banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png
banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png

A kommunizmus áldozataira emlékeztek Nagyenyeden

Az utóbbi esztendők egyik legszebb október 23-i megemlékezésére került sor csütörtök este Nagyenyeden, az Árpád-házi Szent Erzsébet római katolikus plébániatemplomban.

„Itt, Enyeden, a börtön szomszédságában, jobban átérezzük 1956 borzalmait” – hangsúlyozta Papp László, egykori nagyenyedi plébános, aki a szentmisét celebrálta. A jelenleg Marosvásárhelyen tevékenykedő római katolikus pap, Lukács evangéliumára hivatkozva, kiemelte: miként Jézus világosan megfogalmazta, mit kell tenniük és miről kell lemondaniuk azoknak, akik őt kívánják követni, hasonlóképp, az ’56-os forradalmároknak is határozott lépésekre volt szükségük, ők sem tétovázhattak. A lelkész egy másik párhuzamot is felállított ebben a vonatkozásban. Szerinte a rendszer ellen lázadók egy zárt, totalitárius világtól akartak megszabadulni, és ezt teszi az evangélium is, hiszen kivezet a földi, zárt igazságok világából a transzcendenciába.Koszorúzás a mártírok emlékművénél | A szerző felvétele

A mise végén Papp László és Szász János nagyenyedi plébános együtt imádkozott a vértanúkért, az áldozatvállalásért, a lelkiismeret szabadságáért és azért, hogy az isteni igazság győzedelmeskedjen.

Az áldást követően az egybegyűlteket Markó Attila Gábor, az RMDSZ szórvány képviselő-jelöltje köszöntötte, akit szintén az igazságért való küzdelme miatt ítéltek el ártatlanul, majd mentettek fel, amikor a kommunista diktatúra által államosított ingatlanok ügyében hozott döntéseket. A felszólaló elmondta: a kommunizmus nem kegyelmezett, eltörölte a magántulajdont, elvette a szólásszabadságot, az emberi méltóságot és mindenkit félreállított, aki ellenszegült. „Az idő múlása gyógyít, de mi nem felejtünk” - vallotta a politikus, aki Horváth Anna, az RMDSZ önkormányzatokért felelős ügyvezető alelnöke társaságában vett részt a megemlékezésen.

A rendezvény a templom udvarán felállított, a nagyenyedi börtönben a kommunizmus által ártatlanul elítélt mártírok emlékművénél folytatódott. 

Az eseményen fellépett a Papp László plébános által ezelőtt mintegy három évtizeddel Nagyenyeden alapított, ma Marosvásárhelyen működő Mustármag együttes, melynek kórusvezetője Budai Ildikó. A színvonalas, megható előadás repertoárjában – többek között – elhangzott a Rabok éneke és a Vértanúk éneke, a Népemért vállalom című, Márton Áron tiszteletére alkotott zeneműből, amelynek szövegét Papp László írta.

Krizbai Jenő nyugalmazott történelemtanár, a Bethlen Gábor Kollégium egykori igazgatója, rövid ismertetőt tartott az 1956-os forradalom eseményeiről és annak utóhatásairól.

Lőrincz Helga, Nagyenyed alpolgármestere kihangsúlyozta: szeretné, ha a római katolikus plébániatemplom udvarán található emlékmű jobban beépülne az enyediek és a környékbeliek tudatába. „Fejet hajtunk a hősök előtt, akik megmaradásra, hitünk és magyarságunk megtartására buzdítanak minket” - mondta. A megemlékezés nemzeti imánk eléneklésével zárult.

Csütörtökön délelőtt a Bethlen Gábor Kollégiumban is megemlékeztek az 1956-os forradalomról, interaktív történelemórák keretében, Cristan Róbert történelemtanár és Pálffy Zsófia Petőfi-programos ösztöndíjas közreműködésének köszönhetően. A jeles napra létrehozott, ‘56-os emlékszobába látogató diákok a történelmi tények megismerése mellett az 1956/2016 Memory Project című dokumentumfilmben felszólaló emigráltak emlékeiből és a magyar vízilabda válogatott 1956-os Melbourne-i Olimpián aratott rendkívüli győzelméről hallhattak-láthattak új dolgokat.

banner_1pp9VAgz_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png
banner_1EKDNy6B_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_VDHJPUiH_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?