-es évek első felében Csíkszeredában is voltak ilyen spontán alkalmak: „Szombatonként reggel gyerekekként mentünk a parkba  és cseréltük egymás között a matricát. De sajnos most Csíkszereda szinten egyetlen embert tudok, aki még foglalkozik matricagyűjtéssel, sőt, a megyében nem is nagyon tudok mást, aki ezzel foglalkozna” – mondta el interjúalanyunk.

Se szeri, se száma a különböző sorozatoknak | Illusztráció: Panini Sticker Packet Collectors Facebook-oldal

Előd gyűjteményében több olyan album megtalálható, amelynek összeállítása emlékezetes számára. Például azok sorolhatók ide, amelyek limitált kiadású matricákat tartalmaznak, vagy nagyon nehéz volt hozzájutni. „Például, ha visszaemlékszem, akkor azt hiszem, a '94-es gyűjtemény volt az, ahol három csapat matricái ugyan kijöttek a gyárból, de Romániában azok a csomagok nem jutottak el, amelyikben azok voltak. Mindenki azokat kereste, és senki nem tudta megtalálni. Más országokban pedig dúskáltak azokban a matricákban, mert az volt meg sokszor duplában. Ebben a '94-es albumban azt hiszem, hogy 2015 után, húsz év után gyűjtöttem ki jó pár matricát” – elevenítette fel. Talán éppen ezért maradt meg kedvencnek Előd számára a legnehezebben összegyűjthető, szaúd-arábiai csapat. "Szaúd-Arábia és Irán, ezt a kettőt nagyon kemény volt kigyűjteni. Persze, van több kedvenc albumom is. Mindegyiknek megvan a története, ami miatt kedvenccé vált számomra” – mondta el Előd.

Kártyák aranyárban

A gyűjtőszenvedély anyagi áldozatokkal is jár. Mint Előd megosztotta, az utóbbi néhány évben kiadott, ritka matricák beszerzése nem könnyű feladat. „Sajnos 2020 után bevezették a gyártók a speciális matricákat. Ebben az esetben vagy megszabták, hogy csomagonként egy van, vagy, hogy egy egész ötvenes dobozban csak kettő vagy három található. Emiatt macerás ez a dolog, illetve a gyűjtők közül is sokan >>aranyárban<< kínálják, mert tudják, hogy ritkaság. Eljuthatunk akár több száz lejes értékekig is egyetlen matricáért” – mutatott rá.

A sport szeretete tagadhatatlan: Szabó Előd-Zsolt kézilabda edzőként is ismert és elismert | Fotó: Serar Szabolcs

Előd gyűjteményébe a legnagyobb áron a 2000-es holland-belga közös rendezésű Európa-bajnokság két matricája került be. „Zidane és egy német játékos hiányzott még, találtam egy holland gyűjtőt, akinek mindkettő megvolt. Akkor kifizettem 30 eurót azért a két matricáért, az volt a legdrágább. Normál esetben igyekszem kerülni az ilyen helyzeteket. Inkább félreteszek matricákat olyan ismerősöknek, akik tudom, hogy nekem is segítenének. Nem kereskedni akarok velük, hanem odaadom, mert tudom, hogy milyen érzés, amikor egy utolsó matricát meg kell kapjál valakitől” – emelte ki.

A család elfogadta 30 év alatt

Beszélgetésünk során rákérdeztünk, hogy hogyan viszonyul a család, az ismerősi kör Előd gyűjtőszenvedélyéhez. „A család, maradjunk annyiban, harminc év alatt elfogadta, hogy van egy ilyen hobbim. Az ismerősök, barátok közt ritka, hogy valaki először ne csodálkozna. Második gondolatuk viszont már az, hogy >>basszus, ez mennyi pénzt rákölt, beleölt ebbe a gyűjteménybe<<. Elbizonytalanodnak még sportszerető emberek is, akiknek először tetszik, de utána már egy picit másképp viszonyulnak hozzá, belegondolnak, hogy mivel jár” – osztotta meg tapasztalatait. Mindennek ellenére, vagy mindezzel együtt, amíg anyagilag megengedheti és az egészsége is engedi, Előd folytatni szeretné a gyűjtést.

Nem szeretném abbahagyni, számomra már egyfajta hivatás ez, és így harminc év távlatából egyik napról a másikra nem szeretném semmiképpen befejezni” – mondta. És, hogy mi a cél? „Folyamatosan jönnek a célok, ahogy gyűlnek az albumok. Mindig jön egy következő cél, például, hogy 75-ig jussak el, utána biztos a 80-as lesz a következő cél, és így tovább. Valószínű, hogy így fog történni, eddig is így történt. Külön bizonyos matricákra nem vágyok. Én sem Messivel nem aludtam a párnám alatt, se Hagival, se senkivel. Számomra mindegyik matrica egy a gyűjteményből, és a teljes gyűjteményt szeretném látni, amikor megvan. Innentől kezdve nem értékesebb egyik matrica sem, mint a másik. Nekem mindenki, mindegyik ugyanolyan értékes, amit az albumba beteszek. Az más kérdés, hogy véleményem szerint van egy csomó fölösleges matrica is, aminek nem biztos, hogy ott lenne a helye. De hogyha a gyűjteményt így találták ki, akkor onnantól kezdve nekem az a dolgom, hogy kigyűjtsem” – foglalta össze Szabó Előd-Zsolt.

Az alábbi videóban megismerhetitek a Panini Adrenalyn XL FIFA 365 új matricás sorozatát.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?