Laczikó Enikő államtitkár: nem tartották be a kisebbségeket érintő törvényeket a járvány idején
A kisebbségi kérdésekkel foglalkozó hatóságokat jelenleg azoknak a kihívásoknak az azonosítása foglalkoztatja, amelyekkel a világjárvány utáni gazdasági válságban Románia valamennyi polgára szembesül – jelentette ki pénteken Laczikó Enikő.
Az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalának államtitkára a segesvári Pro Etnika Interkulturális Fesztiválon tartott, A sokszínűség kezelése válsághelyzetben című kerekasztal-beszélgetésen vett részt. Felszólalásában rámutatott, hogy a romániai kisebbségeket a világjárvány több szempontból is érintette, többek között korlátozottan fértek hozzá információkhoz az anyanyelvükön.
Laczikó Enikő elmondta, azért foglalkoztatja hivatalát a válsággal járó kihívások azonosítása, hogy reagálhassanak rájuk, készíthessék el a lehető legpontosabb előrejelzéseket és adhassák meg a lehető legjobb válaszokat a megfelelő közpolitikák révén. Az államtitkár szerint az egyik dilemmájuk az, hogy egy ilyen közpolitika a válság megoldásához kapcsolódjon-e, vagy a válságtól függetlenül egy helyzet kezelésére összpontosítson.
Felszólalásában emlékeztetett arra, hogy a világjárvány idején nőtt az idegengyűlölet, és az állam nem vonta be a kisebbségeket az egészségügyi válság megoldásába. Korlátozott volt a kisebbségek anyanyelvén történő tájékoztatás, és visszafogott volt a hatóságok reagálása is az idegengyűlöletre. „A békeidőben hozott törvényeket nem tartották be” – fogalmazott Laczikó.
A marosvásárhelyi székhelyű Divers Egyesület elnöke, Koreck Mária arról beszélt a rendezvényen, hogy a politikumnak nem a népszámlálási adatokat kell elsősorban figyelembe vennie a kisebbségek helyzetének kezelésekor. „A kisebbségek kérdésében a számok nem segítenek, különösen akkor nem, ha ezek a közösségek számszerűen egyértelműen kisebbségek, és a többség dönt róluk. (...) A helyzet minőségi elemzésére van szükség. Ezt az elemzést a többség perspektívájából is el kell végezni: mi a jó, mi az, ami a többség számára értékes. Ez számomra hiányzik” – fejtette ki Koreck Mária.
Pénteken előadást tartott a fesztiválon dr. Lucian Nastasă-Kovács történész, a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem oktatója is, aki a háborúk nemzeti kisebbségekre gyakorolt hatásáról értekezett.
Az augusztus 25–28. között zajló, tizennyolcadik Pro Etnika Interkulturális Fesztivált az Ifjúsági Interetnikai Oktatási Központ szervezi az Etnikumközi Kapcsolatok Hivatalával és Maros Megye Tanácsával együttműködésben, a kulturális minisztérium anyagi támogatásával. A segesvári polgármesteri hivatal logisztikával támogatja a rendezvényt.
CSAK SAJÁT