Újabb műemlék épület menekül meg Nagybányán: hamarosan kezdődik a Pokol-kastély felújítása
Aláírták a tervezési és kivitelezési szerződést Nagybánya egyik legemblematikusabb műemlék épületének, a Pokol-kastélynak felújítására. Pap Zsolt István, a város alpolgármestere számolt be a jelentős előrelépésről.
Felújítják az 1903-ban épült Pokol-kastélyt, Nagybánya egyik legemblematikusabb műemlék épületét – adta hírül közösségimédia-oldalán Pap Zsolt István, a város alpolgármestere. Megkeresésünkre kifejtette: az épület már több éve átkerült a megyei tanácstól a város tulajdonába, most azonban egy pályázat révén sikerült megszerezni a szükséges összeget ahhoz, hogy a már-már életveszélyesnek minősített, omladozó állapotban lévő épületet felújítsák.
Az eredetileg erre szánt összegnek ugyan csak egy részét sikerült lehívni, de Pap Zsolt István már ezt is nagy sikerként könyveli el, bízva abban, hogy ez nem látszik majd meg a végeredményen. Nem várhatnak ugyanis tovább a helyreállítási munkálatokkal, hiszen az épületben omlásveszély van, évtizedek óta nem foglalkozott vele senki, beázott, a mennyezet szinte teljesen leszakadt, tulajdonképpen csupán a külső falak állnak még.
Az alpolgármester kérdésünkre elárulta azt is, hogy a tervek szerint kulturális központ fog majd működni benne, különböző események helyszínének szánják, de a felújítás 20 hónapja alatt még sok minden alakulhat.
A nagybányai Pokol-kastély 1903-ban épült, amelyhez Pokol Elek (Alexius) házassága révén jutott hozzá. A kastély 1928-ban a borpataki bányájával együtt a bányatársaság tulajdonába került, majd két évvel később egy E. Boissanos nevezetű svájci iparmágnás vásárolta meg.
1948-ban az épületet államosították: óvodaként és iskolaként működött, de az egykori IPEG (Geológiai Kutató és Feltáró Vállalat) is használta szolgálati lakásként.
Az épület a hatvanas évek elejéig még viszonylag jó állapotban volt: a magasföldszintes épület kovácsoltvas díszei, gazdagon díszített bécsi üvegablakai ekkor még érintetlenek voltak, padlásán a régi berendezéshez tartozó nagyméretű olajfestmények hevertek. 1989 után egy ideig a telken és a szomszédos tömbházlakásokban működő árvaházhoz tartozott, azóta csak romlik az állapota.
„Megengedhetjük magunknak, hogy örüljünk. Ez egy jó hír, a felújítás már biztosan elkezdődik. Bízunk abban, hogy minden a tervek szerint halad majd, és a végeredmény is méltó lesz ehhez a műemlékhez” – fogalmazott az alpolgármester, hozzátéve, hogy itt nem állnak meg: jövő héten adják át az Oktogon nevű pavilont, amelyet szintén az összeomlás széléről mentettek meg, valamint hamarosan elkezdődnek a város legrégibb magánházának, az Erzsébet-háznak felújítási munkálatai is.
CSAK SAJÁT