Nem lankad az utazási kedv, egyre többen keresnek távoli, egzotikus úti célokat

Az utazók egy része kihasználta az idei korai előfoglalási kedvezmények nyújtotta lehetőségeket, így sokan már rég lefoglalták az álomnyaralásukat. Ugyanakkor egyre növekvő trendként figyelhetjük meg, hogy az egzotikus és távoli úti célok népszerűbbé váltak. Kelemen Barna, a marosvásárhelyi World Travel Shop utazási iroda vezetője arra ösztönöz minden korosztályt, hogy fedezze fel a világot, hiszen mindenki megtalálhatja a pénztárcájához illő lehetőségeket.

Minden évben január, február és március a legerősebb hónap a foglalások szempontjából. Januárban vannak a legjobb ajánlatok, aztán ahogy telnek a hónapok, csökkennek a kedvezmények. „Nagyon jó volt ez a periódus, még úgy is, hogy tart a háborús időszak és újabb súlyos problémák merültek fel világszinten. Az utazási kedv egyáltalán nem csökken” – mondta el megkeresésünkre Kelemen Barna. Úgy látja, egyre többen akarnak utazni és egyre többen szeretnének eljutni távolabbi helyekre.

Illusztrációk: Pexels

Bár már rengetegen foglaltak a nyári időszakra és kihasználták az előfoglalási kedvezményeket, Kelemen Barna szerint nem késtek el azok, akik csak most tervezgetik a nyaralást, ugyanis még mindig vannak lehetőségek. „Tény, hogy már nem olyan nagyok a kedvezmények, de folyamatosan jelennek meg kiváló akciók, igaz, néha csak néhány nappal az indulás előtt. Az elmúlt időszakban is volt példa rá, hogy aki hajlandó volt elutazni az ajánlat utáni három napot követően, egyet fizet, kettőt kap kedvezményben részeült, vagyis egy személy utazásának az árából ketten mehettek nyaralni. Például 750 eurót kellett fizetnie két főnek Egyiptomba egy ötcsillagos szállodába, teljes ellátással, és még az utazást is biztosították” – részletezte Kelemen Barna.

Kiemelte, azért az ilyen lehetőségekre nem lehet mindig számítani. „Nem ajánlom az utasoknak, hogy a last minute akciókat lessék, mert ez vagy lesz, vagy nem. Viszont ez egy jó lehetőség azoknak, akik bármikor kivehetnek szabadságot a munkahelyükről, és a nyugdíjasoknak is megfelelő lehet” – tette hozzá.

Nem drágultak az utazások tavaly nyárhoz képest

A szakember úgy látja, talán Törökországban érzékelhető egy enyhébb drágulás, ez egy család esetében 100, maximum 150 euróval lehet több. Ugyanakkor például Krétán egyáltalán nem változtak az árak, de vannak olyan szállások is, amelyeket idén olcsóbban lehet megkapni, de ugyanez elmondható Egyiptomról is.

Változás történt azonban a menetrend szerinti repülőjáratoknál, ugyanis a tavalyi évhez képest megfigyelhető némi áremelkedés, körülbelül 5-10 százalékról beszélhetünk. A repülőjegyek tehát drágultak, de elmondható, hogy nagy igény van a járatokra. „Azt azonban nem hiszem, hogy a közeljövőben csökkennének az árak, inkább annak örülhetünk, ha nem nőnek” – részletezte Kelemen Barna.

Törökország a kedvenc a romániai utazók körében

A törökországi nyaralások iránt kissé visszaesett az érdeklődés tavaly, ugyanis a 2023-ban történt földrengés elriasztotta a turistákat, de idén ismét sokan választják ezt a desztinációt. Kelemen Barna szerint megfigyelhető, hogy ha valamilyen negatív következményekkel járó esemény történik, egy pillanatig visszariadnak az utazók, de ez nem tart sokáig.

„Egy idő után megfeledkezünk róla, és már nem annyira érintenek meg a katasztrófák, hiszen az utóbbi években volt részünk belőlük bőven. Ha nem terrortámadás akkor háború, ha nem háború akkor világjárvány…A turizmus egy nagyon rizikós iparág, hiszen minden külső negatív befolyás hatással van az emberek döntésére” – fejtette ki Kelemen Barna.

Egyre népszerűbbek a távoli, egzotikus úti célok

Kelemen Barna szerint van egy olyan társadalmi réteg, amely már régóta megengedi magának, hogy évente legalább egyszer elmenjen egy közelebbi desztinációra nyáron, majd télen egy távolabbi helyre, úgymond „elszöknek a télből a nyárba”.

„A közösségi médiának is köszönhető, hogy az emberek egyre több távoli desztinációt fedeznek fel, amelyek nagyon csábítóak. Hamarosan kezdődik az esküvői periódus, vagyis sokan nászútra mennek. Ez az utazás a legtöbb párnak nagyon különleges, ezért szeretnék emlékezetessé tenni. Ilyenkor például a legkülönlegesebb helyeket választják, például a Dominikai Köztársaságot, Kubát, Jamaicát, Balit, Indonéziát, Thaiföldet” – fejtette ki Kelemen Barna.

Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy megjelent egy új úti cél, Omán, ahol csodás a tengerpart. Rengeteg pozitív visszajelzés érkezik, miszerint jók a szolgáltatások és fantasztikus hely. Olyan személyeknek ajánlaná, akik nem túl messzi trópusi desztinációt szeretnének választani. „Öt és fél órás a repülőút, hófehér homokos tengerpartok vannak, gyönyörű szállodák. A koronavírus-járvány után jelent meg az új úti cél, mert csak mostanra fejlődött annyit az ország, hogy a külföldi turistákat is fogadni tudják” – ismertette Kelemen Barna.

Érezhető, hogy az emberek újat akarnak látni, „mi pedig próbáljuk támogatni, bátorítani őket, hogy lépjenek nagyobbat, menjenek messzebb. Nagyon sok lehetőség van, és már nemcsak a tehetősebbeknek, akinek mondjuk több idejük is van, hanem még a fiataloknak is, akik kicsit összekuporgatva a pénzüket bevállalnak egy olcsóbb utat Thaiföldre, vagy elmennek mondjuk a Karib-térségbe, ami nem túl drága. Most már minden korosztály felbátorodott” – osztotta meg tapasztalatait a szakember.

A fiatal utazókkal kapcsolatban kifejtette, olcsón is lehet megfelelő nyaralást szervezni. Egyrészt nem muszáj csak repülővel utazni, másrészt nem muszáj hotelben megszállni, olcsóbb szobát is ki lehet venni. Ha időben kezdenek el lehetőségek után nézni, akkor mindenkinek a zsebéhez mérten lehet ajánlatokat találni. Kelemen Barna elmondta, nagyon jó ajánlatok voltak idén év eleji foglalással Egyiptomba, Tunéziába. Egy személynek 350 euróba jött ki egy nyaralás teljes ellátással, 4 csillagos hotelben.

Túl drága a belföldi nyaralás

Kelemen Barna kérdésünkre elmondta, van érdeklődés a belföldi nyaralások irány is. A vakációs jegyek fellendítették a turizmust az elmúlt években. Romániában is gyönyörű helyek vannak, akár Máramaros, akár Brassó megyében, de a Duna-delta is egyre felkapottabb lett, és persze a román tengerparton mindig keresik a lehetőségeket.

A baj csak az, hogy olyan áron kínálják a szolgáltatásokat, hogy kétszer is meg kell gondolni, itthon költsük el a pénzt vagy elmegyünk külföldre ugyanannyiért, ahol jobbak a körülmények. „Én nem akarok senkit lebeszélni arról, hogy itthon nyaraljon, de az utazóknak meg kell mondanom, hogy azért a pénzért, amit kifizetnek itthon, lehet, hogy gyengébb szolgáltatást kapnak, mintha külföldre mennének. Túl magasak az árak, és néha a szolgáltatások minősége alulmarad. Kétségkívül gyönyörű helyek vannak az országban, amelyeket érdemes felkeresni. A meggyőződésem az, hogy nyaraljunk itthon is, de menjünk el külföldre is” – hangsúlyozta Kelemen Barna.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?