A közösség hétköznapi hőseit díjazták Szatmárnémetiben

A Szatmárnémeti Északi Színház terme zsúfolásig megtelt kedd délután, amikor a nemzeti ünnepre hangolódva tartották meg az ilyenkor szokásos Ezüst Tulipán-díjak átadását. Az esemény azonban most bővült: két szatmári vehetett át Magyar Arany Érdemkeresztet.

Szatmárnémetiben 2007. óta kapcsolódik össze a március 15-ei nemzeti ünnep és a közösség hétköznapi hőseinek díjazása. Immár második éve viszont március 14-e az Ezüst Tulipán-díjak átadásának napja. Így történt ez idén is, amikor a Szatmárnémeti Északi Színház termében adták át az elismeréseket.

A szerző felvételei

A díjátadást megelőzően Pataki Csaba, a Szatmár Megyei RMDSZ elnöke és Grezsa Csaba, Magyarország kolozsvári főkonzulja mondott beszédet. Üzenetük egybecsengett: a magyarság kis, de erős nemzet, mely minden vesztett helyzetből talpra tudott állni, változtatni tudott a sorsán.

Díjak napjaink hőseinek

A díjakat Kereskényi Gábor, a szatmárnémeti RMDSZ-szervezet elnöke, a város polgármestere adta át, elsőként Nezezon Enikőnek. A díjazott közösségépítés kategóriában kapott elismerést.

Nezezon Enikő 2006 óta az Aranykapu Kulturális Egyesület vezetője, két leánygyermek édesanyja, számos kulturális, hagyományőrző és művészeti rendezvény szervezője, a Fonó-Ház szakmai irányítója. Miután az egyetemi éveket követően visszatért Szatmárnémetibe, munkájával hidat akart létrehozni múlt, jelen és jövő között. Ebből az elhatározásból született meg az Aranykapu Kulturális Egyesület, 2010-ben pedig civil kezdeményezésre sikerült létrehozni a napjainkban is működő, épülő és szépüllő Fonó-Házat, ahol az elmúlt 13 év során több kézműves, népzenei, művészeti, környezettudatos és művelődéstörténeti műhely jött létre, melyek gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt kínálnak foglalkozásokat, táborok, hétvégi továbbképzések, alkotó műhelyek formájában.

Sport kategóriában Donka Katalint díjazták. Ő úszásoktatással foglalkozik több évtizede, a szatmári úszás hőskorának is megkerülhetetlen személyisége volt: szervezett buszos úszásoktatásokat Nagybányára, tanította a szatmáriakat az Ifjúsági Táborok medencéjében, a régi vagy éppen az új strandon. Tevékenységét szinte megszakítás nélkül folytatta és folytatja ma is, már több mint egy évtizede az Aquastar élményfürdőben tart edzéseket. Kollégái mondják: jó értelembe véve munkamániás, aki mindenkiből megpróbálja kihozni a legtöbbet, segít átlépni a képzelt határokon. Karrierje során több ezer gyermeket vagy épp felnőttet tanított úszni, a pontos számot ő maga sem ismeri. Annyi biztos, hogy hetente most is 400 gyermeknek tanítja az úszás közbeni helyes mozgást, a helyes testtartást.

Művelődés kategóriában a Harag György Társulat örökös tagja, Czintos József Jászai-díjas színművész kapta az Ezüst Tulipán-díjat. 1969-ben szerződött a Szatmárnémeti Északi Színház magyar tagozatához, azóta a társulat tagja, 2011. óta pedig örökös tagja. 2006-tól kezdődően három éven át a Harag György Társulat igazgatói tisztségét is betöltötte. Színészként számos kitüntetést kapott, több alkalommal nyújtotta a fesztivál legjobb férfi alakítását a Határon Túli Színházak Kisvárdai Fesztiválján, 1995-ben az Erdélyi Közművelődési Egyesület Kovács György-díjjal jutalmazta, 2001-ben a Magyar Köztársaság Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának díját, a Jászai-díjat ítélték oda neki. A Harag György Társulatban eltöltött évek és több mint száz alakítás mellett játszott a Budapesti Bárka Színházban, a Csíki Játékszínnél, de szerepet vállalt a nagyváradi Szigligeti Színház vagy a Kassai Thália Színház egy-egy produkciójában is. A szatmári közönség tíz rendezését is láthatta, nagyjátékfilmekben és tévésorozatokban is több alkalommal szerepelt.

Magyar állami kitüntetések

Az ünnepi eseményen Grezsa Csaba főkonzul két fontos magyar állami kitüntetést adott át. A Magyar Arany Érdemkereszttel tüntették ki Elek György újságírót, aki több évtizedes újságírói munkája mellett több lapot is alapított – például a most is megjelenő Szamos kulturális folyóiratot, vagy diákirodalmi kört alapított és működtet Szatmár megyében.

„Azt gondolom, hogy Elek György különleges képessége, amellyel a legmeglepőbb eredményeket is képes volt elérni, produktív makacsságán és kitartó céltudatosságán túl éppen az a kíváncsiság, amelyre fentebb utaltam, és amelynek köszönhetően ő sosem unt meg másokat – ahogyan Szatmárt sem unta meg soha. És a Szamost sem, e látszólag lassú folyású, mélyében mégis háborgó örvényekkel teli folyót... A billentyűzet kopogását, az örökös kezdeményezést, szervezést, futkosást és ötletelést. No és persze azt a mindennapi, rendszeres „aprómunkát” sem, ami egy kezdeményezés elindítása után a hosszútávú fenntartásához szükségeltetik!” – mondta laudációjában Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat igazgatója.

Szintén a Magyar Arany Érdemkeresztettel tüntették ki Szőcs Péter történészt, a Partiumi Magyar Napokat szervező Identitás Alapítvány elnökét. Az ő munkáját Kereskényi Gábor méltatta.

„A szatmári magyar közösség iránti elkötelezettsége és fáradhatatlan odaadása példaértékű mindannyiunk számára. Nem csak a munkából veszi ki a részét, hanem számítani lehet az őszinte véleményére is. Megtisztelő, hogy Péter a bajtársam és a barátomnak mondhatom. A Szatmárnémeti Identitás Alapítvány elnöke 2009-től, így helyi magyar nyelvű kiadóként fontos könyveket jelentet meg és számos rendezvény szervezője, ezek közül a legjelentősebb a Partiumi Magyar Napok. Elnöksége idején az alapítvány közreműködésével készült el Szatmárnémetiben II. Rákóczi Ferenc fejedelem mellszobra, Széchenyi István egész alakos szobra a főtéren, megújult Kölcsey Ferenc szobra és a kőszegremetei Széchenyi-obeliszk. A Szent István Kör tagja 1997-től, 2005-től elnöke. A Kör elnökeként, de mint a helyi múzeum szakmai munkatársa is a magyar közösség önismeretét szolgáló fontos helytörténeti kutatásokat végez, ezekről előadásokat tart, és könyveket, tanulmányokat jelentet meg. Péter, köszönjük a munkádat és gratulálunk a rangos elismeréshez!” – mondta Kereskényi.

Az eseményt a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákszínjátszóinak előadása zárta, melyben a Petőfi alakját elevenítették meg, Debreczeni Tibor A kiválasztott című darabját állítva színpadra.

A nemzeti ünnep alkalmából Szatmárnémetiben tartott események március 15-én 16.30-kor folytatódnak. Ekkor az Ormos Háztól huszárokkal és fúvószenekari kísérettel az ünneplők a Petőfi-szoborhoz vonulnak majd, ahol 17 órakor veszi kezdetét Szatmár megye legnagyobb ünnepi rendezvénye.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?