2019-es férfi kézi-vb: lépjünk ki egy pillanatra a „magyar buborékból”

Hétfő voltaz első olyan játéknap a német-dán közös rendezésű 2019-es férfi kézilabda világbajnokságon, amikor a tornára kijutott 24 csapat mindegyike pályára lépett.

Mint korábban élő helyszíni tudósításunkban beszámoltunk róla, a Csoknyai István/Dragan Matics vezette magyar válogatott a délutáni órákban abszolválta a maga feladatát azzal, hogy 32-26-ra legyőzte az Ázsia-bajnok Katart, így kényelmesen hátradőlve vehettük számba, hogy mi történik a többi pályán, hogyan állnak a másik három csoportban.

Sőt, a magyarok kaptak egy kis segítséget Egyiptomtól is, amely a második koppenhágai mérkőzésen 22-20-ra legyőzte azt az Argentínát, amely leikszelt a magyar válogatottal. Leszámítva azt a részletet, hogy ezzel a jelenleg 5 pontos magyarok az esti Svédország-Angola összecsapás után 6 pontos skandinávok mellett "megléptek" a tabellán, ennek az eredménynek akkor lesz valóban jelentősége, ha a svéd és remélhetőleg magyar válogatott mellett nem az argentin csapat jut tovább a D-csoportból a herningi középdöntőbe. Ugyanis a lebonyolítási szabályzat szerint a három továbbjutó csapat az egymás ellen elért eredményeket és közetkezésképpen, pontokat viszi tovább. Így például, ha Katar lenne a harmadik továbbjutó, akkor a magyar válogatottnak a mai győzelem után 2 pontja már lenne Herningben. Ám ha Argentína jutna tovább a csoportból, akkor a magyarok csak a döntetlenért járó 1 pontot vinnék tovább.

A-csoport

A berlini csoportban hétfőn két meglepetés eredmény is született. A nap első mérkőzésén Brazília két góllal legyőzte Szerbiát, majd a házigazda Németország 22-22-es döntetlent játszott Oroszországgal, ezzel megnyitva az utat az este Korea ellen pályára lépő címvédő Franciaország előtt a csoport pontelőnyös vezetése előtt.

B-csoport

Münchenben továbbra is veretlen Horvátország, amely nem sokat teketóriázott Macedónia ellen, Izland pedig végre megszerezte első győzelmét Bahrein ellen. A nap utolsó meccsén az Európa-bajnok Spanyolország az előzetesen elvárnál nehezebben győzte le Japánt.

C-csoport

A herningi csoportban egyel[re minden a papírforma szerint alakul az élen, Norvégia és Dánia várhatón az egymás elleni meccsen dönt a csoportelsőségtől. Ugyanakkor a - magyar szempontból is fontos - harmadik továbbjutó helyért nagy a tülekedés, Tunézia, Ausztria és Chile is 2-2 pontos 3 forduló után.

D-csoport

A "magyar" csoportban sincs lefutva a továbbjutás kérdése. Leszámítva talán a felfele kilógó Svédországot, amely a borítékolható Angola elleni győzelem után már 6 pontos. Jó pozícióból várják az utolsó két fordulót a magyarok is, egy szerdai győzelemmel Egyiptom ellen bebiztosítanák a továbbjutást. A harmadik helyre bármelyik csapat odaérhet a másik négy együttes közül.

1. Svédország        3     3    –   –    95–59   +36    6
 2. Magyarország     3     2    1   –    91–75   +16    5
  3. Katar                  3     1     –   2     77–79   –2     2
  4. Egyiptom           3      1    –     2     69–75   –6   2
  5. Angola               3     1     –    2    67–96   –29   2
  6. Argentína           3     –     1     2      61–78   –17  1