2019-es férfi kézi-vb: első világbajnoki címét nyerte meg Dánia

A csoportkör után másodszor is megverte Dánia a szomszédos Norvégiát a 2019-es férfi kézilabda világbajnokság döntőjében és ezzel története során először felült a sportág trónjára.

A Nicolaj Jakobsen vezette dánok a herningi Jyske Bank Boxent zsúfolásig megtöltő 15 ezer hazai néző örömére már az első félidőben tetemes előnyre (18-11) tett szert, Mikkel Hansenék teljességgel ártalmatlanították a norvégok lerohanásokra épülő taktikáját, amivel egyetlen másik csapat sem tudott megbirkózni rajtuk kívül. Amikor pedig a norvégok mégis átverekedték magukat a dán falon, akkor az önkívületi állapotban védő Niklas Landin állta útjukat.

A mérkőzés első gólját Norvégia szerezte legnagyobb sztárja, Sagosen révén, majd sorra Röd és Jöndal is betalált, de ekkor vezetett uotljára a mérkőzés során Christian Berge csapata, ugyanis a dánok visszarendeződése védelmi formációba gyorsabb volt minden eddigi ellenfelükénél, ezért a szokásos könnyű gólok ez alkalommal elmaradtak.

4-4 után két 3-0-s rohamot is produkáltak a dánok, így a 16. percben már 10-6-ra vezettek. Előnny stabilizálták a négy gólos előnyt, majd a félidő utolsó perceiben még rátettek egy kicsit, így szünetre 18-11-nél  mehettek.

A különbség a második félidőben sem csökkent 6 gól alá, a norvég gólokra rendszeresen jött válasz, sőt fokozatosan két számjegyűre nőtt a különbség: a 46. percben 25-15-öt mutatott az eredményjelző tábla.

Innen aztán már nem volt visszatérés, az 50. perc környékétől a dánok már el is kezdték az ünneplést.

A vége 31-22 lett és Dánia története során először felülhetett a férfi kézilabdázás trónjára, méghozzá úgy, hogy egyetlen mérkőzést sem vesztettek a torna során.

2019-es férfi kézi-vb, döntő
Herning, Jyske Bank Boxen, 15 ezer néző
Dánia–Norvégia 31-22
a legeredményesebb játékosok: M. Hansen 7, M. Toft Hansen 5, illetve Jöndal 9, Sagosen, Johannessen 3-3
Érdekesség, hogy a világbajnokságot százszázalékos teljesítménnyel megnyerő dánok idén csak a magyar válogatottól kaptak ki - január 6-án az odensei felkészülési mérkőzésen 28-25-re -, és a tornán is a magyarokkal játszották a legszorosabb meccsüket, amikor a középdöntő első fordulójában 25-22-re győztek.

A korábban olimpián (2016) és Európa-bajnokságon (2008, 2012) az aranyérmet már begyűjtő dánok ezzel az utolsó, még hiányzó trófeát is bezsebelték, és három elbukott vb-finálé (1967, 2011, 2013) után hibátlan teljesítménnyel felértek a csúcsra, míg a norvégok a 2017-es döntő után ezúttal is alulmaradtak. A torna gólkirálya Mikkel Hansen lett 72 találattal.

Hasszan Musztafa, az IHF elnöke elmondta, majdnem 900 ezren látták a mérkőzéseket a csarnokokban, ami hatalmas rekord, az eddigi csúcsot még 2007-ből a németországi vb tartotta 750 ezerrel. Ez volt az utolsó világbajnokság, amelyen 24 csapat vett részt, két év múlva Egyiptomban már 32 válogatott fog szerepelni.