Új esély a marosvásárhelyi Művész mozinak

Lassan négy éve annak, hogy előzetes bejelentés nélkül bezárt Marosvásárhely egyetlen művész mozija, és ezzel saját filmszínház nélkül maradt a város. A létesítmény azóta volt népszámlálási központ is, de vetítéseket már nem tartottak. Most az önkormányzat pénzt különített el a mozi épületének javítására, majd a tervek szerint a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem ügykezelésébe kerül. 

Minden magyarázat nélkül, 2021. november 5-én Closed felirat fotóval közölte Facebook-oldalán a marosvásárhelyi Művész mozi, hogy bezárja kapuit. Másnap szintén a közösségi oldalon közölték, hogy az akkor 61 éves mozi, ami a bezárás előtti években kulturális központtá fejlődött, semmiképp sem zárt be végleg, a szünetelésnek több oka van, de elsődleges a világjárvány következményeként lecsökkent nézőszám. Később az is kiderült, hogy elromlott a termek fűtését szolgáló hőközpont is, és további javítási munkálatokra is szükség van. 

„A mozi a helyi önkormányzat tulajdonában van, az pedig úgy döntött, hogy nem érdemes fenntartania egy veszteséges vállalkozást, amely nem tudja felvenni a versenyt a plázákban működő moziláncokkal” – nyilatkozta akkor Soós Zoltán polgármester. Az elöljáró szerint a megoldást a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem javaslata jelentheti: a tervek szerint az – három teremben – összesen 800 férőhelyes Arta mozi a város tulajdonában marad, de az egyetem kezelné hosszú távon, azzal a feltétellel, hogy megőrzi eredeti rendeltetését legalább egy teremben. Így az egyetemet fenntartó minisztérium feladata lesz a felújítás, karbantartás, a város pedig az egyetem által a moziban szervezett kulturális programokat tudná finanszírozni, részletezte a városvezető.

A mozi bezárását követően a Marosvásárhelyi Rádió román szeresztőségének tagjai szimbolikus tiltakozási akciót szerveztek, de 2022-ben népszámlálási központot állított fel az önkormányzat a mozi előterében, azt követően különösebb tevékenység nem volt az épületben. 

A Marosvásárhelyi Rádió kulturális szerkesztőségének két tagja: Dana Ardelean és Diana Gherendi, illetve egy marosvásárhelyi szemész kérték a filmszínház megnyitását | Fotó: Archív/Radiomures.ro

A Maszol megkeresésére Soós Zoltán polgármester elmondta, a „művészeti egyetemmel már három éve megegyezett a város, hogy átadja a mozit azzal a feltétellel, hogy művészfilmek vetítésére, kulturális rendezvények szervezésére használja, és a termeket adott esetben a város is igénybe veheti.”

Közölte, az idei évig  jogi akadálya volt annak, hogy ezt megtegyék. Az a határozat, amellyel a kormány önkormányzati tulajdonba helyezte át a filmszínházat, előírta, hogy 2025-ig nem adhatják át a létesítményt, és addig is rendeltetésszerűen kell használni.

2022-ben népszámlálási központot állítottak fel a mozi előterében | Fotó: Portik Vilmos volt alpolgármester Facebook oldala

A határidő lejártával a város elvégzi a szükséges – hőközpont és tetőszerkezet – javítási munkálatokat, majd szeptemberben átadja a művészeti egyetemnek – mondta a városvezető. „A mozi a város tulajdonában marad, az adminisztrálását vállalja át a művészeti egyetem” – tette hozzá. A munkálatok fedezésére szükséges összeget belefolglalták az idei költségvetésbe.

Megváltoztak a mozilátogatási szokások

Kós Anna, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Magyar Karának dékánja a Maszolnak elmondta, hogy tudomásul kell venni: a mozilátogatási szokások jelentősen megváltoztak. Nem csupán Marosvásárhely esetében érvényes ez. „Az Arta mozi legalább tíz éve nem működik művészmoziként, és más nagyvárosokban is jellemző, hogy a plázamozik kínálata – akciófilmek, romantikus filmek – teljesen elszippantotta az érdeklődőket” – fogalmazott.

Kós Anna szerint nyilvánvaló, hogy a művészfilmek esetében nem működik az a rendszer, amelyben egy filmet „kosárba tesznek”, heti programot készítenek, majd a jegybevételből fedezik a költségeket.

A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetemnek hatvan éve működik egy stúdiószínpada, ahol a diákok munkáit, produkcióit mutatják be, illetve más rendezvényeket is szerveznek. „Ezt az intézmény azért engedheti meg magának, mert az egyetem nem a jegybevételből kívánja finanszírozni a művészetet a város lakóinak vagy az erre járóknak. Az egyetem film-, fotó- és médiaszakkal is rendelkezik, így a diákok munkáit is be lehet mutatni valamilyen felületen, például a Művész moziban” – tette hozzá a dékán.

Emlékeztetett, a művészfilmek vetítése nem pusztán a film bemutatásából áll: vetítés után beszélgetéseket szerveznek, ahol a közönség találkozhat az alkotókkal és a szereplőkkel. Ma már a nagy fesztiválok is vándoroltatják filmkínálatukat, és fontosnak tartják, hogy azokat megfelelő helyszíneken is bemutathassák.

A hír elterjedése óta, hogy a művészeti egyetem átvenné a marosvásárhelyi mozi adminisztrációját, több fesztivál is jelezte, hogy élne a lehetőséggel, hogy művészfilmeket mutasson be megfelelő körülmények között. Az ilyen alkotások iránt érdeklődők így naprakész információval rendelkeznének arról, hogy milyen új filmek készültek, kik a legkeresettebb színészek és rendezők.

Az Arta mozi épülete és termei kiváló helyszínt biztosítanának a Marosvásárhelyi Alter-Native Rövidfilmfesztivál számára is.

Kós Anna hozzátette, hogy a rendezvények és vetítések lebonyolításához szükséges felszereléssel az egyetem már rendelkezik, ugyanis az Országos Helyreállítási Alap (PNRR) által finanszírozott pályázat lehetővé tette korszerű eszközök beszerzését.

A 80-as években még legalább hat mozi működött Marosvásárhelyen, ezek zöme ma már más kulturális intézmény székhelyéül szolgál. A központi városrészben öt filmszínház volt: az Arta - művész mozi, a Select, a Tineretului/Ifjúsági (jelenleg Spectrum Színház) illetve a Progres/Haladás (most az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház), amely mellett gyerekek számára a Törpe mozit működtették. De a Maros Művészegyüttes jelenlegi, kövesdombi székhelye is filmszínház – az Unirea/Egyesülés – helyét vette át.

(A nyitókép illusztráció | Fotó: Unsplash)

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?