RMDSZ: 1,1 millióra becsülhető a magyarok száma Romániában

A népszámlálás végleges, településszintű eredményei alapján 1,1 millióra becsülhető a 2021. december elsején Románia területén élő magyar nemzetiségű személyek száma – közölte az RMDSZ hétfő délután.

„Hosszú út van mögöttünk. Sokak sok munkája benne van a népszámlálásban kezdve a törvény módosításától, hogy az elmúlt 30 évben először használhassuk anyanyelvünket a kérdőív kitöltése során. A tájékoztató kampányban több ezren vettek részt, és azért dolgoztak, hogy közösségünket tisztességesen, hatékonyan megszámlálják” – idézte fel a népszámlálást Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hétfő délután, amikor Facebook-bejegyzésében köszönetet mondott azoknak, akik vállalták a magyarságukat.

„A népszámlálás eredményei ismertek, és való igaz, vannak szomorú veszteségeink is. A csüggedés és siránkozás helyett én mégis azt javaslom magunknak, mindannyiunknak, hogy folytassuk az elkezdett munkát a szülőföldünkért. Egy lélekben és szívben erős, nemzeti identitásában rendíthetetlen közösség képes lesz erre: a mi közösségünk márpedig ilyen!” – fogalmazott.

Az RMDSZ közleményéből kiderül, hogy a végleges eredmények szerint huszonöt közigazgatási egységben biztosan 20% alá csökkent a magyar nemzetiségűek aránya 2011-hez képest. Ezek: Négyfalu és Maroshévíz municípiumok, Szilágysomlyó és Nagysármás városok, illetve Tatrang, Mezőtelegd, Felsőszentmihály, Aranyosegerbegy, Fehéregyháza, Vinga, Mikeháza, Héjjasfalva, Keresztvár, Felőr, Bályok, Apanagyfalu, Batiz, Kaca, Hidvég, Körösgyéres, Szamosdob, Szásznádas, Marosugra, Alsófüld, Magyarforró községek. Továbbá kérdéses Kóródszentmárton helyzete, itt a jelenleg közölt adatok nem teszik lehetővé az etnikai arányok pontos kiszámítását.

Hiányzó adatok

Emlékeztettek arra, hogy a hivatalos eredmények szerint az ország lakossága 19 053 815 fő, de a népszámlálási kérdőívet – beleértve az etnikumról való nyilatkozatot is – mindössze 16 568 889 személy töltötte ki teljes mértékben. „Az Országos Statisztikai Intézet korábbi közleményei alapján arra lehet következtetni, hogy a mintegy 2,5 millió, ismeretlen nemzetiségű személy közül hozzávetőleg 1,5 millióan részlegesen töltötték ki a népszámlálási ívet, ami történhetett akár akaratuk ellenére, az internetes felület hibája miatt is. További 1 millió esetet pedig adminisztratív regiszterekből emeltek át a népszámlálási adatbázisba, ők egyáltalán nem válaszoltak sem önállóan, illetve a számlálóbiztosok sem érték el őket. Úgy véljük, hogy azok száma, akik szándékosan nem vallották meg az etnikumukat, nem volt számottevő a tavalyi népszámláláson sem” – állapították meg.

Fotó: RMDSZ

Mint jelezték: az etnikumról nyilatkozó személyek közül 14 801 442 román, 1 002 151 magyar, 569 477 roma, 45 835 ukrán, 22 907 német nemzetiséget jelölt meg a cenzus során. „Fontos, hogy az etnikumok arányát hivatalosan csak azok közül számítják, akik nyilatkoztak az etnikumukról” – húzták alá, emlékeztetve arra, hogy ennek módszertanát egy 2020-ban elfogadott sürgősségi kormányrendelet rögzíti. Ennek megfelelően a románok aránya 89,33%, a magyaroké 6,05%, a romáké 3,44%, az ukránoké 0,28%, a németeké 0,14%. A többi etnikai kisebbség összesített aránya 0,77%.

Becsült számítások

A végleges, településszintű adatok segítségével készíthető olyan számítás, amely alapján megbecsülhető, hogy a nem nyilatkozók között mekkora lehet az egy-egy etnikai csoporthoz tartozók száma – mutatott rá az RMDSZ. Egyes településeken viszont az etnikai arányok kiszámítását lehetetlenné teszi, illetve a becsléseket nehezíti, hogy adatvédelmi megfontolásokból nem publikálták minden esetben az egyes nemzetiséghez tartozók számát, vagy éppen az etnikai jellemzőkkel nem rendelkezők számát. Ez általában kisebb települések, illetve az egyes etnikai csoportba tartozók alacsony száma esetében fordult elő.

Fotó: RMDSZ

„Így jelenleg csupán hozzávetőleges becslés készíthető arra vonatkozóan, hogy az etnikai jellemzők nélküli populáció hogyan oszlik meg nemzetiségek szerint. A települési eredmények alapján az feltételezhető, hogy a mintegy 2,5 milliós, ismeretlen nemzetiségű személy között további, hozzávetőlegesen 100 ezer magyar személy található” – mutat rá az RMDSZ, ami alapján megállapították, hogy összességében mintegy 1,1 millióra tehető a romániai magyar közösség.

Hozzátették: a települési becslés arra is rávilágít, hogy a magyarok körében nagy valószínűséggel kisebb volt a népszámlálástól való távolmaradás, körükben a részlegesen kitöltött kérdőívvel rendelkezők, avagy az adminisztratív nyilvántartásokból beemeltek összesített aránya 9% körüli, az országos 13%-hoz viszonyítva.

Az RMDSZ közzétette a saját számításait is a jelentősebb számban magyarok által lakott megyék és települések esetében, remélve, hogy az Országos Statisztikai Intézet idővel pontosítja az etnikai, anyanyelvi és felekezeti megoszlásokra vonatkozó információkat.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?