banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Tűzvész után: napirenden a sepsiszentgyörgyi kultúrpalota problémája, de nem látszik a megoldás

Ha nem sikerül a közeljövőben tisztázni a sepsiszentgyörgyi kultúrpalota tulajdonjogát, bármikor újabb katasztrófa következhet be, hívja fel a figyelmet Kovászna megye prefektusa. Ráduly István szerint a szakszervezetek művelődési háza tulajdonjogának tisztázása nem tűr halasztást. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere hasonlóképpen vélekedik, hiszen csak a puszta szerencsén múlt, hogy a tűz nem vezetett tragédiához. Az elöljáró petíciót kezdemény a kultúrpalota tulajdonjogának megszerzéséért.

A háromszéki prefektúrának semmilyen jogköre nincs eljárni az egykori szakszervezetek és a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal közötti tulajdonjogi vitában, de az kívülről is igen jól látszik, hogy a jelenlegi helyzet tarthatatlan. A hétvégi tűzeset mutatja: nem „csak” arról van szó, hogy egy egykor reprezentatív épület teljes egészben leromlott, hanem gyakorlatilag egy katasztrófahelyzet alakult ki, és csoda, hogy nem égett bent senki a tűzben – nyilatkozta Ráduly István.

Ráduly István | Fotó: A szerző felvétele

„Feltétlenül meg kell keresni a törvényes utat arra, hogy az épület a sepsiszentgyörgyi vagy a megyei tanács tulajdonába kerüljön, amely a helyi közösség érdekében hasznosítsa azt, és ez ügyben egy kormányhatározat-tervezet kidolgozásán gondolkodunk – nyilatkozta Ráduly István. A prefektus ugyanakkor arra kéri a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatalt: a kultúrpalota bejáratának és ablakainak eltorlaszolásával oldja meg, hogy illetéktelen személyek ne léphessenek be a romos épületbe. Másrészt felszólította a rendőrséget és csendőrséget, hogy sűrűbben járőrözzenek a kultúrpalota környékén és őrizzék az állami tulajdont.

A polgármester kéri, a prefektus jelölje is meg mi alapján költsön pénzt az állami tulajdon védelmére

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat évek óta küzd a kultúrpalota tulajdonjogáért, de amíg nem szerzi azt meg nincs semmi hatásköre, így nem költhet pénzt olyan épület védelmére, őrzésére, amely nem az övé. „A prefektus felszólítására is csak azt tudom kérdezni: mi a jogi alapja annak, hogy az önkormányzat szavatolja, hogy nem lépnek be illetéktelenek az épületbe” – szögezte le Antal Árpád.

A sepsiszentgyörgyi elöljáró bejelentette: pénteken indul az online aláírásgyűjtés, hogy az épület a város tulajdonába kerüljön. Ugyanakkor felhívta a figyelmet: az állam nem egyenlő az önkormányzattal. Az a tény, hogy egy épület a város területén van, még nem jelenti, hogy az önkormányzat feladata gondoskodni róla. A kultúrpalota nincs a város tulajdonában, nem költhetnek rá pénzt, nem őriztethetik, sőt be sem léphetnek oda.

Antal Árpád | Fotó: A szerző felvétele

A petíciót azért tartja fontosnak, hogy felhatalmazást kapjanak a városlakóktól, hogy tovább harcoljanak a „különböző állami hatóságokkal, a szakszervezeti maffiával, az igazságszolgáltatással” a tulajdonjogért, részletezte a polgármester.

Többször, többféleképpen próbálták megszerezni a kultúrpalota tulajdonjogát

 Antal Árpád felidézte az eddigi „küzdelmet”: 2014-ben készült kormánytervezet az átadásról, de azt az igazságügyi minisztérium nem engedélyezte, arra hivatkozva, hogy a szakszervezet is bele kell egyezzen, amit ez utóbbi nem tett meg. Ezután 2018-ban a Municípiumok Országos Szövetsége fordult a kormányhoz, kérve, hogy rendezze az országban található szakszervezeti művelődési házak helyzetét. Akkor szembesültek, hogy az országban 57 ilyen épület van, de négy-féle tulajdonjogi helyzetben ezért egyetlen rendelettel lehetetlen megoldani a problémát. Ezután 2020-ban a kormánykoalíció elé vitték az ügyet. Kiderült, hogy a pénzügyminisztérium leltári jegyzékében nem is szerepel a sepsiszentgyörgyi kultúrpalota. Ezt a helyi önkormányzat 2021-ben bejegyeztette a pénzügyminisztérium leltárába.

Kigyulladt a művelődési ház | Fotó: ISU

„Nem kell sok bizonyíték, hogy a szakszervezet nem jó gazdája az épületnek, ez alapján az állam megvonhatta volna a használati jogát, de az igazságügy-minisztérium ezúttal arra hivatkozott, ezt nem tehetik meg, amíg a folyamatban levő tulajdonjogi per le nem zárul” – részletezte a sziszifuszi folyamatot a polgármester. Felmerül a kérdés, hogy a szakszervezet miért nem vigyáz az állítólagos tulajdonára. Emiatt az önkormányzat 2021-ben büntetőjogi feljelentést is tett. Egy alkalommal beidézték őket a rendőrségre nyilatkozni, azóta nem tudnak semmit a feljelentés sorsáról.

Mint ismeretes, hatalmas tűz pusztított péntekről szombatra virradóan a sepsiszentgyörgyi Szakszervezetek Művelődési Házában. Teljesen kiégett a nagyterem, a négyezer négyzetméteres ingatlan több mint egyharmada a tűz martalékává lett. A nagy erőkkel kivonuló tűzoltóknak, más belügyi egységek segítségével, mintegy öt órás küzdelem után sikerült eloltaniuk a lángokat. Az épületben egy 63 éves hajléktalant találtak, emberéletben nem esett kár, az anyagi veszteség jelentős. Minthogy az épület elektromos áram- és gázellátását évek óta megszüntették és villámcsapásról sem lehetett szó, így az egyedüli észszerű magyarázatnak az tűnik, hogy valaki tüzet rakott az épületben, és attól kapott lángra a bútorzat. A vizsgálat folyamatban van.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?