Sárközújlaki Vécsey-kastély – Van visszaút a pusztulásból?

„Mikor körülnézek, ameddig csak ellátok, az mind az enyém” – mondta az anekdota szerint báró Vécsey László, amikor a család sárközújlaki uradalmának ékkövét jelentő barokk kastély emeleti ablakait kitárta. Azét a kastélyét, amely két és fél évszázados történelme során igazán hányattatott sorsú volt: pusztította tűzvész és világháború, német és orosz hadsereg, agrárreform és proletárdiktatúra. Sorsát azonban a nemzeti kommunista rendszer és államosítás pecsételte meg végérvényesen, de a rendszerváltás sem hozott sok jót. Eddig.

A szatmári kisváros, Sárközújlak körforgalmán naponta ezrek hajtanak keresztül. A Szatmárnémetiből érkezők jobbra fordulva Nagybánya felé veszik az irányt, akik egyenesen hajtanak tovább a városon keresztül, az Avas felé utaznak. Utóbbiak számára megszokott látvány a helyi római katolikus templom, illetve a vele átellenben található sűrű fás rész, amely az egykori, jobb sorsra érdemes uradalmi székhelyet, a Vécsey család egykori kastélyát és az ahhoz tartozó melléképületeket rejti.   

Piricsi Artúr polgármesterrel jártuk körbe a kastélyt és környékét | Fotók: Czinzel László

A sárközi Vécsey-kastélyt Vécsei István császári és királyi altábornagy építtette. A munkálatok 1760-ban kezdődtek és négy évig tartottak. A barokk stílusban épült kastély téglalap alakú és pompás belső kertet rejtett magában. A kastély eredetileg három szintes volt, de egy 1823-as tűzvész elpusztította a csodálatos fafaragásokkal díszítettet második emeletet és a remek kilátást biztosító teraszt. A helyreállítási munkálatok során ezt már nem építették vissza, maradt a földszint és az első emelet. Az épület így is csodás – leszámítva a sok graffitit, az omladozó falakat, a bedeszkázott ablakokat, lezárt bejáratot. 

A Sárközújlaki Polgármesteri Hivatal ugyanis mindenképp próbálja óvni az épületet, hogy ami a hosszú évtizedek alatt véletlenül megmaradt, azt ne a helyi hátrányos helyzetűen vagy a kalandvágyó diákok tegyék tönkre.

Piricsi Artúrral, Sárközújlak polgármesterével kerestük fel a kastélyt, amelyet ma már a lakatok és deszkák mellett a környékbeli fákra telepített térfigyelő kamerák is őriznek. Azóta nincs annyi rongálás, bár a közeli iskola diákjai még mindig előszeretettel keresik fel a kastély környékét, az öreg, árnyékos fákkal csalogató parkot.

Első lépésben a parkot rendeznék

„A kastély hosszú ideig minisztériumi tulajdon volt, így hiába szerettünk volna, semmit nem tehettünk érte. Hosszú évek teltek el, amíg mi, pontosabban a Sárközújlaki Polgármesteri Hivatal megkapta az épületet. Nekünk pedig az a célunk, hogy az épületet megmentsük, hosszú távon felújítsuk és hasznosítsuk. Ám a nagy tervekhez sok pénz kell, annak előteremtése pedig nem egyszerű feladat. Úgy gondoljuk, hogy EU-s pályázat lenne a megoldás” – magyarázta az elöljáró. 

A Szatmár Megyei Tanács felújítja a park nagy részét

A kastélyt és környékét nem csak a helyi polgármesteri hivatal tartja rendkívül értékesnek: a Szatmár Megyei Tanács is tett lépéseket a helyzet javítására, így elvileg EU-s támogatással megújulhat a kastély parkja. 

A történelem és a modern turizmus összekapcsolásával a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás vezeti a CULT.ROUTE – Tematikus Kastélyút 2 projektet, együttműködve az Ivano-Frankivszki Helyi Tanács Beruházáspolitikai, Projektek, Nemzetközi Kapcsolatok, Turizmus és Promóciós Osztályával (Ukrajna), Fehérgyarmat Város Önkormányzatával (Magyarország), valamint Sárközújlak városával (Szatmár megye, Románia). A projekt célja a kulturális együttműködés erősítése a tematikus kastélyút bővítésével, amely elősegíti a határon átnyúló térség közös kulturális örökségének megőrzését” – írja a Szatmár Megyei Tanács weboldalán. A pályázatban szerepel a sárközújlaki Vécsey-kastély dendrológiai parkjának a felújítása is. A projekt megvalósítási időszaka 24 hónap, kezdete 2025. február 3 – tehát úgy tűnik, hogy az első nagy lépés már látótávolságon belül van, azaz megújulhat a kastély parkja. 

A részletek jobb időszakról árulkodnak

„A kastélykert hat hektár és negyven áras a dendrológiai park, a nagyjából kétszázezer eurós összeg nem lesz elég a teljes felújításra, de a nagy részét látogathatóvá tesszük az érdeklődők számára. Elvégezzük a területrendezést, utcai bútorzatot, világítást, sétányokkal látjuk el a parkot. Ennek köszönhetően már jelentősen megváltozik az épület környezete” – magyarázta Maszolnak a polgármester.

A kastély tulajdonjoga hosszú éveken keresztül az Ifjúsági, Turisztikai és Sportminisztérium alá rendelt Iskolai Táboroknál volt, tőlük sikerült a polgármesteri hivatalnak négy évvel ezelőtt visszaszereznie a rossz állapotban lévő épületet. Akkoriban a felújítás költségére 6-6,5 millió eurót számoltak. 

Meghatározott prioritások

Sürgető lenne a felújítás, de a B kategóriás műemléképület-besorolás miatt hosszú bürokráciával is számolnunk kell – igaz, a papírozás egy része már folyamatban van. Közben pedig folyamatosan figyeljük a pályázati lehetőséget. A már említett 6 millió eurós összeg csak az épület felújítására elég, a berendezéshez további összegekre van szükség” – mondta Piricsi Artúr. 

A kastélyhoz tartozó melléképületekkel sem egyszerű a helyzet. Egy része visszakerült az önkormányzathoz, más épületek a mezőgazdasági kutatóállomáshoz tartoznak, így a polgármesteri hivatal azokkal semmit sem tud kezdeni. Egy újabb melléképület az egykori helyi mezőgazdasági, ma műszaki szakközépiskola tulajdona.

A gazdasági épületeket más intézmény használ

„Mindent megteszünk annak érdekében, hogy a melléképületek is a polgármesteri hivatal tulajdonába kerüljenek, hogy megállítsuk az állaguk romlását. De azt mindenkinek meg kell értenie: most számunkra a kastélyépület felújítása az első és legfontosabb” – fogalmazott az elöljáró. 

A cél mindenképpen az, hogy az egykori főúri lak a közösségé legyen, az épület tereiben minden korosztály számára lehessen foglalkozásokat szervezni. De, hogy mikor lesz az álomból valóság, az – egyelőre – a távoli jövő titka.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?