Színházba járni jó! – Évet értékelt a nagyváradi Szigligeti Színház
Sikeres évet tudhat maga mögött a nagyváradi Szigligeti Színház, jövőre pedig még több izgalmas programmal és előadással készülnek a közönségnek.
A nagyváradi Szigligeti Színház évértékelője a Viktória című operett nyílt próbájával indult, amelyen Novák Eszter, a Szigligeti Társulat és a Nagyvárad Táncegyüttes művészeti vezetője és egyben a szilveszteri produkció rendezője elmondta a fontosabb tudnivalókat az előadás kapcsán. A Viktória különleges operett, hiszen, szerelmi háromszögről lévén szó, két bonviván és egy primadonna, illetve két táncoskomikus és két szubrett szerep van benne, továbbá négy helyszínen játszódik: Szibériában, Pekingben, Szentpéterváron és Kiskundorozsmán.
A művészeti vezető bemutatta a vendégművészeket is: Kurucz Dániel korábban a Győri Nemzeti Színház színművésze volt, jelenleg klasszikus éneket tanul a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karán. A Színház- és Filmművészeti Egyetemen diplomázott, öt évvel ezelőtt, a VIktóriában pedig John Webster amerikai nagykövet szerepében játssza az egyik bonvivánt. Juhász Bence, a Színház- és Filmművészeti Egyetem friss diplomása Koltay László huszárfőhadnagy szerepében, az operett másik bonvivánjaként lép színpadra. Novák Eszter azt mondta, különösen hálás Bencének, hiszen Viktória néhainak hitt szerelmét eredetileg Sebestyén Hunor, a Szigligeti Társulat színművésze játszotta volna, akinek egészségügyi állapota azonban ezt sajnos nem tette lehetővé, ezért felépülése idejére beugró színészek veszik át a szerepeit (így A padlás című musicalben Polák Ferenc játssza Rádióst, A revizor című vígjátékban pedig Krasznai Vilmos helyettesíti Hunort Ivan Alekszandrovics Hlesztakov fővárosi hivatalnokként).
A nyílt próbát követően kezdődött az évértékelő, ahol Czvikker Katalin, az intézmény menedzsere kijelentette, hogy a nagyváradi Szigligeti Színház jócskán meghaladta a 2024-es évre vállalt bevételösszeget. Mint elhangzott, a Bihar Megyei Tanács alárendeltségébe tartozó magyar színház a most véget érő esztendőre 1.700.000 lejnyi bevételt becsült, vagyis ennyit vállalt a fenntartó megyei önkormányzattal szemben. Ehhez képest azonban a bevétel mai napig 2.056.000 lejre rúg. 2024-ben összesen több mint 67.000 néző látta a teátrum előadásait, és közel 4000-en vásároltak színházbérletet, a tavalyi 3650 bérletvásárlóhoz képest – részletezte Czvikker Katalin. Hozzátette: a színház társulatai idén összesen 342 előadást játszottak, ennek egynegyedét Románia területén (Nagyváradon kívül), 5%-át pedig külföldön.
Ezt követően ismét Novák Eszter vette át a szót, aki elmondta, hogy igazán büszke a társulat minden tagjára. Hozzátette: a pár évvel ezelőtti szlogen - “Színházba járni jó!” - még mindig erősen él benne, mert szerinte a színháznak feladata, hogy a közönség szerteágazó preferenciáit lefedje, ami a 2024/2025-ös évad előadásaival meg is valósult. Az új évad eddigi előadásai, a már bemutatott A revizor (r. Kovács D. Dániel) és Macska a forró bádogtetőn (r. Botos Bálint), illetve a szilveszterkor bemutatásra kerülő Viktória ennek megfelelően három különböző műfajt képvisel: vígjáték, dráma és operett.
Novák Eszter nehézségekről is beszámolt. Kiemelte, hogy kevés a próbatér, ami nagyban megnehezíti a haladást, és a munkatársak számára mind fizikailag, mind lelkileg megterhelő, hiszen termek bérlésével és egyeztetésekkel telnek a hétköznapok, ami távolról sem ideális helyzet.
Kerekes Dalma-Gabriella, a Nagyvárad Táncegyüttes tagozatvezetője a táncegyüttes fejlődéséről beszélt leginkább, hiszen öt új taggal is gyarapodott a társulat Ördögh Géza, Papp Zsuzsanna, Rencz Norbert, Tábori Sára és Tekse Patrik személyében. Közülük Géza a múlt évad végén, hárman pedig augusztusban szerződtek le, Rencz Norbert pedig novemberben csatlakozott az együtteshez, azóta pedig nemcsak táncművészként, hanem tánckarvezetőként is dolgozik. Az újonnan csatlakozó művészeknek köszönhetően fiatal és lendületes csapat alakult ki, ami pozitív energiákat hozott az együttes számára - emelte ki a tagozatvezető.
Az évértékelőn az is kiderült, hogy január 16-21. között rendezik meg a 6. MAFESZT-et, amelynek a Szigligeti Színház lesz a házigazdája. A Nagyvárad - Az én városom című pályázat is elindult. Ennek lényege, hogy a színház a 2025-26-os évadban egy olyan zenés előadást szeretne létrehozni, amely a városról szól. A tervezett produkció meghívott zeneszerzője és zenei vezetője Kovács Péter Kovax nagyváradi származású énekes–zongorista, zene- és dalszerző, producer, zenei rendező lesz. Kovax hosszú évtizedek óta Zorán és Presser Gábor zenekarának billentyűs-énekese, több mint 82 lemezen közreműködő, a 2020-as ISC döntőjébe jutott dalának zeneszerzője.
Emellett jubileumi évadokra készülnek a társulatok, hiszen 2025 februárjában 75 éves lesz a Lilliput Társulat, 2025 októberében pedig a Szigligeti Színház érkezik fennállásának 125. évfordulójához.
CSAK SAJÁT