Emberekről, változásról és sikerről szólt a szatmárnémeti TEDx
Hatalmas érdeklődés övezte a szatmárnémeti TEDx idei kiírását, amelyet október 16-án szerveztek a Szatmárnémeti Északi Színházban. A tény, hogy a rendezvényre minden jegy elkelt, azt is bizonyítja, hogy igény van az ilyen jellegű szakmai találkozókra.
Kilenc kiváló előadó, akik tevékenységi területükön kiemelkedő eredményeket értek el, osztották meg gondolataikat és tapasztalataikat a résztvevőkkel arról, hogy mit jelent különböző közösségekben tevékenykedni, illetve rávilágítottak arra is, hogy milyen lehetőségek rejlenek a helyi közösségben.
A világ legnagyobb és legismertebb public speaking eseményeként a TEDx konferenciák bizonyos szabványoknak és általános szabályrendszernek kell, hogy megfeleljenek. Ennek értelmében a konferencia 3 részre volt tagolva. Az egyes részekben 3 előadó lépett színpadra, akiknek egyenként 18 perc állt rendelkezésükre, hogy megtartsák előadásaikat. A második részt egy művészi produkció is színesítette, valamint zárásként egy beszélgetésre is sor került, amely során a közönség is feltehette kérdéseit.
Az első panel során elsőként Daniel Cirț, vezetőképző, management tanácsadó és tartalomkészítő állt a közönség elé, akit Ana-Maria Udriște, a közösségi médiában is aktív ügyvéd, a Avocatoo oldal alapítója követett a színpadon. A panel zárásaként pedig Andi Daiszler, a Lights On Romania alapítója, kulturális manager osztotta meg tapasztalatait.
A második részt Bogdan Octav Racolța egy kiváló művészeti performansszal kezdte, annak érdekébe, hogy a résztvevők visszarázódjanak a szünetet követően. A panel első előadását Gyenes Emanuel, motorversenyző, a szatmári sportélet legismertebb személyisége kezdte, őt Sabina Voinea, óvónő és Montessori szaktanácsadó követte. A panel harmadik előadójaként dr. Daniel Metz, üzletember, a vállalati társadalmi felelősségvállalás egyik kiemelkedő alakja mesélt a teremben ülőknek.
Az utolsó panelben Bogdan Octav Racolța, zenész, a kolozsvári Cercul Întreg közösség alapítója, Edmond Lenarth, az Electric Castle Fesztivál szervezője valamint Bogdan Burciu, véleményvezér, különböző közösségek fejlesztője inspirálta a közönséget.
Az előadásokat követően Andi Daiszler és dr. Daniel Metz rendhagyó beszélgetésének lehettek tanúi a jelenlévők. A bátrabbak kérdéseket is intézhettek, amelyek újabb inspiráló válaszokat kaptak.
Az előadók kivétel nélkül kiemelték, hogy a legfontosabb a közösségben való gondolkodás és cselekvés. Dr. Daniel Metz előadásának konklúziója szerint „Közösségeinknek szüksége van a tehetséges fiatalokra, ezért olyan lehetőségeket kell biztosítani számukra, amely értékeikkel is megegyeznek.” Ugyanakkor kiemelte, hogy Szatmárnémetiben szükség van a minőségi felsőoktatás megteremtésére és megfelelő, jól fizetett munkahelyek létrehozására, amelyek választ adnak a fiatalok igényeire, ahhoz, hogy a közösség megtartsa a fiataljait.
Bogdan Octav Racolța szerint „Hiába vagy jó táncos, egy csoportos táncot nem járhatsz egyedül” - azaz lehetsz te nagyon jó valamiben, az igazi nagy dolgok csakis egy közösségben sikerülnek.
Az legmeghatóbb előadást a szatmári származású Edmond Lenarth hozta, aki elmesélte, hogyan változnak lépésről-lépésre dolgok egy ember életében. „Hinned kell az álmaid sikerében! Amikor a lelked mélyén érzed az elhivatottságot, akkor el kell kezdj cselekedni is és biztosan messzire fogsz jutni.”
A rendezvény rengeteg inspirációt, felemelő élményt adott a résztvevők számára, de a legfontosabb az, hogy rámutatott arra az igényre, hogy szükség van ilyen és ehhez hasonló találkozásokra.
CSAK SAJÁT