Az ’56-os forradalom hőseire emlékeztek Kézdivásárhelyen

Október 23-án a kézdivásárhelyi református temetőben lévő 1956-os kopjafa „őrzői”, a Csiha Kálmán Református Kollégium diákjai hajtottak fejet a forradalom hőseire emlékezve. Az eseményen részt vett az Erdélyi Vitézi Rend (EVR) tagsága és az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének az elnöke, Csigás Zoltán is.

Az iskola diákjai délelőtt mutatták be a Rancz-Gyárfás Zsuzsánna tanárnő által összeállított műsort, amire a kézdiszentléleki Apor István iskola diákjait is meghívták – tudtuk meg Farkas Ferenc igazgatótól. Így a temetőben lévő emlékjelnél egy szavalatot mondott Ráduly Kata, Tóth Rebeka, Szabó Arabella és Bartók Henrietta pedig alkalomhoz illő dalt adott elő.

A szerző felvételei

Az 1956-os forradalomban részt vevő fiatalok érdemeit Lupán Norbert kilencedik osztályos tanuló domborította ki. „Bár a magyar nép egészének a forradalma volt, ismerjük be, hogy mégiscsak a fiatalok vívták. Pont olyan fiatalok, mint én vagy a barátaim, vagy akár az osztálytársaim, vagy akárki, akiben ott rejlik a jó és a tenni akarás. Az akkori fiatalok tettek eleget, most eljött a mi időnk, hogy megmutassuk: méltók vagyunk a magyar néphez. A forradalom elbukott, de a szomorú emlékek megmaradnak. És minket, a jelenkor magyarjait arra figyelmeztet, hogy a szabadság a legnemesebb emberi érték. A Petőfi-kör az 1848-as márciusi ifjakhoz hasonlóan 16 pontba foglalta a követeléseit. Politikai függetlenség, önállóság, szabad választások, sajtószabadság, a Sztálinista törvénytelenség felszámolása, a nemzeti ünnepek visszaállítása. Ez csak egy pár közülük, viszont ebből pontosan érződik, hogy mekkora volt a tét” – hangsúlyozta a diák, aki után Csigás Zoltán osztotta meg a gondolatait a magyarok viharos történelméről.

Beke Ernő, az EVR kézdiszéki székkapitánya beszédében gyerekkori – hat évesen átélt – emlékeit osztotta meg a hallgatósággal, elmondva azt, hogy a szülei miként izgultak a forradalom kitörése hallatán, mikor próbálták titkolni előtte az eseményeket. Megemlítette a Szoboszlay-kirakatperben kivégzett vértanúk nevét is: Szoboszlay Aladár, Huszár József, Ábrahám Árpád, dr. Kónya B. István, Orbán Károly, dr. Ştefan Fîntînar, Lukács István, Tamás Imre, Tamás Dezső és Orbán István. „A városunkba szervezkedő, majd meghurcolt, börtönbe zárt, megpecsételt 1956-osok emlékére ezt a kopjafát állították az életben maradottak, hogy ezen nehéz időkre emlékeztesse az utókort: ők is szerették volna a változást, a jobbat, de lám, nem sikerült nekik. Most már közülük egy forradalmár sem él, csak emlékezni tudunk rájuk, szellemük itt van velünk. E kopjafa emlékeztet az 1956-os forradalom eseményeire, melynek lángja kötelez, hisz a szabadság oly drága! Kegyelet, békesség a hősöknek!” – zárta beszédét.

Ezt követően Csigás Zoltán és vitéz Kiss Ferenc 1956-os forradalmi zászlót adott át Beke Ernőnek, majd a megemlékezés koszorúzással, illetve a magyar és a székely himnusz eléneklésével ért véget.

Kézdivásárhelyen 17 órakor a Vigadó Művelődési Központ előtt felállított szabadtéri színpadon a Nagy Mózes Főgimnázium diákjai mutatnak be ünnepi műsort.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?