Tíz év alatt 262 hajléktalannak adott otthont a sepsiszentgyörgyi menedékhely

A Máltai Szeretetszolgálat tíz éve működteti az önkormányzat megbízásából a sepsiszentgyörgyi hajléktalan szállót. Ezidő alatt 262 rászorulónak biztosítottak menedéket és programjaik révén 62 személyt sikerült visszailleszteni a társadalomba, munkahelyet és lakást találtak számukra. Az elmúlt években az általuk gondozott személyek közül 45-en hunytak el és ha nem volt családjuk a Méltai Szeretetszolgálat tagjai kísérték utolsó útjukra.

Fotó: A szerző felvétele/archív felvétel

Jelenleg 20 rászorulónak nyújt menedéket a Csíki negyedben lévő, köznyelvben „Sing-Sing-ként” ismert éjszakai szálló és nappali foglalkoztató központ, illetve időszakosan további 15 hajléktalant fogadnak be. Számukra a Máltai Szeretetszolgálat 9 személyből álló csapata, köztük pszichológus, orvos és szociális munkás nyújt támogatást.

A Sing-Sing udvarán szervezett évfordulós ünnepségen a Máltai Szeretetszolgálat által működtetett hajléktalan szálló vezetője, Székely Róbert rámutatott: munkájuk az együttérzésről, az empátiáról és a köztünk élő legkiszolgáltatottabbak iránti szeretetről szól. A munkatársak és az önkéntesek minden nap azon dolgoztak, hogy biztonságos és meleg helyet teremtsenek azoknak, akiknek nincs ahol meghúzódniuk a hideg éjszakákon.

Székely Róbert arról is beszámolt, hogy a hideg idő beálltával hamarosan átállnak a téli programra és a menedékhelyet már este 6 órakor megnyitják a rászorulók előtt és reggel 8 órakor kell elhagyják a szállót. Télen nappali foglalkoztatót is működtetnek. Jelenleg az éjszakai menedéken élők között 20 és 76 év közötti rászorulók vannak. A szakember szerint az érintettek legtöbbször az alkoholizmus és a családi konfliktusok miatt kerülnek utcára és szorulnak támogatásra.

Fotó: archív felvétel

Mint arról korábban beszámoltunk a Máltai Szeretetszolgálat szigorú szabályok szerint működteti az éjszakai menedékhelyet ezáltal sikerült napi rutint vinni a hajléktalanok életébe, amit az elején nehezen fogadtak el, viszont mára belátták, hogy mindez értük és róluk szól. A szabályok viszonylag egyszerűek: ittasan nem fogadják be a hajléktalanokat (kivéve a fagyos téli éjszakákon, amikor a részegeket elkülönítőbe helyezik), illetve minden este tisztálkodásra kötelezik őket továbbá szigorú órarendet vezettek be, amikor be kell vonulni és amikor el kell hagyni az éjszakai menedékhelyet.

Több mint 60 hajléktalant sikerült visszailleszteni a társadalomba.

A sepsiszentgyörgyi hajléktalanok számának csökkenése annak köszönhető, hogy a Máltai Szeretetszolgálat nem csak ellátásukról gondoskodik, hanem megpróbálják lábra állítani őket és visszafogadtatni családjuk körébe, esetenként munkahelyet találnak számukra, lakást bérelnek és önkéntesek segítenek nekik beosztani a pénzt, figyelnek arra, hogy ne halmozzanak fel tartozásokat és helyt álljanak a munkahelyükön. Nyolc személyt helyeztek el egy idősek otthonában és egy személyt egy Maros megyei intézetbe helyeztek el, sorolta Mihály Dénes.

Székely Ferenc | Fotó: Máltai Szeretetszolgálat

A Máltai Szeretetszolgálat sepsiszentgyörgyi szervezetének vezetője hozzátette: egy éve nappali foglalkoztató is működik az épületben, ahol hasznosan tölthetik napjaikat azok, akiknek nincs munkahelyük, így kézműves foglalkozásokat, találkozókat, kirándulásokat szerveznek számukra, illetve részt vesznek a hajléktalan szálló épületének és udvarának karbantartásában. Mihály Dénes szerint idén márciusban beindított szociális konyhán meleg ebédet-, illetve támogatóiknak köszönhetően reggelit és vacsorát is biztosítanak a rászorulóknak.

Tischler Ferenc | Fotó: Máltai Szeretetszolgálat

A Máltai Szeretetszolgálat munkatársai – alkalmazott vagy önkéntes – nem szolgálatot teljesítenek, hanem a szívüket adják ezért az ügyért, és ezáltal gyorsabban jönnek az eredmények, nagyobb a motiváció, és arányos a hála is, fogalmazta meg Tischler Ferenc, a szervezet országos főtitkára, aki tíz éve az éjszakai szálló létrehozásakor Sepsiszentgyörgy alpolgármesterként tevékenykedett. Puskás Bálint a Máltai Szeretetszolgálat tiszteletbeli elnöke, egykori alkotmánybíró a keresztény elkötelezettség fontosságát hangsúlyozta a hajléktalanok segítésében.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?