Új múzeummal gazdagodik Kézdivásárhely

Két tanácshatározatot kellett elfogadjon ahhoz Kézdivásárhely tanácsa, hogy a Bogdán-féle napfényírdát befogadó ház és a benne lévő ingóságok is a tulajdonába kerülhessenek. A fotómúzeumként működő kuriózumot még 2002-ben vásárolta meg a Magyar Kincstári Vagyoni Igazgatóság a Bogdán örökösöktől az épületet.

Diákok a napfényírdában | Fotó: Örökségünk Őrei/Facebook

A tanács a két határozatot azért kellett elfogadja, hogy a Bogdán fényirda épületét és a benne található értékes gyűjteményi anyagot közjegyző előtt a város nevére írathassák, miután a Magyar Kincstári Vagyoni Igazgatóság jelezte, hogy azt Kézdivásárhelynek adományozza. Bokor Tibor polgármester kifejtette: eddig nem volt jogi lehetőségük anyagiakkal támogatni a múzeum működését, ezzel a döntéssel azonban ez az akadály elhárult, így egy újabb, Európa-szerte is ritkaságszámba menő turistacsalogató látványosságot tudnak bekapcsolni a turisztikai vérkeringésbe. Kézdivásárhelyen a Székely Nemzeti Múzeumnak alárendelt Incze László Céhtörténeti Múzeum mellett két magánintézmény is működik: egyik a Gyűjtemények Háza, amelynek érdekessége az európai viszonylatban is jelentős Kinder-gyűjteménye (Kinder-barlang), a másik pedig az Olga-galériában található Babamúzeum, amelyben több száz porcelánfejű babát lehet megcsodálni.

A tanácsülésen kevésbé vidám témáról is szó esett: kiderült, hogy a kormány megszorító intézkedései, az európai uniós projektek kormányfinanszírozásai késnek, ezért egy dominóhatás alakult ki. „Mi nem kapunk pénzt a kormánytól, tartozunk a cégeknek. A cégek persze majd nem fognak tudni fizetni az államnak, nem tudom, hogy meddig feszegetik a húrokat” – hangsúlyozta Bokor Tibor, aki szerint egyedül csak a Kézdivásárhelyen zajló munkálatok esetében húszmillió lejjel tartozik a kivitelezőknek a kormány. Olyan cég is van, amely 12 millió lejes kifizetésre vár – hangsúlyozta az elöljáró.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?