Elkezdődött a szilágynagyfalui Bánffy-kastély felújítása
Hosszas várakozás után elkezdődtek a munkálatok a szilágynagyfalui Bánffy-kastélyban. A héten a nyertes szalárdi cég elindította a belső felújítást, a munkások a régi csempék, lambériák eltávolításán dolgoznak, ezt követően a tetőszerkezet cseréjére kerül sor.
„Nagy örömünkre szolgál, hogy kedden elkezdődtek a szilágynagyfalui Bánffy-kastély felújítási munkálatai. Várva várt pillanat ez számunkra, hiszen az elmúlt évben, hónapokban a tervezés zajlott, de végre megérkeztek és már zúgnak a munkagépek, dolgoznak az emberek, elindult a korszerűsítés” – mondta Szőnyi Levente helyi református lelkész, aki hozzátette, ha minden a tervek szerint alakul, Isten segítségével jövőre átvehetik a felújított ingatlant, amit 1936-ban Bánffy Albert, az egykori tulajdonos eladott a református egyháznak.
Munkagépektől hangos az épület
Jelenleg bontási munkálatokat végeznek az épületben, lekerül a falakról a csempe, a lambéria, felszabadul, és száradhat a fal, az alap, majd a tetőzet felújításával folytatódik a korszerűsítés. A lelkész elmondta, RMDSZ-es segítséggel európai uniós forrásból, az országos helyreállítási terv (PNRR) révén valósulhat meg „a szilágynagyfaluiak álma, hogy megújul a Bánffy-kastély”.
„Külön köszönet illeti a kezdeményezőt, Csók Zsolt régészt, akinek nevéhez számos erdélyi műemlék felújítása fűződik, Hegedüs Csillát, az Észak-Erdélyi fejlesztési régió igazgatóhelyettesét, és nem utolsó sorban Seres Dénes parlamenti képviselőt, aki mindig mindenben támogat minket. Kijelenthetem, hogy az RMDSZ segítsége nélkül ez a kastély nem újulhatna meg, hiszen az egyház több évnyi megtakarításából sem tudna kivitelezni ilyen óriási munkálatot, melyre csaknem 1 600 000 euró összeget nyertek” – fogalmazott Fórizs László RMDSZ-es alpolgármester, hozzátéve, a kastély felújítása nemcsak esztétikai, hanem gazdasági szempontból is jelentős lépés, általa fellendülhet a helyi turizmus, újjáéledhet a közösségi élet, mert a kastély nemcsak építészeti remekmű, hanem a közösség szívének és lelkének középpontja.
Seres Dénes parlamenti képviselő a jó hír hallatán elmondta, egy olyan értéket sikerül megmenteni, amely a mi kultúránk, múltunk része, és nemcsak a szilágynagyfaluiak, hanem az egész megye büszkesége. „Ez az ikonikus épület nem csak egy épület, hanem közösségünk történetének, hagyományainknak és jövőnknek a szimbóluma. A Bánffy-kastély évszázadok óta tanúja volt a helybéliek mindennapjainak, örömeinknek és kihívásainknak. E projekttel nemcsak a múltunkat őrizzük meg, hanem a jövőnk alapjait is lerakjuk” – fogalmazott a képviselő.
Volt már mozi, szülészet és iskola is
Az egykori feljegyzések szerint a Bánffy család a XV. században telepedett le Szilágynagyfaluban. Az akkori Bánffy Péter-kúriáról azt mondják, olyan volt, mint egy erőd, négyszögletes bástyáival védelmet nyújtott lakóinak. A régi udvarház helyén épült fel a jelenlegi Bánffy Albert-féle emeletes kastély valamikor a XVIII. század végén vagy a XIX. század elején. Az 1859-es tűzvész után felújították, majd 1925-ben átépítették, és elnyerte mai formáját, az oszlopos bejárattal.
Jelenleg a bejárat ajtaján lakat áll, az épületet a hátsó részén lehet megközelíteni. Itt már javában dolgoznak a munkások, talicskákkal hordják ki a törmelékeket. Az egyik belső ajtón még áll a felirat: Sala de mese 2. amely még annak nyoma, hogy itt jónéhány éve fogyatékkal élő gyerekek iskolája volt, 50-60 gyermeknek viselték gondját. Ekkor kerültek a vasrácsok az ablakokra.
Azt megelőzően kultúrház, mozi működött a kastélyban, az államosítás után az épület szülőotthonként, kórházként is szolgált.
Állandó kiállításnak adna otthont
A felújított épületben a helyi közösségnek kulturális otthont biztosítanának, a turistáknak a település gazdag örökségét mutatnák be. A tervek szerint az érdeklődők állandó kiállítást láthatnának a Bánffy és az Arany család életéről, valamint a szilágynagyfalui és Berettyó-menti települések néphagyományának örökségéről. Az emeleti nagyteremben többek között konferenciákat rendeznének.
CSAK SAJÁT