Aktorok és statiszták
Nem várt döntést hozott az Alkotmánybíróság (AB) pénteken, három órával azután hogy külföldön elkezdődött az elnökválasztás második fordulója. Az AB teljes egészében érvénytelenítette a választási eljárást. Nem csak az elnökválasztás első fordulóját, amint azt sokan állították, még többen kommentálták.
Az AB döntése természetesen kihatással van az első forduló eredményére is, ám ha csak azt érvénytelenítette volna, akkor két héten belül ezt meg kellett volna ismételni, újabb két hét múlva pedig megtartani a második fordulót. A választási eljárás törlése egy új választási eljárás kiírását vonja maga után, akár új jelöltekkel, újonnan létrejött többpárti támogatással.
Éles vitákat váltott ki az Alkotmánybíróság döntése, még azok körében is, akik a szélsőjobboldali fundamentalista jelölt jelentette veszélyt egyaránt elismerték. A pénteki döntés objektív értékelése valahol Adrian Zuckerman, az USA volt bukaresti nagykövete és Elena Lasconi elnökjelölt véleménye között keresendő.
„Elítélem azt, ami ma történt, szerintem tönkretették mindazt, amit az elmúlt 35 évben megvalósítottunk (…) Az Alkotmánybíróság döntése törvénytelen és erkölcstelen, tönkreteszi a demokrácia lényegét, a szavazást” – reagált Elena Lasconi miután az alkotmánybírák érvénytelenítették az államfőválasztás első fordulójának eredményeit. „Az Alkotmánybíróság döntése a romániai szabadság és demokrácia győzelme” – mondta Adrian Zuckerman.
De nem érdemes firtatni, hogy az AB betartotta-e a törvény betűjét, amikor a mára már titok alól feloldott információink szerint hatalomátvételi kísérlet zajlott a választók félrevezetésével, fekete pénzek bevonásával, a tömegpszichológia eszközeinek bevetésével, s mindezt legionáriusok, bűnözők asszisztálásával.
Az AB a törvény szellemében védte meg a demokráciát, ami még maradt belőle, ami egyáltalán volt belőle.
Hogy a fősodorhoz tartozó politikai erők gyaníthatóan ugyanolyan eszközöket vetettek be, mint a hazai társadalmat aláaknázni akaró kalandorok? A józan észen felüli józan paraszti ész azt mondatja velem: kutyaharapást szőrivel!
Abban sincs kifogásolni való, hogy a rendőrség lecsap a legionárius mozgalmat népszerűsítő „szuverenistákra”. Rég meg kellett volna tennie. Hogy az ügyészség vizsgálódik hatalmas vagyonuk eredete iránt? Korábban meg kellett volna tennie!
Kérdés persze, hogy sikerül-e bizonyítani a külföldi aktorok beavatkozását a választási folyamatokba. Talán igen, talán nem. De ennél is fontosabb lenne felfedni azokat a hazai aktorokat, akik a hatalmat önös érdekeiktől vezetve megszerezni akaróknak játszottak, miközben a demokratikus intézményekben azt mímelték, hogy a társadalmi rend fenntartására törekednek. Jó lenne tudni, kik ezek az aktorok. Ha meg nem lehet nyilvánosságra hozni, legalább a statisztákat le kellene leplezni.
És még valamit!
Az elnökválasztáson sokan a fősodor politikai irányzatok ellen szavaztak. Nem azért, mert putyinisták, EU-ellenesek lennének. Hanem mert azt tapasztalták, hogy a politikum semmibe veszi őket, nem foglalkozik azoknak a kérdéseknek a megoldásával, amelyek őket egzisztenciálisan is érintik.
Akkor válik az AB döntése tökéletesen helyesé, ha az egyenes beszéd teret nyerne a manipulációval szembe, a társadalmi szolidaritás érvényesülne a tömegmanipulációs kísérletek ellenében. Ha a politika legalább nyomokban az lenne, ami eredeti célja volt: a közjó megvalósításának eszköze.
CSAK SAJÁT