Antal Árpád: Sepsiszentgyörgyön kiemelten támogatják a rászorulókat

„Azt tanultam a sepsiszentgyörgyi szociális szervezetek vezetőitől, hogy minden lánc annyira erős, mint a leggyengébb láncszeme, ezért kell kiemelten odafigyelni és megerősíteni a közösség leggyengébb láncszemeit, a rászorulókat” – mondta Antal Árpád a városi önkormányzat és a szociális ellátást végző állami intézmények és civil szervezetek vezetőinek hétfői találkozóján.

A polgármester szerint azt a célt fogalmazták meg, hogy 2030-ig Sepsiszentgyörgyön legyen az ország legjobb idősgondozása, javuljon az életminőség és városi szűrési és prevenciós programokkal előzzék meg a betegségeket, szorítsák vissza a családon belüli erőszakot és minden áldozatnak nyújtsanak segítséget.Tóth Birtan Csaba, Makkai Péter és Antal Árpád | A szerző felvétele

Sepsiszentgyörgy önkormányzata stratégiai partnerként tekint a szociális területen tevékenykedő civil és egyházi szervezetekre, amelyek jobban el tudják látni a rászorulók támogatását, mint az állam intézményei, állapította meg Antal Árpád, aki szerint Háromszéken is elöregedőben van a társadalom, és új kihívásokra kell megoldásokat találni.

Idős emberek maradnak magukra mert gyermekeik külföldre vándorolnak, időről-időre pszichés betegek tűnnek fel az utcákon és terjednek a szenvedélybetegségek, mint az alkoholizmus, a kábítószerfogyasztás vagy a szerencsejáték függőség. Tanulmányok szerint egy szenvedély beteg maga körül 6-8 személynek keseríti meg az életét, ezért, ha az alkohol, kábítószer vagy szerencsejáték függőn tudnak segíteni, rajta keresztül számos más személy életminőségét javítják.

Sajnos az állam intézményei keveset tesznek ezekért a rászorulókért, állapította meg a polgármester, aki szerint Sepsiszentgyörgy önkormányzata a civil és egyházi szervezetekkel közösen működteti az eddigi és indít új szociális ellátási programokat.

Új kihívások

Országos szinten Sepsiszentgyörgy kiemelkedő a szociális ellátó rendszerek és szolgáltatások tekintetében, állapította meg Papp Adolf. A Kovászna megyei Gyermekvédelmi és Szociális Igazgatóság vezetője szerint a háromszéki megyeszékhelyen az elmúlt években az önkormányzat, illetve a civil és egyházi szervezetek partnerségeként kiépültek a családsegítő-, házi betegellátás-, idősgondozás-, fogyatékkal élők gondozása-, rászoruló gyerekekkel és családoknak szóló szolgáltatások és a roma közösség felemelését szolgáló programok.

Ugyanakkor olyan új problémák jelentek meg a társadalomban, amelyekre megoldást kell találni: ilyenek a szer- és a játékfüggőség, a mobiltelefon függőség, és az online térben történő zaklatások. „Szakemberek ma »folyékony társadalomról« beszélnek, ahol nincsenek meg a hagyományos értékek, visszafejlődnek az emberi kapcsolatok, jellemző az elhidegülés”, mondta Papp Adolf, aki szerint mindez számos szociális problémát hoz a felszínre, amelyekre válaszokat kell találni.

Országos szinten már megvan a törvényes feltétele, hogy olyan szociális ellátó rendszert építsünk ki, amely finanszírozható és amely odafigyel a nehézségben lévő emberekre, fogalmazta meg Makkai Péter a Diakónia Keresztény Alapítvány fogyatékkal élők, gyermekjóléti és családsegítő ágazatának igazgatója.

Fontos, hogy a rászorulóknak legyen hozzáférése az alapszolgáltatásokhoz, nem legyen egyetlen gyerek se, aki éhesen fekszik le, ne legyen olyan idős ember, akit valaki segítő szándékkal ne keresne fel, ne legyen fogyatékkal élő, akinek ne legyen gondozója vagy ne részesülne nappali ellátási szolgáltatáshoz.

Gond a szakemberhiány

Sepsiszentgyörgyön mindebben partner az önkormányzat, állapította meg Makkai Péter, aki példaként az általa vezetett, fogyatékkal élők számára létrehozott sepsiszentgyörgyi intézményrendszert említette, ahová Brassóból is hoznak felnőtt értelmi sérült embereket, mert a szomszédos városban nincs ilyen intézmény.

Az elmúlt időszakban komoly problémát jelentenek a Sepsiszentgyörgy utcáin időről időre feltűnő pszichés betegek, mutatott rá Makkai Péter, aki szerint az önkormányzat támogatásával a Diakónia Keresztény Alapítvány a Gyár utcában hoz létre pszichés betegek ellátására szakosodott, bentlakásos intézményt, ahol a sürgősségi eseteket is be tudják fogadni.

A szociális ellátó rendszerben nagy probléma a szakember hiány, mutatott rá Makkai Péter, aki fontosnak tartja, hogy egyrészt a segítő szakmákban tanulókat hazacsábítsák, másrészt érdemes lenne valamelyik sepsiszentgyörgyi egyetemen indítanak ilyen szakokat.

Háromszéken és Sepsiszentgyörgyön az önkormányzatok kiszámítható finanszírozást biztosítanak a meglévő szolgáltatások fenntartására és újak indítására, mondta Makkai Péter. Felidézte, hogy ilyen a nappali foglalkoztató, a védett műhelyek, a speciális munkaközvetítő iroda, a védett lakás, a fogyatékkal élők társadalmi elfogadását elősegítő helyi és nemzetközi rendezvények és a nehéz sorsú gyermekek délutáni oktatását és támogatását szolgáló programok kiépítése.

Ez utóbbi program támogatásáért Makkai Péter egy „Sepsiszentgyörgy – gyermekbarát város” köszönő oklevelet adott át Antal Árpádnak. Elmondta, hogy az önkormányzat támogatásával 210 rászoruló gyereknek tudnak biztosítani meleg ebédet és délutáni foglalkozásokat.

A Máltai Szeretetszolgálat egy évtizede a sepsiszentgyörgyi önkormányzat megbízásából működteti a Csíki negyedi, köznyelvben Sing-Sing-nek nevezett hajléktalan szállót, idézte fel Székely Róbert igazgató, aki szerint az éjszakai menedékhely jelenti az alapellátást a hajléktalanoknak. Emellett azon dolgoznak, hogy az utcára került embereket visszaillesszék a társadalomba. Ezért létrehozták a nappali foglalkoztató központot is.

Ott napközben szakemberek foglalkoznak a hajléktalanokkal, megtanítják őket beosztani pénzüket, segítenek leszokni függőségeikről, megtanítják, hogyan kell viselkedni a közösségben és családjuk körében, munkahelyet és albérletet keresnek számukra és még egy évig az után követéssel is foglalkoznak, hogy elkerüljék a visszaesést.

Tichler Ferenc, a Máltai Szeretetszolgálat országos főtitkára, Sepsiszentgyörgy egykori alpolgármestere azt emelte ki, hogy amikor átvették a hajéktalan szálló működtetését 45-50 személlyel kezdtek el foglalkozni és azóta 25 hajléktalant sikerült visszailleszteni a társadalomba.

Az ország sok más településével szemben Sepsiszentgyörgy lépéselőnyben van mert ma már nem érhetik felkészületlenül a szociális kihívások, mondta Tischler Ferenc, aki szerint a rászorulókon nem erőszakkal és őket megalázva kell segíteni, hanem megfogni a kezüket és végigvezetni azon az úton, amely a fejlődésükhöz szükséges.

A lakhatás, mint a szociális háló eleme

A sepsiszentgyörgyi városháza szociális igazgatóságának célja keretet teremteni, pénzt és infrastruktúrát biztosítani a civil és egyházi szervezeteknek a hiánypótló szolgáltatások elvégzéséhez, fogalmazta meg Tóth Birtan Csaba. Az alpolgármester szerint a lakhatás a szociális háló fontos eleme.

Ennek legalacsonyabb szintje a hajléktalan szálló, ehhez rendelték hozzá a nappali foglalkoztató központot, amely az érintettek felzárkóztatását biztosítja. Az önkormányzat és a Sepsi GAL akciócsoport pályázott és az Oltmező utcai szociális tömbházak melletti kazánházban hoznak létre további szociális szolgáltatásokat nyújtó központot.

A sepsiszentgyörgyi önkormányzat emellett szociális lakásokat biztosít a rászorulóknak és ezt szeretnék bővíteni ezért tervezik a Csíki negyedi Sing-Sing átalakítását, emellett az Őrkő negyedben építenek 50 szociális lakást.

Kapcsolódók

Kimaradt?