A sepsiszentgyörgyi „Sing-Sing” éjszakára és nappalra is menedéket kínál
Sepsiszentgyörgyön egyetlen hajléktalan sem éjszakázik a szabadban. Az önkormányzat hajléktalan szállóját működtető Máltai Szeretetszolgálat éjszakára és nappalra is menedéket és foglalkozást biztosít a rászorulóknak, akik így biztonságban vannak a fagyos időben is, számolt be a Maszol érdeklődésére Székely Róbert.
A Csíki negyedben lévő, köznyelvben Sing-Sing-ként ismert hajléktalan szálló vezetője szerint éjszakánként 25-30 hajléktalan vonul a menedékhelyre. Sikerült elérni azt, hogy egyetlen helyi rászoruló sem keres máshol menedéket a városban. Előfordul időnként, hogy megjelennek a városban, más településekről, főként vonattal érkező hajléktalanok. Őket a rendőrség a hajléktalan szállóra tereli, ahol rövidebb-hosszabb időszakot töltenek, majd továbbállnak.
Már nem csak éjszakai menedékhely, hanem nappali foglalkoztató is működik
Székely Róbert szerint újdonság, hogy az éjszakai menedékhely mellett, ugyancsak a Csíki negyedi Sing-Sing épületében működtetnek egy nappali foglalkoztató központot is, ezáltal a nap jelentős részét védett helyen tölthetik a hajléktalanok. A hideg idő beálltával már 18 órától megnyitják az éjszakai szállót, amit reggel 8 órakor kell elhagyjanak a hajléktalanok. A nappalokat viszont már nem kell utcán töltsék hiszen reggel 9 és délután 4 óra között a nappali foglalkoztató központban fogadják őket.
A nappali központot a Sing-Sing második emeletén rendezték be, ahol a Máltai Szeretetszolgálat szakemberei lelki, pszichológiai és közösségépítő foglalkozásokat tartanak a hajléktalanoknak. Székely Róbert szerint minden reggel lelki gondozással és pszichológiai beszélgetésekkel kezdik a napot majd különböző készségfejlesztő foglalkozásokat tartanak, de rendszeresen érkeznek vendégek is, például sportolók, költők, írók, lelkészek, akik motivációs beszélgetéseket tartanak a hajléktalanoknak, mindez azért, hogy ki tudjanak szakadni a helyzetükből és előre tudjanak lépni.
A közel 30 sepsiszentgyörgyi hajléktan 95 százaléka férfi és 5 százalék nő, mondta el a Maszol érdeklődésére Székely Róbert, aki szerint a rászorulók jelentős többsége idős, beteg személy. Rajtuk a Máltai Szeretetszolgálat szakemberei abban is segítenek, hogy megszerzik a nyugdíjazásukhoz vagy betegnyugdíjazásukhoz szükséges dokumentumokat, segítenek egészségügyi szolgáltatásokhoz jutni.
Több mint 60 hajléktalant sikerült visszailleszteni a társadalomba
A Máltai Szeretetszolgálat szigorú szabályok szerint működteti az éjszakai menedékhelyet és a nappali foglalkoztatási központot, ezáltal sikerült napi rutint vinni a hajléktalanok életébe. Ezt az elején nehezen fogadták el, viszont mára belátták, hogy mindez értük és róluk szól. A szabályok viszonylag egyszerűek: ittasan nem fogadják be a hajléktalanokat, illetve minden este tisztálkodásra kötelezik őket továbbá szigorú órarendet vezettek be, amikor be kell vonulni és amikor el kell hagyni az éjszakai menedékhelyet.
A sepsiszentgyörgyi hajléktalanok számának csökkenése annak is köszönhető, hogy a Máltai Szeretetszolgálat nem csak ellátásukról gondoskodik, hanem megpróbálják lábra állítani őket és visszafogadtatni családjuk körébe, esetenként munkahelyet találnak számukra, lakást bérelnek és önkéntesek segítenek nekik beosztani a pénzt, figyelnek arra, hogy ne halmozzanak fel tartozásokat és helyt álljanak a munkahelyükön.
Székely Róbert felidézte, hogy az önkormányzat hajléktalan szállóját több mint tíz éve működteti a Máltai Szeretetszolgálat és ezidő alatt több mint 262 rászorulónak biztosítottak menedéket és legnagyobb sikernek azt tarják, hogy programjaik révén 63 személyt sikerült visszailleszteni a társadalomba, munkahelyet és lakást találtak számukra. Néhány rászorulót pedig idősek otthonában helyeztek el.
CSAK SAJÁT