Koronavírus-járvány a tanévkezdés előtt: akadozik a gyermekek oltása

Július végén Romániát is elérte a koronavírus-járvány hatodik hulláma. Akkor még 12 ezer új napi esetet is azonosítottak, azonban azóta ellaposodni látszik a járványgörbe. Az utóbbi héten 3–7 ezer közötti új fertőzést jelentettek naponta. A hatodik hullám alakulását azonban befolyásolhatja a szeptember 5-én kezdődő tanév is, hiszen a gyermekek és pedagógusok ismét napi szinten érintkeznek, fizikai kontaktusba lépnek egymással. Dr. László Attila orvost, szenátort, valamint dr. Lorenzovici László egészségügyi menedzsert kérdeztük a gyermekek oltásának fontosságáról.

Dr. László Attila a Maszolnak elmondta, a szülők a családorvosoknál kérhetik a gyermekeik számára az oltást, viszont ismét fennakadások tapasztalhatók az oltásellátásban, hiszen a családorvosokhoz nem jutnak el a vakcinák.

„Már minden feltétel biztosított ahhoz, hogy az oltások felvétele megfelelően működjön. Olyan szakemberek dolgoznak az ügyön, mint Adriana Pistol egészségügyi államtitkár, aki korábban az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) igazgatója volt, valamint Alexandru Rafila egészségügyi miniszter. A gyakorlat mégis azt bizonyította, hogy nem történt előrelépés az oltásellátás terén.

Fotó: MTI/ Varga György

Egyébként Alexandru Rafila az Antena 3 televíziónak nyilatkozva elmondta, jelenleg nyolcmillió adag koronavírus elleni vakcina van raktáron, és ha lejár a szavatossági idejük, meg kell semmisíteni, ami viszont pénzbe kerül. 

„Az oltóanyagra nemcsak itthon nincs igény, hanem más országok sem kérik, még adományként, ingyen sem. Ez többletköltségekhez fog vezetni, mert amikor lejár a szavatosságuk, meg kell semmisíteni őket” – magyarázta. A miniszter szerint az odafigyelés és a szakmaiság hiánya vezethetett oda, hogy Románia 39 millió adag oltóanyag beszerzéséről szóló megállapodást írt alá tavaly májusban a 2022-es és 2023-as évre.

László Attila hozzátette, reméli, hogy októberben megérkezik Romániába is a módosított oltóanyag, ami valóban hatékonyan védelmet biztosít a fertőzés ellen és megakadályozza a vírus terjedését. Rafia szerint a koronavírus elleni új vakcina október végétől elérhető lesz. Emellett azt tervezik, hogy ősszel egy újabb oltáskampányt szerveznek, amikor majd rendelkezésre állnak a jelenleg terjedő kórokozók – az omikron BA4-es és BA5-ös alvariánsai – ellen is hatásos vakcinák.

A szenátor nem tartja valószínűnek, hogy regionális vagy országos szinten korlátozásokat vezetnének be. Persze elképzelhető, hogy a tanévkezdés következményeként megugranak a napi új esetszámok, de jelenleg a heti lebontásban csökkenés figyelhető meg. „Lehet egy enyhe növekedés, de a szakemberek nem számítanak jelentős ugrásra. Emellett általában az idősek, krónikus betegségben szenvedők azok, akiket súlyosabban érint a fertőzés és kórházi kezelésre szorulnak. A legtöbb esetben nagyon enyhe lefolyású a betegség”. Hozzáfűzte, az viszont megtörténhet, hogy egy adott osztályt, csoportot áthelyeznek online oktatásra, amennyiben megugrik a fertőzések száma az osztályközösségben.

Fotó: MTI

Lorenzovici László kiemelte, figyelembe véve az elmúlt három év tapasztalatait, a vírus nem fog eltűnni, az életünk része marad és egymást követik majd a hullámok. Az viszont ismeretlen, hogy milyen magas esetszámokkal kell számolni, azok pedig mennyire lesznek súlyosak. „A döntéshozók melléfogtak a koronavírus-járvány kezelését illetően, ez már most is látszik a gazdasági következményekből” – véli.

„Meg kell tanulnunk együtt élni a koronavírussal, és a lehető legjobban vigyáznunk magunkra”. Most több lehetőség is van, a higiéniai szabályoktól kezdve a megelőző intézkedésekig. Hamarosan érkeznek az új oltások is az országba. Az egészségügyi menedzser szerint várható volt, hogy a koronavírus elleni oltások is átalakulnak éves oltásokká, és az összetételükön is időnként változtatni kell, hiszen újabb variánsok jelenhetnek meg a jövőben.

Lorenzovici szerint is vannak szervezési problémák az oltásokkal kapcsolatban. Ezek pedig Romániában nem szűnnek meg egyhamar. „Az igazság mindig középen van, az emberek is felelősek, mert elfordultak az oltástól, és az is érthető, hogy nincs értelme fenntartani az oltóközpontokat, ha nincs igény a vakcinára. Ami a családorvosokat illeti, a minisztérium olyan feltételeket szabott ki számukra, amelyek nem voltak elfogadhatók és motiválók” – hangsúlyozta a szakember.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?