A legfurcsább közlekedési szabályok, amelyeket érdemes tudnod, ha külföldre utazol
Minden országnak megvannak a maga közlekedési szabályai, amelyek fő célja a közlekedésbiztonság növelése. Néhány törvény azonban furcsán hangozhat, különösen azoknak, akik nem az adott ország szabályai szerint tanultak vezetni. Mutatjuk a carVertical autós adatszolgáltató cég szakértői által összeállított listát, amely a világ minden tájáról összegyűjtötte a legfurcsább közlekedési szabályokat.
Angliában tilos nagy sebességgel áthajtani a pocsolyákon
Sok gyalogos tapasztalta már meg azt a kellemetlen élményt, hogy esősidőben egy száguldó autó lefröcskölte, miközben nagy sebességgel hajtott át egy útszéli pocsolyán. Az Egyesült Királyságban az ilyen sofőröket a körülményektől függően 100 és 5000 font közötti bírsággal, valamint büntetőpontokra „jutalmazzák”.
Svájcban nem csapkodhatod éjszaka az autód ajtaját
A svájciak nagyon tisztelik az éjszakai csendet, és számos törvény korlátozza a zajszintet. Például 22.00 és 07.00 óra között tilos hangosan csapkodni az autó ajtaját, a motorháztetőt vagy a csomagtartót. A sofőröknek tilos a hirtelen gyorsítás, és a közlekedési lámpánál várakozáskor a motort ki kell kapcsolni.
Az USA is bővelkedik furcsa szabályokban
Az ohiói Youngstownban törvénytelen, ha egy autóból kifogy a benzin. A városi hatóságok célja, hogy a sofőröket arra ösztönözzék, hogy legyen elég benzin a tankjukban, hogy a járművek ne akadjanak el az úton, és ne torlaszolják el a kereszteződéseket, illetve ne veszélyeztessék a többi közlekedőt. New Jerseyben szigorúan ellenőrzik a személyre szabott rendszámtáblák kiadását. Ha egy sofőrt ittas vezetésen vagy gondatlan vezetésért megbírságolnak, 10 évig nem veheti le a személyre szabott rendszámtábláját. A delaware-i Fenwick Islanden tilos a járműben aludni, átöltözni vagy főzni.
Cipruson önmaguktól is védik a sofőröket
Ha vezetés közben elterelődik a figyelem, könnyen megtörténhet, hogy a sofőr elveszíti az uralmát a járműve fölött, éppen ezért Cipruson szigorúan tiltják a vezetés közben étel- és italfogyasztás, a telefonozásról pedig ne is beszéljünk.
Ausztráliában nem könyökölhetsz ki a lehúzott ablakon
Ausztráliában a sofőröknek tilos úgy vezetniük, hogy testük bármely része kilóg az ablakon. Ez a törvény a különböző balesetek megelőzését szolgálja, amikor egy autó más járművek mellett halad el. Az egyetlen kivétel az, amikor az autó irányjelzője nem működik, és a vezetőnek jeleznie kell a többi közlekedőnek a manővert, amit el akar végezni.
Svájcban nem használhatod bármikor a fedélzeti kamerát
Svájcban tilos a közúti forgalom folyamatos filmezése: csak a fontos közúti események megörökítésére lehet bekapcsolni. A filmezett személyeket is tájékoztatni kell arról, hogy tevékenységüket rögzítik.
„Míg egyes országokban engedélyezik a sofőrök számára a fedélzeti kamerák használatát egy közúti baleset körülményeinek bizonyítására, addig más országokban szigorúan ellenőrzik vagy teljesen betiltják a használatukat" - mondja Matas Buzelis, a carVertical autópiaci szakértője.
A portugál törvények talán a legszigorúbbak e tekintetben: nem csupán szabályozott a filmezés, egyenesen tilos fedélzeti kamerát tartani az autóban. Luxemburgban a használata tilos, birtoklása azonban nem. Németországban és Belgiumban engedélyezettek a fedélzeti kamerák, de a törvények egyértelműen meghatározzák a felvételek felhasználását a filmezett személyek magánéletének védelme érdekében.
Kapcsolódó
Franciaországban tilos a vezetés közbeni csevegés
A balesetek számának csökkentése érdekében 2015-ben Franciaországban törvényt vezettek be, amely megtiltja a vezetés közbeni audiofejhallgató használatát. A törvény szerint az a sofőr, aki telefonál, még akkor is, ha kihangosító készüléket használ, nem tud teljesen koncentrálni vezetés közben, ez pedig balesetveszélyes. Ez a tilalom a kerékpárosokra is vonatkozik.
A Fülöp-szigeteken meg van határozva, hogy melyik nap lehet autóval közlekedni
A hatalmas forgalom leküzdése érdekében a Fülöp-szigetek fővárosában, Manilában a hatóságok előírták, hogy bizonyos utakat mely napokon lehet használni. Ha például egy autó rendszámtáblája 1-es vagy 2-es végződésű, akkor ezek a járművek hétfőnként 07.00 és 19.00 között nem használhatnak bizonyos utakat. Néhány sofőr azonban úgy kerüli meg ezt a törvényt, hogy két autót használ, ami lehetővé teszi számukra, hogy egy jármű mindig korlátozás nélkül rendelkezésre álljon.
Az ázsiai országokban más módon is korlátozzák az autókat. Az indonéziai Jakartában például egyes utcákat és utakat csak legalább három személyt szállító autók használhatnak.
Észtországban néha egyenesen tilos a biztonsági öv használata
Észtországban télen speciális jeges utak vannak, amelyek lehetővé teszik a járművezetők számára, hogy egyes helyeken átkeljenek a tavakon vagy folyókon, hogy gyorsabban eljussanak céljukhoz. A törvények szigorúan szabályozzák a jégen való közlekedést, ezért a járművezetőknek nagyon óvatosnak kell lenniük. A jeges utakon tilos más járműveket megelőzni, és a biztonsági öv használata tilos utazás közben. A jeges utakat csak nappal lehet használni, és a látótávolságnak legalább 300 méternek kell lennie. Ködös időben, amikor a látótávolság csak néhány tucat méter, tilos a jeges utakon közlekedni.
+1 hazai érdekesség: Romániában tisztaságra vonatkozó szabály is van
Romániában vezetés közben a járművezetőknek tisztán kell tartaniuk autójukat. Ha a rendőrség azt látja, hogy a jármű ablakai piszkosak, és ez akadályozhatja a látási viszonyokat, a sofőrt megbüntetik. A törvény nem határozza meg, hogy a rendfenntartók figyelmének felkeltéséhez milyen mértékű szennyeződésre van szükség, ezért a közlekedési rendőrök minden egyes esetet egyedileg bírálnak el.
CSAK SAJÁT